کد خبر: 782189 A

فراهانی تاکید کرد:

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور در یکصد و پنجاه و سومین جلسه شورا به حضور پرشور شهروندان در انتخابات شورایاری ها تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مجید فراهانی در یکصد و پنجاه و سومین جلسه شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور خود با دعوت از همه اقشار و شهروندان برای مشارکت در این انتخابات بر لزوم ارائه گزارش آنان از محلات کم برخوردار در صحن علنی شورای شهر تاکید کرد.

وی با بیان جزییاتی از وسعت و جمعیت شهر تهران به عنوان جهانشهری ایرانی اسلامی گفت: تهران سهمی معادل 21  درصد تولید ناخالص داخلی کشور(GDP) را دارد که بیش از 50 درصد درآمدهای مالیاتی و همچنین 55 درصد سپرده های بانکی از شهر و استان تهران تامین می شود، این ویژگی ها سبب شده است تا تهران از مجموعه سرمایه، استعدادها و ظرفیت های انسانی قابل توجهی برخوردار گردد. ظرفیت ویژه ای که در نوع خود بی نظیر و دارای تنوع قومی، فرهنگی، مذهبی و عملکردی است.این سرمایه ارزشمند بدون شک می تواند در حل مسائل کلانشهر تهران از سطح محله تا شهر نقش آفرینی کند.

فراهانی در ادامه افزود: استقرار حکمروایی خوب شهری در این شهر بدون مشارکت و حضور شهروندان در تصمیم گیری های محلی و منطقه ای در کنار اعضاء شورای اسلامی شهر تهران امکان پذیر نخواهد بود، در این میان نقش «شورایاری محلات» غیرقابل انکار و لزوم توجه به این نهاد انتخابی، مدنی – محلی بیش از پیش روشن می شود.شورایاری ها به عنوان جزئی از نظام شوراهای اسلامی با اتکاء بر قانون اساسی تشکیل شده اند؛ مقننین قانون اساسی، بعد از بیان اصل ششم با مضمون «اداره امور کشور با اتکاء به آراء عمومی و از راه انتخاب رئیس جمهور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای شورا ها و یا از طریق همه پرسی»، به صراحت در اصل هفتم قانون اساسی به نقش شوراهای محلی یا همان شورایاری ها در اداره امور کشور اشاره کرده و آن را رکنی از ارکان تصمیم گیری و اداره کشور می دانند.

فراهانی با بیان این نکته که شورایاری محلات هنگامی می تواند، نقش خود را آنچنان که در قانون اساسی یا منشور جهانی حقِ به شهر  ایفا کند که از مشروعیت و پذیرش توسط ساکنان محله، شورای شهر و مدیریت شهری برخوردار باشد اظهار داشت: در این میان افزایش مشارکت در انتخابات و انتخاب افراد شایسته و موثر با رای بالای اهالی محله رکن اصلی مشروعیت بخشی به انجمن شورایاری محله خواهد بود.

وی در ادامه تصریح کرد: امروز به لطف فعالیت چهار دوره انجمن شورایاری در شهر تهران تفاوتی میان صدای شهروندان ساکن در محلات مختلف شهر نیست و مردم تهران از باغ آذری تا باغ فردوس نمایندگانی دارند که می توانند در تعامل با شورا و شهرداری نیازها، گلایه ها و مشکلات مردم محله را منعکس، برای حل آنها راهکار ارائه داده و حتی اشکالات اجرائی راه حل را نیز به مسئولان یادآور شوند.

فراهانی با اشاره به این شعار که تهران از کوچه هایش شروع می شود ادامه داد:  کوچه هایی که تبلور زندگی،امید و مشارکت هستند. اگر شهروندان ما مطالبه مشارکت زنان در اداره امور شهر را دارند، اگر به دنبال دسترس پذیری شهر برای معلولان هستند و اگر هزاران مطالبه ی به حق دیگر دارند،برای رسیدن گام به گام به این مطالبات نمی توانند از مشارکت در اداره محله خود غفلت کنند. بر همین اساس حضور و ثبت نام زنان،معلولان،هنرمندان،دانشجویان،اقوام ایرانی و اقلیت های مذهبی در انتخابات شورایاری محله خودشان می تواند گامی برای  شنیدن صدای شهروندان در اداره امور شهر باشد.امیدوارم مشارکت پرشور مردم خوب تهران در انتخابات شورایاری ها طنین انداز صدای مردم این شهر باشد.

وی ادامه داد: مشارکت مردم فقط به این معنا نیست که وقتی جنگ می‌شود، از مردم بخواهیم که به جبهه بروند؛ یا در زمان انتخابات از آن‌ها بخواهیم که پای صندوق‌ها بیایند و رأی دهند و بعد هم بگوییم دیگر بروید در خانه‌هایتان بنشینید، مشارکت مردم یعنی واگذاری امور به مردم، باید آنچه را که با رویکردهای تصدی گرایانه، انجام و اداره آن امور در طی سالها از مردم سلب شده و اکنون گران،بی کیفیت و ناکارآمد توسط شهرداری به شهروندان ارائه می شود را به مردم بازگردانیم. ما باید بخش قابل توجهی از تصدی‌هایی که شهرداری برعهده دارد به خود مردم واگذار کنیم؛ تا هم  شهرداری از اجرای امور تصدی گرایانه آزاد شود و به امر اداره مطلوب شهر بپردازد و هم شورا زمینه‌های بیش از پیش مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف اداره امور شهر را فراهم نماید.

فراهانی با بیان اینکه وظیفه‌ای که مردم بر دوش ما گذاشته اند حل و فصل مشکلاتشان،و فراهم شدن شرایط مطلوب تر برای زندگی آنها در شهر است افزود: ما در برابر زندگی شهروندان تهرانی چه آنها که به ما رای دادند و چه آنها که ما را انتخاب نکرده اند مسئول و متعهدیم.در مسیر ادای حقِ به شهر شهروندان  می بایست گوش شنوایی برای شنیدن درد ها،مشکلات و مصائب مردم داشته باشیم. در این میان منتخبان مردم محلات در انجمن های شورایاری می توانند صدای مردم محلات را با بیان مشکلات و نیازهای محله در صحن علنی شورا به گوش ما، مدیران شهری و مسئولان کشور برسانند.

وی در انتها اظهار داشت: متاسفانه تاکنون شورای پنجم خود را از نعمت ارائه گزارش شورایاران در جلسات علنی محروم کرده است، اینجانب به عنوان نماینده مردم و در مسیر ادای حق به شهر و بهره گیری از ظرفیت شورایاران از برادر ارجمندم مهندس هاشمی رئیس محترم شورا تقاضا دارم ارائه گزارش شورایاران محلات کمتر توسعه یافته شهر تهران را در دستور کار جلسات شورا قرار دهند تا شورا از فرصت هم اندیشی با شورایاران محترم برخوردار شود و بتواند با رویکرد مساله محور در محلات کمتر توسعه یافته و محروم شهر نه فقط صدای مردم را بشنود بلکه بتواند با برخی مصوبات گرهی از گره های مردم خوب تهران بازکند.

انتخابات بودجه شورای شهر شورای شهر تهران صحن علنی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر