کد خبر: 780242 A

دوره‌های کوتاه مدت آموزش های عالی فنی و حرفه‌ای و مهارتی برای داوطلبان سنگالی در دانشگاه فنی و حرفه‌ای از امسال آغاز خواهد شد.

به گزارش ایلنا, ابراهیم صالحی عمران رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای گفت: در راستای همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه فنی و حرفه‌ای و با عنایت به سفر رئیس موسسه فنی و حرفه‌ای پرومکابیل کشور سنگال و هیئت همراه به ایران و بازدید از دانشکده‌های فنی و حرفه‌ای شهر تهران با همکاری دفتر امور علمی و بین‌المللی دانشگاه، لیست ۵۰ دوره کوتاه‌مدت آموزشی فنی و حرفه‌ای و مهارتی به‌طرف سنگالی ارائه شد.

وی افزود: با عنایت به امضای تفاهم‌نامه همکاری فی‌مابین دانشگاه و طرف سنگالی، طی درخواست و نامه رسمی از سوی طرف مذاکره‌کننده، با اعزام ۱۴۱ نفر در ۱۱ رشته برای حضور در دوره‌های کوتاه‌مدت در دانشکده‌های فنی و حرفه‌ای موافقت به عمل آمد که هم‌اکنون توسط دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی و معاونت آموزشی دانشگاه درخصوص محل برگزاری، طول مدت دوره‌ها، سرفصل‌ها و هزینه تمام‌شده دوره‌ها در حال بررسی است که به حول و قوه الهی در گام نخست از مهر یا بهمن‌ماه امسال شروع به همکاری خواهیم کرد.

صالحی عمران با اشاره بااینکه دوره‌های مذکور از ۳۰ تا ۴۰ ساعت برحسب رشته‌های مختلف در نظر گرفته‌شده و این دوره‌ها به زبان فرانسه و با حضور مترجم برگزار خواهد شد، خاطرنشان کرد: طرف سنگالی برای دوره‌های کوتاه‌مدت در گام نخست برگزاری رشته‌های صنایع چوب، مبلمان، جواهرسازی، مکانیک عمومی، کار روی چرم، سفال و سرامیک، جوشکاری، صنایع‌دستی چوبی، مکانیک خودرو، طراحی لباس، الکترومکانیک و برق خورشیدی را درخواست کرده است.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای خبر داد: در گام بعدی و در راستای اجرای تفاهم‌نامه همکاری،  دانشگاه تعداد ۱۰۰ رشته تحصیلی در مقاطع کاردانی و ۶۰ رشته کارشناسی به‌طرف سنگالی پیشنهاد کرده که داوطلبان پس از طی دوره‌های بین‌المللی مکالمه زبان فارسی و اعلام فهرست رشته‌های درخواستی از بهمن‌ماه امسال در دانشکده‌های فنی و حرفه‌ای مشغول به تحصیل خواهند شد.

صالحی عمران ادامه داد: دوره‌های کوتاه‌مدت برحسب ساعت و میزان فنی و تخصصی بودن به ازای هر دوره از ۱۶۰ الی ۶۰۰ یورو و دوره‌های کاردانی و کارشناسی در رشته‌های نظری و حرفه‌ای ۹۰۰ یورو و رشته‌های فنی و مهندسی ۱۰۰۰ یورو در سال تعیین و برآورد شده است.

وی تصریح کرد: سنگال یکی از بزرگ‌ترین کشورهای غرب آفریقا است که ظرفیت آن را دارد که به‌عنوان مرکز همکاری دانشگاه فنی و حرفه‌ای با دیگر کشورهای قاره آفریقا قرار گیرد که در همین خصوص طرف‌های سنگالی پیشنهاد‌هایی را هم ارائه کرده که مورد استقبال ما قرارگرفته است.

کشور سنگال در سال ۱۹۶۰ از زیر سلطه فرانسه خارج شد و به‌عنوان یک کشور آفریقایی که بیش از ۹۰ درصد جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند به‌نوعی یک پل فرهنگی بین مسلمانان و آفریقایی‌ها به‌شمار می‌آید.

 

فنی و حرفه ای کارشناسی مکانیک هیئت همراه فنی و مهندسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر