کد خبر: 779745 A

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور از ارائه خدمات سوادآموزی به ۵ هزار و ۹۰۰ نفر از پناهنگان در استان‌های کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مهدی محمودی، مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور در همایش روز جهانی پناهنده با اشاره به نامگذاری این روز توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: مجمع عمومی سازمان ملل متحد در دسامبر سال ۲۰۰۰ میلادی روز ۲۰ ژوئن هر سال را به عنوان روز جهانی پناهندگان نامگذاری کرد. روزی که کنوانسیون پناهندگی سازمان ملل به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل نیز رسید.

وی ادامه داد: روز جهانی پناهنده روزی است که کمیساریای عالی پناهنده سازمان ملل متحد تلاش می‌کند به جهانیان یادآوری کند که میلیون‌ها انسان پناهنده که مجبور به ترک خانه خود شده‌اند، با چه مشکلاتی روبه‌رو هستند. روز جهانی پناهنده، رویداد بزرگ فرهنگی است که یادآور این مهم بوده که تمامی انسان‌ها، جامعه جهانی و به ویژه سازمان‌های متولی در اجرای وظایف، تکالیف و حفظ انسان‌دوستی در حمایت از میلیون‌ها انسانی بی‌پناه و نیازمند که بنا به دلایلی مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده‌اند، از هیچ کوششی دریغ نکنند.

وی ادامه داد: در کشور ایران و با پیروزی انقلاب اسلامی بنا بر فرمایشات امام راحل در خصوص رسیدگی به امور پناهندگان به خصوص برادران و خواهران عزیز و مسلمان کشور دوست و همسایه‌مان افغانستان که بنا بر مشکلات اقتصادی و سیاسی وارد خاک ایران شدند، این امر مهم در دستور کار دولت قرار گرفت.

مدیرکل امور اتباع و خارجی وزارت کشور با اشاره به تشکیل اداره کل امور اتباع خارجی خاطرنشان کرد: تشکیل اداره کل امور اتباع خارجی یکی از سیاست‌های انسان‌دوستانه جمهوری اسلامی ایران است که در دوران مختلف و بنا بر مقتضیات زمان رسیدگی به امور پناهجویان را به نحو احسن انجام داده است. این رسیدگی‌ها در همه دولت‌ها انجام و پیگیری شده است و امروز نیز با توجه به سیاست‌های انسان‌دوستانه کشور ایران اسلامی دایره خدمات به مهاجرین وسیع‌تر شده است.

محمودی تصریح کرد: هر ساله با توجه به اهمیت موضوع پناهندگی مراسم روز پناهنده در کشورمان برگزار می‌شود و امسال نیز چهلمین سالی است که ما میزبان پناهندگان در کشورمان هستیم. امسال مراسم روز پناهنده علاوه بر تهران، در استان‌های اصفهان، کرمان، مشهد، تربت جام در خراسان رضوی، بیرجند در خراسان جنوبی، گلستان و سمنان برگزار شده است. همچنین در آینده‌ای نزدیک نیز این مراسم در استان‌های خوزستان، شیراز و یزد نیز برگزار می‌شود.

مهدی محمودی مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور خاطرنشان کرد: بدون شک چراغ راه دولتمردان و مسئولان جمهوری اسلامی ایران فرمایشات رهبر انقلاب است. همانطور که رهبری چندی پیش در سخنان خود تاکید ویژه‌ای در خصوص رسیدگی به امور تحصیلی پناهجویان داشته‌اند و فرموده‌اند هیچ کودک افغانستانی، حتی مهاجرینی که به صورت غیرقانونی و بی‌مدرک در ایران حضور دارند نباید از تحصیل باز بمانند و همه آنها باید در مدارس ایرانی ثبت‌نام شوند، در این ارتباط حجت را بر ما تمام کردند.

وی با بیان اینکه جابه‌جایی‌های گسترده پناهندگان و مهاجران دارای آثار و پیامدهایی فراتر از مرزهای بین‌المللی کشورها است، گفت: حل این پیامدها نیز از توان یک کشور به تنهایی خارج بوده و در گرو همکاری و تعامل جامعه جهانی در برخورد مسئولانه آنها در مواجهه با این جابه‌جایی‌ها کشورهای مبدأ و میزبان است اما ایران اسلامی علیرغم کمک‌های محدود بین‌المللی و شرایط ناشی از جنگ تحمیلی و بازسازی کشور و متعاقب آن در حال حاضر با تحریم‌های ظالمانه با اتکا به منابع داخلی و مساعدت‌های کمیساریا و سازمان‌های بین‌المللی به ارائه خدمات مختلف به این جمعیت نیازمند پرداخته است.

محمودی خاطرنشان کرد: در همین راستا نیز وزارت کشور در محورهای مختلف فعالیت‌های گسترده‌ای را انجام می‌دهد که این فعالیت‌ها شامل رفع نیاز پناهندگان در بخش آموزش از مقاطع ابتدایی تا آموزش عالی، ارائه خدمات بهداشتی رایگان از جمله بهداشت محیط و فردی، واکسیناسیون، پیشگیری از بیماری‌های واگیردار، مراقب از مادر و کودک، ایجاد تسهیلات درمانی به ویژه برای بیماران خاص، آموزش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای و ایجاد و توسعه کارگاه‌های کسب و کار است.

محمودی در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: امروزه جمعیت قابل توجهی از اتباع خارجه در کشور ایران زندگی می‌کنند که طبق آخرین آمار از این تعداد ۹۷ درصد ساکن شهرها، ۳ درصد ساکن ۲۰ مهمان‌شهر و ۳۰ درصد قشر آسیب‌پذیر هستند. هر ساله حدود ۹۵۰ هزار نفر از اتباع خارجی در طرح آمایش شرکت می‌کنند. طرح آمایش نیز از آن دسته طرح‌هایی است که مزیت‌های زیادی را برای مهاجران به همراه دارد.

وی با اشاره به بخشی از این مزیت‌های طرح آمایش گفت: صدور پروانه موقت کار (کارت کار)، اجرای طرح ارتقاء و سنجش سلامت پناهندگان تحت عنوان پروژه غربالگری و درمان بیماری سل در سه استان کرمان، یزد و خراسان رضوی که در صورت تامین اعتبار لازم اجرای طرح مذکور در سایر استان‌های دارای پناهنده عملیاتی خواهد شد. همچنین امکان اخذ گواهینامه رانندگی از دیگر مزیت‌های طرح آمایش است.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور با اشاره به ارائه خدمات به پناهندگان و مهاجرین در حوزه بهداشت و بیمه سلامت گفت: در حوزه بهداشت و بیمه سلامت همگام با اینکه مسئولان در جهت رشد و پیشرفت مسائل مربوط به بیمه و درمان مردم کشورمان قدم برداشتند، از سال‌های قبل با امضا تفاهم‌نامه مشترک بین وزارت کشور و چند وزارتخانه دیگر طرح بیمه سلامت همگانی برای پناهندگان ساکن ایران به اجرا در آمد. امروزه کلیه پناهندگان ثبت‌نام شده همانند ایرانیان از مزایای بسته بیمه سلامت جامع همچون خدمات درمانی سرپایی، بستری و بستری موقت برخوردار هستند و طبق آخرین آمار تعداد کل بیمه شده‌ها ۹۲ هزار نفر است که در پوشش صد درصدی حق بیمه قرار دارند.

محمودی همچنین خاطرنشان کرد: با همکاری عالی سازمان ملل در امور پناهندگان و سازمان بیمه سلامت ایران ۹۲ هزار و ۴۷۴ نفر از پناهندگان آسیب‌پذیر و یا مبتلا به بیماری‌های خاص مثل تالاسمی، هموفیلی، دیالیزی، پیوند کلیه و ام اس از خدمات بیمه سلامت بهره‌مند شدند.

وی ادامه داد: همچنین ارائه خدمات توانبخشی به ۷۶۰ معلول و توان‌خواه پناهنده و همچنین خدمات واکسیناسیون، بهداشت فردی و محیط به تمامی پناهندگان اعم از غیرقانونی و قانونی ساکن در داخل و یا خارج از مهمان‌شهرها ارائه شده است.

مهدی محمودی مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور با اشاره به اقدامات حرفه‌آموزی به پناهندگان و مهاجرین گفت: تامین معیشت مقوله‌ای است که با حرفه و کسب و کار انسان به صورت مستقیم در ارتباط است. اگر فردی به صورت صحیح تحت آموزش فنی و حرفه‌ای قرار بگیرد می‌تواند معیشت خود و خانواده خود و حتی جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کند را رونق دهد. در همین راستا اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی در سال ۲۰۱۸ در این بخش با هدف معیشت تعداد ۲ هزار و ۲۰۲ نفر از پناهندگان در کلاس‌های آموزش فنی و حرفه‌ای را برگزار کرده و این افراد در این دوره‌ها آموزش‌های مختلف را فرا گرفته‌اند.

وی با اشاره به آموزش به مهاجرین و پناهدگان گفت: در بخش آموزش نیز تعداد ۱۴ مدرسه از طریق مشارکت سازمان‌های دولتی- بین‌المللی و سازمان‌های مردم نهاد فعال داخلی و خارجی احداث شده است. ۲۴ مدرسه تجهیز و تعداد ۵ هزار و ۹۰۰ نفر از پناهندگان ساکن در استان‌های کشور در کلاس‌های سوادآموزی شرکت کرده‌اند.

به گفته وی ۵۹۰۰ نفر از پناهندگان در کلاس‌های سواد آموزی شرکت کردند. در مجموع ۴۸ مدرسه طی سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ میلادی احداث و ۲۲ هزار و ۵۵۵ پناهنده از دوره‌های سواد آموزی بهره مند و تعداد ۶۶ کلاس درس بازسازی شده است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: طبق فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر دسترسی کلیه فرزندان لازم ‌التعلیم اتباع خارجی به آموزش صرفنظر از وضعیت مدرک اقامتی در سال تحصیلی ۲۰۱۸ -۲۰۱۹ تعداد ۳۶۳ هزار و ۹۲۰ دانش آموز پناهنده به صورت رایگان ثبت نام کرده‌اند، در سال تحصیلی ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ تعداد ۱۳۰ هزار دانش آموز بدون مدرک ثبت نام کرده‌اند به این آمار نیز می‌توان این موارد را اضافه کرد که حدود ۱۶ هزار و ۵۰۰ پناهنده در دانشگاه‌های ایران مشغول به تحصیل هستند.

محمودی در ادامه گفت: در آموزش سواد به پناهندگان نیز در سال ۲۰۱۸ میلادی بالغ بر ۲۶ هزار نفر در دوره‌های سواد آموزی و انتقال شرکت کردند.

محمودی به حوزه فرهنگی اتباع اشاره کرد و گفت: یکی از تلاش‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران توجه به موضوع فرهنگ است به همین منظور در راستای ارتقای فرهنگ سطح جامعه در کشور در مقوله پناهندگان نیز ورود کرده و دستاوردهای خیلی خوبی را نیز به همراه داشته است؛ برگزاری مسابقه‌های ورزشی، مسابقات قرآنی، برپایی کلاسهای مشاوره، مراکز حل اختلاف، نشست با ریش سفیدان علمای فرهنگی و علمی اتباع خارجی را می‌توان تنها گوشه‌ای از اقدامات فرهنگی اداره کل اتباع و امور خارجی دانست.

وی در ادامه سخنان به سرانه هزینه تحصیلی دانش آموزان اشاره کرد و گفت: سرانه هزینه تحصیلی دانش آموزان در تمام مقاطع ابتدایی تا متوسطه مبلغ ۳۰ میلیون ریال، سرانه هزینه تحصیلی دانشجویان در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ۴۵ میلیون ریال، سرانه هزینه سواد آموزی مبلغ ۱۲ میلیون ریال و سرانه هزینه آموزش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای مبلغ ۲۲ میلیون ریال است.

وی اظهار کرد: آرزو داریم روزی فرا برسد که فردی غم دوری از وطن مادری‌اش برای رسیدن به یک زندگی آرام را نکشد. دولت جمهوری اسلامی ایران در این مسیر از کمک سمن‌ها حامیان مالی، کمیساریای‌ها و سازمانهای بین المللی استقبال کرده و امیدواریم صلح، آسایش امنیت، آرزوی دست نیافتنی مردم نباشد و همه انسان‌ها در کشور خود آن را تجربه کنند.

استان های کشور جامعه مجمع عمومی سازمان ملل وزارت کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر