کد خبر: 782004 A

سرهنگ مرادی کرناچی مطرح کرد:

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ گفت: رد پای اعتیاد به مواد مخدر در پرونده‌های مجرمان با بزه‌های مختلف دیده می‌شود.

به گزارش ایلنا، سرهنگ مراد مرادی کرناچی با اشاره به اینکه اعتیاد به مواد مخدر می‌تواند زمینه ساز بروز دیگر جرایم در جامعه شود، گفت: با یک بررسی کوتاه و مجمل به این نتیجه می رسیم که همواره رد پای اعتیاد به مواد مخدر در پرونده‌های مجرمان با بزه‌های مختلف دیده می‌شود؛ نیاز، اولین عارضه‌ای است که معتاد با آن مواجه شده و در نهایت برای رفع آن، مرتکب جرایم دیگر نیز می‌شود.

وی ادامه داد: اینکه اعتیاد به مواد مخدر، فرد معتاد را نیازمند به انجام بزه‌های دیگر چون سرقت و حتی قتل می‌کند، امر پوشیده‌ای نیست. تلاش برای دسترسی به مواد مخدر وی را مجبور می‌سازد از هر راهی برای زنده ماندن بجنگد. در این میان یا موفق شده و متاع خود را به دست می‌آورد یا در نهایت جان خود را از دست می‌دهد.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ در ادامه گفت: تنها چیزی که برای جامعه و البته پلیس به‌عنوان حافظ امنیت مردم می‌ماند عده‌ای معتاد که البته ممکن است سارق، قاتل، جانی، متجاوز، هنجارشکن و… باشند، است که حالا هر کدام از قشرهای جامعه را به نحوی به خود مشغول ساخته؛ به‌طور حتم اعتیاد به مواد مخدر دیگر بزهکاری‌ها را به همراه دارد.

این مقام انتظامی با اشاره به اینکه پیامدها و آثار سو مواد مخدر علاوه بر فرد معتاد، بر خانواده وی و دیگر طیف‌های جامعه نیز مترتب است، تاکید کرد: فرد معتاد خویشتن خویش را از دست داده و تنها دلیل زندگی خود را رسیدن به موقع مواد مخدر به بدن خود می‌داند، در این شرایط از خانواده خود غافل شده و فرزندان این خانواده نیز در نهایت با سرخوردگی حاصل از اعتیاد والدین وارد جامعه می‌شوند، جامعه‌ای که به هرحال مشکلات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی آن می‌تواند هر فرد سالمی را دچار مشکل کرده و پایش را بلرزاند، چه رسد به فرزند خانواده‌ای از هم گسیخته و معلول که نتوانسته هنجارهای اجتماعی را به درستی به وی بیاموزد و او را برای یک زندگی اجتماعی سالم آماده کند.

مرادی کرناچی افزود: با این تفاسیر فرزند این خانواده یا پا جای پای والدین خود گذاشته و معتادی بر معتادان جامعه اضافه خواهد شد یا اگر به درد اعتیاد دچار نشود، به فردی هنجارشکن و مغایر با ارزش‌ها تبدیل می‌شود که هر کدام از این مشکلات می‌تواند گریبان‌گیر بخش‌های مختلف جامعه باشد.

به گفته معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ، سخن گفتن از پیامدهای اعتیاد به مواد مخدر امری بدیهی است که در صورت عدم برنامه‌ریزی‌های دقیق از سوی نهادهای ذی‌ربط برای مقابله با آن، تنها وقت‌گذرانی و از دست دادن فرصت‌ها است.

وی در پایان گفت: نیروی انتظامی با همه توان و قوه قهریه خود و با تقدیم هزاران شهید راه را برای سوداگران مرگ تا حد زیادی نا امن ساخته اما واقعیت این است که مقابله ریشه‌ای با مواد مخدر تنها از رهگذر برخوردهای انتظامی نمی‌گذرد بلکه فعالیت بیشتر و مؤثر نهادهای فرهنگی را نیز می‌طلبد تا بتوان این مسیر را مسدود کرده و جوانان این کشور را که آینده سازان این مملکت هستند، نجات داد.

اعتیاد مواد مخدر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر