کد خبر: 780893 A

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی گفت: اکنون شهرساز به مرجع درآمدساز شهرها تبدیل شده‌اند و این امر با زیر پا گذاشتن اصول شهرسازی و معماری در کشور محقق شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد سالاری، رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران در حاشیه نخستین اجلاس مجمع مشورتی روسای کمیسین‌های شهرسازی و معماری شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان‌ها در جمع خبرنگاران گفت: امروز کمیسیون شهرسازی و معماری میزبان نخستین اجلاس مجمع مشورتی روسای کمیسیون‌های شهرسازی و معماری شورای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان‌ها بود که با استقبال روسای همه کمیسیون‌ها مواجه شد.

وی در ادامه افزود: ‌این اجلاس با سخنرانی ریاست شورای شهر، شورای عالی استان‌ها، معاونین وزیر کشور و وزیر راه و شهرسازی آغاز به کار کرد.

سالاری با اشاره به اهداف تشکیل این نهاد افزود:‌ طی دهه‌های گذشته شاهد عدم توجه به ماموریت‌های شهرسازی و معماری در کشور بودیم که کیفیت محیطی و کیفیت زندگی در کلانشهرها را تحت تاثیر تصمیمات خود قرار داد.

انحرافات در جانمایی شهرهای کشور و عدم مواجه با پیوست‌های مطالعاتی در اجرای طرح‌های شهرسازی و معماری باعث شد سرانه خدماتی و کیفیت زندگی در شهرهای کشور پایین بیاید و شهرها در برابر بلایای طبیعی به شدت آسیب‌پذیر باشند.

وی با اشاره به سیل ابتدای سال جاری و خسارت‌های آن به حوزه شهرسازی اظهار داشت: این میزان خسارت به دلیل عدم توجه به ماموریت‌های شهرسازی و عدم مکان‌یابی صحیح در شهرسازی بود.

سالاری در ادامه افزود: متاسفانه امروزه شاهد اداره شهرها در کلانشهرها از محل فروش شهرسازی هستیم میزان وابستگی درآمدهای شهری به شهرسازی و بارگذاری و فروش هوای شهرها که به شدت جمعیت‌پذیری را به همراه می‌آورد باعث کاهش سرانه‌های خدماتی در سطح شهرها می‌شود.

وی اظهار داشت: اگر ماموریت‌های شهرسازی به دغدغه عموم تبدیل نشود مطالبه و پرسشگری در آن شکل نمی‌گیرد و با همین رویکرد طی یک سال گذشته رایزنی برای اجرای این طرح انجام و امروز نظام نامه نحوه تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی در این مجمع تصویب شد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تمام اعضای حاضر در جلسه در شورای عالی شهرسازی حضور دارند و تشکیل کمیسیونی جدید تداخل کاری ایجاد می‌کند اظهار داشت: در گذشته اشکال کار این بود که تصمیم‌گیری‌ها در مراجع فرادست از جمله شورای عالی شهرسازی و دولت بدون مشارکت دادن نمایندگان مردم و شورای شهر انجام می‌گرفت برگزاری چنین اجلاس و تشکیل چنین نهادهایی که با حضور نمایندگان مردم شکل می‌گیرد باعث می‌شود این مطالبه گری به خوبی محقق و تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان نهادهای حاکمیتی با توجه به مشکلات باقی شهرها تصمیم‌ گیری کنند.

وی در ادامه افزود: یکی دیگر از دلایل تشکیل این جلسه پیگیری ماموریت‌هایی نظیر احیا و بهسازی بافت‌های فرسوده، صیانت از حریم باغات و فضای سبز و توجه به سرانه‌های خدماتی به صورت تخصصی بود. همچنین سیما و منظر شهری از دیگر اولویت‌های مطرح در این جلسه بود.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی افزود: هدف این مجمع ایجاد یک شبکه همکاری منسجم با رویکرد کارشناسی است.

وی در ادامه اظهار داشت: اکنون شهرسازی مرجع درآمدساز شهرها شده است اما این امر با زیر پا گذاشتن معیارهای شهرسازی و معماری در کشور محقق شده است این هم اندیشی باعث می‌شود بتوانیم رویکردهای موجود را تغییر و آنها را به حقوق عمومی شهروندان تبدیل کنیم.

سالاری در انتها درباره کارگروه‌های ایجاد شده در این مجمع گفت: در جلسه صبح امروز سه کارگروه شهرسازی، معماری و طراحی شهری و بازآفرینی شهری تشکیل شد.

کارشناسی معماری وزیر راه و شهرسازی وزیر کشور شورای عالی استان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر