کد خبر: 781228 A

وزیر علوم با اشاره به برگزاری اجلاس روسای دانشگاه‌ها گفت: ارتباط با جامعه،‌ مسائل اجتماعی، ارتباط با صنعت، اشتغال، تحریم و غیره از موضوعات مهم اجلاس امسال خواهد بود.

به گزارش ایلنا, منصور غلامی وزیر علوم, تحقیقات و فناوری با اشاره به جزئیات برگزاری اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها که در هفته آینده برگزار گفت: اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها مراکز پژوهشی و پارک‌های علوم و فناوری سراسر کشور طبق روال گذشته که به صورت سالیانه برگزار می‌شود، در سال جاری نیز هفته آینده در دانشگاه الزهرا تهران برگزار خواهد شد.

وی در ادامه تصریح کرد: اجلاس امسال به روال گذشته که به صورت سالیان برگزار می‌شود باهدف «تبیین وضعیت و چالش‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی کشور در شرایط تحریم» و «چگونگی بهره‌برداری از ظرفیت‌های علمی و تخصصی جامعه دانشگاهی در مواجه با چالش‌های احتمالی» برگزار خواهد شد.

دکتر غلامی تاکید کرد: مسائل مربوط به ارتباط دانشگاه‌ها و مراکز علمی با جامعه، مسائل اجتماعی کشور و از طرف دیگر ارتباط با صنعت و موضوعات مرتبط با رونق تولید در کنار افزایش زمینه‌های اشتغال در کشور از موضوعات مهم اجلاس امسال خواهد بود که در یک روز کاری با حضور وزرای ذی‌ربط برگزار خواهد شد.

وی اضافه کرد: در هم‌اندیشی «سیاست‌های تولید ملی و اشتغال»، پیرامون سیاست‌ها و برنامه‌های دولت در توسعه تولید ملی و اشتغال، نقش توسعه فناوری در ایجاد اشتغال و کارآفرینی، جلب مشارکت بخش غیردولتی و توسعه سرمایه‌گذاری، نقش مؤسسات آموزش عالی و پژوهش و فناوری در پشتیبانی از سیاست‌های اشتغال و کارآفرینی دولت، نحوه تأمین مواد اولیه، قطعات، تجهیزات و فناوری‌های مورد نیاز صنعت و سایر بخش‌های صنعتی و اجرایی، پشتیبانی از مراکز تحقیق و توسعه واحدهای صنعتی و ارتقا کیفیت کالای ایرانی و نقش دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهش و فناوری در پشتیبانی از سیاست‌های تولید ملی و اشتغال گفت‌وگو و تبادل‌نظر خواهد شد.

دکتر غلامی یادآور شد: در هم‌اندیشی دوم نیز با عنوان «تحلیل وضعیت اجتماعی، فرهنگی و ارتباط آن با تحریم»، شناسایی نقاط آسیب‌پذیر و التهاب‌آفرین، دغدغه‌ها و حساسیت‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی، ضرورت و نقش سرمایه‌های اجتماعی و نمادین در کمک به رفع چالش‌های ملی و تقویت همبستگی ملی، سیاست‌ها و برنامه‌های دولت در کمک به کاهش نقاط آسیب‌پذیر و التهاب‌آفرین و نقش مؤسسات آموزش عالی و پژوهش و فناوری در کمک به ایجاد فضای نشاط و امید در جامعه، محورهای مورد گفت‌وگو و تبادل‌نظر خواهند بود.

وزیر علوم در پایان خاطرنشان کرد: امیدوار هستیم در اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها بتوانیم با دریافت دیدگاه‌های مختلف و برنامه‌های وزرای مرتبط بتوانیم همفکری وهم اندیشی خوبی در راستای دستیابی به اهداف با رؤسای دانشگاه‌ها پارک‌های علوم و فناوری و مراکز پژوهشی داشته باشیم و برنامه‌های که وزارت علوم در این زمینه اجرایی می‌کند مورد همفکری بیشتری قرار گیرد تا تأثیر گذاری بیشتری داشته باشند.

 

فرهنگی آمریکا اقتصادی اجلاس دانشگاه شهید بهشتی تحریم ها آزمون سراسری روسای دانشگاه ها جامعه دانشگاهی منصور غلامی چالش های اجتماعی مراکز علمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر