کد خبر: 780718 A

معاون عمرانی وزیر کشور:

معاون عمرانی و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور گفت: امروزه شهرها بیش از اینکه به معمار و مهندس و شهرساز نیاز داشته باشد، به حکیم شهری نیازمند است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مهدی جمالی نژاد، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در نخستین اجلاس کمیسیون‌های شهرسازی و معماری مراکز استانها گفت: بسیاری از مشکلات شهرسازی امروز ما به این دلیل است که توسعه فعلی معماری و شهرسازی برمبنای منافع مادی شکل گرفته است و جنبه های درونی، روحی، روانی و عالم معنا در آن شکل نگرفته است.

وی در ادامه افزود: زیبایی های اخیر شهرسازی و توسعه معماری ما را بیشتر به فضاهای مادی وصل کرد و از فضاهای معنوی دور کرد.

جمالی نژاد با بیان اینکه شهرسازی و معماری امروزه آرامش راستین را ایجاد نمی کند تصریح کرد: شهرسازی گذشته انسان را به عالم واقع و جمال معنوی وصل می کرد اما معماری جدید از این اتفاق مستثنی است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: اکنون بیش از اینکه به معماران، شهرسازان و مهندسین عمران شهری نیاز داشته باشیم، به یک حکیم شهری نیازمندیم.

جمالی نژاد در انتها با ذکر بیانات مقام معظم رهبری گفت: امروز وظیفه امت اسلامی تنها این نیست که به یادبود ولادت پیامبر اکرم (س) و یا بعثت ایشان تنها جشن برپا کند، این کار کوچک و کمی است نسبت به آنچه وظیفه اصلی است. دنیای اسلامی امروزی وظیفه دارد مانند خود اسلام و مانند خود پیامبر روحی در این دنیا بدمد، فضای جدیدی ایجاد کند، راه تازه ای را باز کند، و این معماری تمدن نوین اسلامی است.روزی مردم اروپا با استفاده از دانش مسلمانان و فلسفه اسلامی توانستند از این دانش اسلامی استفاده کنند و تمدنی را برای خود شالوده سازی کنند و امروز نوبت ما است. امروز نوبت اسلام است و امروز نوبت مسلمین است که با همت خود تمدن نوین اسلامی را شالوده سازی کند همچنان که اروپایی ها آنگاه از دانش و تجربه مسلمین استفاده کردند، ما هم امروز باید از دانش جهان استفاده کنیم و از ابزارهای موجود نوین جهان برای برپا کردن تمدن نوین اسلامی استفاده کنیم.

شهری و روستایی فلسفه معماری وزیر کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر