کد خبر: 779589 A

با حضور جمعی از مسئولان؛

نشست‌اجرایی حج تمتع 98 با حضور جمعی از مسئولان کشوری و دست‌اندرکاران حج در مشهد برگزار شد.

به گزارش ایلنا، در این نشست که مدیران ستادی، استانی و دستگاه‌های همکار حضور دارند؛ سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت، علیرضا رشیدیان رییس سازمان حج و زیارت و تنی چند از مدیران دستگاههای همکار و ستادی حج 98 حضور یافتند.

**ضرورت توجه به سلامت حجاج با توجه به میانگین سنی، گرمای هوا و زمان سفر

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به موضوع سلامت حجاج گفت: توجه به حوزه سلامت حجاج کشورمان بسیار ضروری است؛ با توجه به میانگین سنی زائران و همچنین شرایط گرما و طولانی شدن سفر برای حجاج، اهمیت سلامت و توجه به آن مضاعف می‌شود که باید بیشتر به آن اهتمام نماییم تا حجاج با سلامت به کشور بازگردند.

وی با اشاره به موضوع عزت، کرامت و امنیت حجاج خاطر نشان کرد: توجه به عزت حاجی ایرانی اهمیت زیادی دارد. حاجی باید سفیر عزت ایران باشد و این موضوع را مدنظر قرار دهد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: زائر ایرانی باید پیام‌آور مهرورزی، قانون گرایی، وحدت گرایی و پرهیز از تفرقه باشد تا دیپلماسی حج را با رفتارش عملی کند و پیام وحدت را با رفتارش منتقل نماید.

صالحی تصریح کرد: موضوع کرامت نیز باید مورد توجه قرار گیرد البته امسال اهمیت این مهم مضاعف است.

وی توضیح داد: شرایط حج امسال با توجه به مضیقه های اقتصادی و از طرفی زیادی سفر حج به گونه ای است که کارگزاران حج باید این کرامت را در نظر داشته باشند و رعایت حال زائران را انجام دهند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امنیت حجاج را نیز بسیار مهم دانست و تصریح کرد: امنیت روانی و داشتن احساس احساس امنیت نباید کاهش یابد بلکه مرتباً این موضوع باید مد نظر قرار گیرد و تزریق شود.

صالحی افزود: میلیون‌ها ایرانی به این ۸۶ هزار نفر حاجی نگاه می‌کنند و فضای ایران درگیر این احساس امنیت است؛ البته ادبیات ما در این مدت نیز باید نشانگر این احساس امنیت و توسعه و معنویت و تقویت فضای امنیت باشد و نگرانی زا نباشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: ان‌شاالله یک حج امن را دنبال می‌کنیم؛ امنیت هویت حج است که این احساس امنیت باید بین حجاج و خانواده های آنها حفظ شود.

وی به موضوع سلامت حجاج اشاره کرد و افزود: توجه به حوزه سلامت حجاج نیز بسیار ضروری است؛ با توجه به میانگین سنی زائران و همچنین شرایط گرما و طولانی شدن سفر برای حجاج، اهمیت سلامت را مضاعف می‌کند که باید بیشتر به آن اهتمام نماییم تا حجاج با سلامت به کشور بازگردند.

**مسئولان ستادی حج باید آسیب‌شناسی حج گذشته را همراه داشته باشند

معاون امور حج و زیارت سازمان حج و زیارت به مسوولان ستادی حج اظهار کرد که آسیب شناسی حج ۹۷ به اضافه شرح وظایف ستادها را همراه داشته باشند و آن را مرور نمایند.

اکبر رضایی معاون امور حج و زیارت سازمان حج و زیارت در نشست اجرایی حج تمتع 98در مشهد مقدس خطاب به مسوولان ستادی حج اظهار کرد: آسیب شناسی حج ۹۷ به اضافه شرح وظایف ستادها را همراه داشته باشید و آن را مرور کنید.

وی افزود: تمامی مراحل اجرایی را رصد کنید و اشکالات را در محل و با سرعت حل کنید.

معاون امور حج و زیارت سازمان حج و زیارت در ادامه توصیه کرد: همواره در دسترس و پاسخگو باشید.

رضایی ادامه داد: هر ساله طرح های جدیدی در حوزه های اجرایی آغاز می شود که نیاز به همراهی و همدلی شما مسوولان ستادها دارد؛ جلسات شما در موسم حج کاربردی و دوطرفه باشد و اجازه دهید مدیران کاروان و مدیران مجموعه و بقیه عوامل نظراتشان را کامل و شفاف ابراز نمایند.

**برنامه‌ریزی هواپیمایی جمهوری اسلامی برای انتقال حجاج به سرزمین وحی

مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی با اشاره به برنامه های در نظر گرفته شده برای انتقال حجاج به سرزمین وحی گفت: هواپیمایی جمهوری اسلامی عملیات حج را توفیق الهی می داند و همه امکاناتش را در این راه می گذارد.

تورج دهقانی زنگنه مدیر عامل هواپیمایی جمهوری اسلامی در نشست اجرایی حج تمتع 98در مشهد مقدس اظهار کرد: هواپیمایی جمهوری اسلامی در خدمت زائران گرامی است.

وی افزود: هواپیمایی جمهوری اسلامی عملیات حج را توفیق الهی می داند و همه امکاناتش را در این راه می گذارد.

دهقانی زنگنه تصریح کرد: امسال شرکتهای دیگر مشارکت در عملیات هوایی حج ندارند؛ هواپیمایی جمهوری اسلامی در شرایط کنونی کار حج را بر عهده دارد ولی جای نگرانی وجود ندارد و با امکانات کامل در خدمت حجاج هستیم.

وی افزود: در خدمت رسانی به حجاج نگاه سود آوری نداریم؛ پرواز ایمن و پرواز بدون تاخیر رسالت ما است که زمینه و مقدمات آن را فراهم کرده ایم.

مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی با اشاره به خدمات رسانی ناوگان حمل و نقل هوایی به زائران گفت: تلاش ما برای به حداقل رساندن تاخیرها است.

** خدمت رسانی به زائران همانند یک امانت است

مدیر عملیات حج تمتع 98 گفت: خدمت رسانی به زائران همانند یک امانت محسوب می شود؛ ارتقا خدمات باید همه ساله انجام پذیرد و باید این وظیفه را به خوبی انجام دهیم.

نصرالله فرهمند مدیر عملیات حج گفت: این خدمت رسانی به زائران همانند یک امانت محسوب می شود.

وی تاکید کرد: ارتقا خدمات باید همه ساله انجام پذیرد و باید این وظیفه را به خوبی انجام دهیم. کشور میزبان نیز طبق قرارداد و قانوناً باید خدمات لازم را ارائه دهد.

مدیرعملیات حج تمتع 98 تصریح کرد: یکی از موضوعات مهم برای ما خدمات رسانی در مشاعر مقدس است که باید به این مهم نیز توجه صورت گیرد.

فرهمند افزود: ستادهای حج برای اجرای شایسته امور فرهنگی حج با تمام توان تلاش می کنند و برنامه ریزی های مناسبی در این خصوص صورت گرفته است.

وی اظهار کرد: به سهم خودمان از زحمات خالصانه تمامی دست اندرکاران و دستگاههای همکار و هواپیمایی جمهوری اسلامی قدردانی می کنیم.

همچنین علیرضا رشیدیان رییس سازمان حج و زیارت نیز در این مراسم از زحمات تمامی دست اندرکاران و کارگزاران تقدیر کرد و آخرین برنامه‌ریزی‌های اجرایی در عملیات حج تمتع 98 را مورد توجه قرار داد.

حج تمتع ۹۸
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر