کد خبر: 785768 A

رئیس پلیس پیشگیری ناجا با بیان اینکه الکترونیکی و مکانیزه کردن حوزه عملکرد کلانتری‌ها و پاسگاه‌ها در دستور کار ناجا قرار دارد گفت: در این فرآیند هم در منابع انسانی ذخیره‌سازی می‌شود و هم رضایت‌مندی مردم افزایش پیدا خواهد کرد.

به گزارش ایلنا، سردار "محمد شرفی" در همایش تحول کلانتری ها و پاسگاه های یزد در گام دوم انقلاب ضمن تبریک ولادت با سعادت امام هشتم شیعیان علی ابن موسی الرضا(ع) خاطرنشان کرد: امروز در این استان حضور پیدا کردیم تا در رابطه با سیاست های ابلاغی پیشگیری از وقوع جرم، رصد و کنترل جرایم، نظارت میدانی داشته باشیم و از آخرین وضعیت عملیاتی و اقدامات انجام شده در استان مطلع شویم.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا افزود: شرایط خاص کشور و مشکلات موجود در حوزه منابع انسانی، ساختاری و گسترش جمعیت شهرنشین ایجاب می کرد که نیروی انتظامی اقداماتی را در راستای تقویت ساختارهای پیشگیرانه انجام دهد.

سردار شرفی یکی از موضوعات مهم در این خصوص را بحث ارتقاء ساختار کلانتری ها ، پاسگاه ها و توسعه آنها بیان کرد و گفت: در ایران تعداد کلانتری ها و نفرات آن بسیار پایین تر از نرم جهانی است به طوری که اگر در دنیا میانگین پلیس برای هر هزار نفر ۶ نفر تعریف شده این میانگین در کشور ما ۲.۱ نفر است.

سردار شرفی خاطرنشان کرد: بر اساس میانگین جهانی از نظر تعداد کلانتری نیز اگر برای هر ۲۰ هزار نفر یک کلانتری را در نظر بگیریم باید ۴ هزار کلانتری در سطح کشور احداث و راه اندازی شود.

وی ادامه داد: چنانچه بر اساس تقسیمات کشوری برای هر شهر و هر دهستان یک پاسگاه و یک کلانتری در نظر بگیریم بایستی ۲ هزار و ۲۰۰ کلانتری و پاسگاه را پیش بینی کنیم تا بتوانیم منظومه پیشگیری از وقوع جرم را در حوزه پیشگیری انتظامی تکمیل کنیم.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا گفت: در این خصوص تصمیم گیری های خوبی برای ارتقاء توانمندسازی ساختار کلانتری ها و پاسگاه ها در نظر گرفته شده و مصوب است که کلانتری هایی که به نام شعبه قضائی هستند و ساختار کامل کلانتری را ندارند تبدیل به کلانتری شده و پاسگاه های با استعداد پایین نیز به استعداد بالاتر و عملیاتی تر ارتقاء پیدا کنند.

به گزارش سایت پلیس، این مقام ارشد انتظامی در ادامه یکی دیگر از موضوعات مهم را بحث توانمندسازی یا کیفی سازی منابع انسانی در حوزه کلانتری ها و پاسگاه ها مطرح کرد و اظهار داشت: یک مامور با انگیزه و آموزش دیده و دارای مهارت حرفه ای و شغلی می تواند در پیشگیری از وقوع جرم بسیار خوب عمل کند.

وی با بیان اینکه پلیس پیشگیری ناجا دوره های استاندارد سازی و تعالی رفتار را برای تمامی کارکنان کلانتری ها و پاسگاه ها پیش بینی کرده است خاطرنشان کرد: در سال جاری برای ۳۵هزار نفر از کارکنان کلانتری ­های سطح کشور دوره های بصیرتی، معرفتی و افزایش مهارت های حرفه ای و شغلی پیش بینی و برگزار خواهد شد.

وی افزایش میزان توان و تحرک کلانتری ها را از دیگر موضوعات در دست اقدام برشمرد و گفت: با عنایت و توجه بسیار خوب فرمانده ناجا، تقویت کلانتری ها و پاسگاه ها در خصوص ناوگان خودرویی و... در اولویت قرار گرفته و این امر افزایش توان تحرک این مجموعه هارا در پی داشته است.

شرفی یکی از سیاست های کلان ناجا را بحث جلب مشارکت های مردمی در حوزه پیشگیری از وقوع جرم بیان کرد و افزود: ۷۰۰ موسسه با ۱۰۰ هزار نگهبان محله به نوعی در پیشگیری از وقوع جرم به پلیس کمک می کنند که استفاده هدفمند از این ظرفیت در رابطه با کاهش جرایم مدنظر است.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا با بیان اینکه بحث برون سپاری بخشی از فعالیت های غیرضروری کلانتری ها و پاسگاه ها به بخش خصوصی یکی از موضوعات مهم و در دست اقدام است تصریح کرد: با بررسی های لازم، مشخص شده می توان برخی از فعالیت هایی را که در کلانتری ها صورت می پذیرد به بخش خصوصی واگذار کرد که این موضوع نیز در دستور کار قرار دارد.

سردار شرفی با بیان اینکه الکترونیکی و مکانیزه کردن حوزه عملکرد کلانتری ها و پاسگاه ها در دستور کار پلیس پیشگیری ناجا قرار دارد اظهار داشت: چنانچه فرآیند کار پلیس با هوشمندی صورت پذیرد هم در منابع انسانی ذخیره سازی می شود و هم رضایت مندی مردم افزایش پیدا خواهد کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه استان یزد یکی از استان های مهم کشور به لحاظ شرایط جغرافیایی، بافت جمعیتی و مردمی بسیار خوب و متدین است خاطرنشان کرد: صیانت از مردم فهیم این استان از رسالت های مهم پلیس است.

سردار شرفی تصریج کرد: استان یزد در خصوص سیاست های پیشگیرانه اقدامات خوبی را انجام داده و با تلاش ماموران پلیس این استان رشد جرایم که در اواخر سال ۹۷ شاهد افزایش آن بوده ایم کنترل شده و در بخشی دیگر مثل جرایم خشن و مهمه کاهش داشته است.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا خاطرنشان کرد: پلیس استان یزد در حوزه کشفیات نیز عملکرد بسیار خوبی داشته و ضمن اینکه بیشترین کشفیات پلیس در این استان موبوط موادمخدر بوده در برخورد با باندهای وارد کننده موادافیونی نیز عملکرد مطلوبی را داشته است.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر