کد خبر: 780381 A

میلانی خبر داد:

نایب رئیس ستاد شورایاری‌ها گفت: تاکنون 20 درصد ثبت‌نام کنندگان در انتخابات شورایاری‌ها را زنان تشکیل می‌دهند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، آرش حسینی میلانی، نایب رئیس ستاد شورایاری ها درباره آخرین آمار ثبت نام کنندگان در انتخابات شورایاری ها گفت: در دور دوم ثبت نام انتخابات شورایاری هستیم و تاکنون 5700 نفر ثبت نام کرده اند.

میلانی درباره درصد حضور بانوان در انتخابات شورایاری ها گفت: 80 درصد ثبت نام کنندگان آقایان و 20 درصد دیگر بانوان هستند. در ادوار گذشته 11درصد اعضای شورایاری ها را بانوان تشکیل می دادند که امیدورایم آمار حضور بانوان افزایش پیدا کند.

نایب رییس ستاد شورایاری ها درباره سیاسی شدن انتخابات شورایاری ها اظهار داشت: جهت گیری ستاد سیاسی نیست و از تمام گروه‌ها و سازمان خواسته ایم مشارکت داشته باشند. احزاب هم یکی از همین گروه‌ها هستند که حق دارند در مدیریت شهری سهیم باشند.

وی با بیان اینکه باید از حضور احزاب در سطح محلات استقبال کرد افزود: رقابت خوبی با حضور احزاب شکل خواهد گرفت و به تنهایی نمی شود عضوشورایاری شد. این انتخابات می تواند یک نوع کارورزی برای اعضای جوان احزاب باشد و باید از فعالیت احزاب در سطح محلات استقبال کرد.

میلانی تصریح کرد: حضور احزاب در انتخابات شورایاری‌ها همچنین برای تعیین میزان وفاداری و کارایی اعضای یک حزب موثر و مفید است، اما تاکنون احزاب استقبال و رغبتی به ثبت نام نداشتند.

میلانی در پاسخ به این سوال که در دوره انتخابات شورایاری‌ها ۲۷۰۰ نفر رد صلاحیت شدند، گفت: این عدد ۲۷۰۰ نفر رد صلاحیت در مرحله اول اتفاق افتاد که با ورود شورای شهر چهارم این تعداد به زیر ۱۰۰ نفر کاهش پیدا کرد.

میلانی تصریح کرد: در انتخابات شورایاری‌ها تاکنون رد صلاحیت سیاسی صورت نگرفته است.

وی درباره علت تمدید زمان ثبت نام گفت:تمدید زمان ثبت نام با توجه به درخواست اعضای شورای شهر انجام شد. همچنین تبلیغات دیرهنگام درباره انتخابات شورایاری‌ها و تقارن زمان ثبت نام با اجرای طرح جدید ترافیکی باعث شد تعدادی از متقاضیان ثبت نام به موقع مطلع نشوند و از سوی دیگر زمانبر بودن گرفتن سوء پیشینه برخی نامزد‌ها باعث تمدید زمان ثبت نام شد.

میلانی درباره تعداد ثبت نام کنندگان برای هر محله بیان داشت: در هر محله باید حداقل ۱۸ نفر ثبت نام بکنند تا انتخابات در آنجا انجام شود، اما طبق قانون اگر تعداد ثبت نام کنندگان در محلاتی به حدنصاب نرسید انتخابات آن محله در زمان دیگری انجا می شود.

میلانی در پاسخ به سوال اتوبوسی رای دادن در برخی محلات گفت: اتوبوسی رای دادن به لحاظ اخلاقی و عرفی پسندیده نیست و حق مردم یک محله را تضییع می‌کند. پادزهر و راه حل این موضوع اتوبوسی رای دادن مشارکت گسترده افراد محله است چرا که به لحاظ سیستمی هنوز این امکان مهیا نشده است تا از حضور ساکنان غیر محلی در انتخابات شورایاری یک محله جلوگیری شود.

وی در ادامه افزود: تلاش ستاد شورایاری در بررسی صلاحیت‌ها کنترل انسانی و سیستمی تا قبل از برگزاری انتخابات است اما تخلف و عدم صداقت داوطلبان محرز شود، پس از انتخابات هم با متخلفین متناسب با نوع تخلف برخوردهای لازم صورت گرفته و حتی ممکن است افراد عزل شوند.

میلانی در پاسخ به سوالی درباره اختلال در سایت ثبت نام افزود: مسئله دیگر مربوط به پهنای باند ثبت‌نام بود که به خاطر مراجعه زیاد به سایت طرح ترافیک، مراحل ثبت‌نام انتخابات شورایاری را با مشکل روبه‌رو کرده بود. با رایزنی که با فاوا داریم سعی می‌کنیم مشکل را برطرف کنیم.

میلانی در پاسخ به سوالی درباره تثبیت جایگاه قانونی شورایاری‌ها اظهار داشت: برای تثبیت این جایگاه باید قانون مصوب مجلس را داشته باشیم. که نمایندگان اقداماتی در اینباره انجام داده‌ اند. انجمن محله برای اینکه شکل گیرد، از لحاظ حقوقی کار می‌برد ولی نباید فرض کرد که نمی‌توان فراتر از شهر تهران کاری انجام داد.

وی در ادامه تصریح کرد: شورای عالی استان‌ها در تهران مصوب کرده که انتخابات شورایاری‌ها برگزار شود و هیأت دولت این مصوبه را ارسالو فرمانداری آماده همکاری جهت برگزاری انتخابات شورایاری‌ها است.

وی در ادامه با بیان اینکه بازنگری در شورایاری‌ها نیازمند اقداماتی است، اظهار داشت:  در این زمینه در مقطع فعلی مجوز قانونی برای انتخابات شورایاری‌ها داریم و با همکاری فراکسیون امید در مجلس مسئله را مطرح کرده‌ایم تا سایر جوانب نیز دیده شود.

میلانی گفت: ساز و کار شورایاری‌ها شبیه سایر انتخابات است و ناظر فرماندار و ناظر ستاد هماهنگی برای هر صندوق در نظر گرفته شده و  برگزاری الکترونیک انتخابات نیز مانعی مقابل تخلفات است و ان‌شاءالله انتخاباتی کاملا شفاف برگزار خواهد شد.

احزاب سیاسی انتخابات تبلیغات زنان قانون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر