کد خبر: 784910 A

قبادی دانا:

نشست خبری رییس سازمان بهزیستی کشور با اصحاب رسانه با موضوع رونمایی از گام هفتم شفاف‌سازی اطلاعات بیش از 2400 مورد از املاک سازمان بهزیستی، امروز 22 تیر ماه در ساختمان بهزیستی کشور برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا،‌ قبادی دانا، رییس سازمان بهزیستی کشور در این نشست خبری گفت: در گام دوم انقلاب و در آغاز هفته بهزیستی، نام این هفته را شعار شفافیت و سلامت اجتماعی قرار دادیم. به جمعیت تحت پوشش پارسال ۵۰۰ هزار نفر و امسال۵۵۰ هزار نفر اضافه شده‌اند. برخی از اینها ۱۵ سال منتظر عضویت بودند. امسال ۱۷۰۰ میلیارد تومان به بودجه سازمان اضافه شد و بعد از این تخصیص بودجه می توانیم به خانواده هایی که سرپرست خانواده آنها معلول بودند مستمری دهیم.  همچنین می توانیم مبلغ مشخصی به مستمری، مستمری بگیران اضافه کنیم.

 قبادی دانا افزود: امروز طرح شناسایی ژنتیک کلید خورد و در این طرح می توانیم به طور فراگیر اطلاعات ژنتیک را جمع آوری کنیم. در این طرح تمام افراد دارای مشکلات ژنتیک پایش می شوند. در خلال این کار بانک ذخایر ژنتیک معلولین در ایران شکل خواهد گرفت. این اقدامات با دانش بومی در کشور انجام می شود. شایسته نیست ما که چنین توان علمی ای داریم، خانواده هایی با معلولیت بیش از یک نفر داشته باشیم.

قبادی دانا  در ارتباط با گامهای دیگر شفافیت در سازمان گفت: در گام های شفاف سازی در سازمان بهزیستی، سامانه پرداخت الکترونیکی حق پرستاری معلولین، سامانه شفاف سازی، پرداخت الکترونیکی به 16هزار فرزند تحت پوشش و مراکز شبه خانواده انجام شده است. گامی دیگر در این حوزه بارگذاری اطلاعات املاک سازمان بهزیستی در منظر همه مردم و مددجویان سازمان بهزیستی است. هر کسی در کل کشور می تواند به این سامانه رجوع کند و بنابراین کارکرد کارکنان ما در منظر عمومی و اتاق شیشه ای انجام می گیرد.  

رییس سازمان بهزیستی کشور افزود: در سال 98 کمک هزینه ودیعه مسکن شروع شده است. فعلا منابع محدودی در دست است ولی با بودجه 1200میلیاردی امکان کمک هزینه هایی تا سقف 5 میلیون تومان را داریم.  همچنین در ارتباط با خرید وسائل کمک توانبخشی و کمک هزینه دانشگاهی برای افراد تحت تکفل افراد معلول، هم بودجه هایی تخصص داده‌ایم.47 هزار نفر در مراکز نگهداری شبانه روزی داریم که مستمری دریافت نمی کردند. با دولت مذاکره شد و آمار را ارائه دادیم. حدود  3500نفر نیازمند مستمری بودند که با تخصیص بودجه امیدواریم یارانه های سازمان بهزیستی به آنان تعلق بگیرد. قابل تذکر است که این یارانه طبق قانون حمایت از معلولان که به تصویب رسید، مورد اهمیت قرار گرفت.

وی افزود: در ارتباط با اشتغال معلولان،  در سال 97 آزمون فراگیر استخدامی برگزار شد و برای اولین بار تمام سهمیه 3درصدی معلولان برای استخدام رعایت شد و 115 نفر استخدام شدند.همچنین شیرخوارگاه های ما همچنان حاکمیتی اداره می شوند که ان شالله طرح استانداردسازی آنها را در دستور کار خواهیم داشت. برای رفع کمبود نیروی انسانی 80 نفر جذب شدند و این استخدام با اخذ این تعهد است که در شیرخوارگاه باقی بمانند. دستمزد پرسنل سازمان ما از نظر مبلغ کم، دومین رتبه را دارد. امیدواریم گشایشی در این باره ایجاد شود. امیدواریم افزایش 50 درصدی حقوق را که در دستور کار قرار داده اند را داشته باشیم.

قبادی در رابطه با تشکیل سامانه دیدبان بهزیستی گفت: ان شالله در 3ماه آینده سامانه دیدبان راه خواهد افتاد. سامانه ای که موجب می شود تمام کسانی که در سازمان همکار ما یا شرکای اقتصادی سازمان هستند یا خیرین سازمان محسوب می شوند و تمام گروه هایی که خدمت دریافت می کنند، تحت نظارت مردم قرار گیرند. همچنین مصادیقی از تعارض منافع در حال بررسی است. تقریبا 20 گلوگاه آسیب را شناسائی کردیم که با تصویب قوانین آنها را رفع می کنیم.

وی در رابطه با امکانات مسکن که در برنامه سازمان بهزیستی وجود دارد، گفت: 2100 واحد مسکونی برای مددجویان بهزیستی خواهیم داشت. همچنین در هفته بهزیستی پایان واگذاری واحدها به زلزله زدگان مددجوی بهزیستی داریم. در سیل سال گذشته هیچ کدام از مددجویان ذهنی و جسمی ساکن در مراکز بهزیستی سیل را احساس نکردند چرا که کاملا پیشگیرانه اقدام کرده بودیم. همچنین گردهمایی تقدیر از خیران در مشهد مقدس در حال انجام است تا از خیرین برای تکمیل واحد های مسکونی مددجویان با دو معلول بیشتر کمک بگیریم. 6400 مسکن در حال احداث است. همچنین خدمات پزشکی جراحی رایگان در زمینه ارتوپدی برای 1000 نفر از مددجویان به طور رایگان انجام خواهد شد.

اصحاب رسانه بهزیستی معلولان رییس سازمان بهزیستی کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر