کد خبر: 783078 A

سعید نمکی:

وزیر بهداشت گفت: موضوع تراریخته در کشور به جای اینکه از مسیر علمای این رشته‌ها مدیریت شود، به دست سیاسیون و تاجران افتاده است.

به گزارش ایلنا، سعید نمکی امروز در نشست مشترک با رئیس سازمان محیط زیست، مدیران این سازمان و سرپرست سازمان غذا و دارو که با موضوع بررسی چالش تراریخته‌ها برگزار شد، افزود: در زمینه تراریخته‌ها اختلاف نظر وجود دارد و برخی از این جدل‌ها نیز شاید بیشتر ریشه اقتصادی و سیاسی داشته باشد تا علل علمی. البته ما به‌عنوان تولیت سلامت نباید به دام برخوردهای غیرعلمی در این حوزه گرفتار شویم.

وزیر بهداشت ادامه داد: وزارت‌بهداشت و سازمان غذا و دارو نقش تولیتی دارند و در این حوزه قطعاً براساس مستندات متقن علمی و شواهد و مدارک با در نظر داشتن مصالح مردم باید عمل شود. در این خصوص باید به یک مدل ملی در مواجهه و ارزیابی رویدادهای تراریخته دست یافت. البته خط قرمز ما هم در این حوزه، فقط سلامت، مصالح مردم و منافع ملی است.

نمکی بیان کرد: به تجربه دنیا در حوزه تراریخته‌ها باید احترام گذاشت و مستندات، مدارک و شواهد علمی معتبر جهانی را در این حوزه بپذیریم. پیشنهاد من این است که کمیته مشترک علمی برای پژوهش درباره سلامت محصولات تراریخته تشکیل و پروژه‌های کلیدی با حمایت وزارت‌بهداشت در این کمیته انجام شود. این کمیته ملی می‌تواند تمامی ابعاد و جوانب عمده موضوع را مورد پژوهش، تجمیع و نتیجه‌گیری قرار دهد. تمام حرکت‌ها باید به سمت ابهام‌زدایی از موضوع تراریخته و ایمنی و سلامت آن پیش رود، البته با ذهنیت قبلی نمی‌توان در این زمینه به نتایج مورد اجماع دست یافت.

وزیر بهداشت گفت: وظیفه ما شفاف‌سازی علمی، تنویر افکار عمومی و ابهام‌زدایی است، بنابراین نباید اجازه داد ذهنیت‌ها و پیش‌انگاری‌ها بر یک موضوع علمی سایه بیندازد.

سعید نمکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر