کد خبر: 779546 A

سیدعباس صالحی:

وزیر ارشاد گفت:‌ امنیت روانی را به زائر تزریق کنند و در حجی که با مضیقه‌های اقتصادی همراه است کرامت زائر را مدنظر قرار دهند.

به گزارش ایلنا، سیدعباس صالحی امروز در نشست اجرایی حج تمتع ۹۸ که در مشهد با حضور مدیران ستادی مدیران استانی و دستگاه‌های همکار برگزار شد با اشاره به موضوع حج به‌عنوان یکی از عبادات، بیان کرد: حج اگرچه یک عبادت است اما تفاوت‌هایی با دیگر عبادات دارد. حج از مناسک به شمار می‌رود که هم فردی و هم درون جامعه محسوب می‌شود.

وی افزود: حاجی هم در گذشته سیر می‌کند و هم به آینده می‌رود. فرصت‌های مهمی در حج وجود دارد و حاجی باید زاد و توشه بگیرد. حج بسته زاد و توشه معنوی به حساب می‌آید و یک فرصت برای اقتدار روحی است. حج برای آن است که حاجی تحول یابد و این کار ستاد حج و بعثه مقام معظم رهبری است.

صالحی با اشاره به موضوع عزت، کرامت و امنیت حجاج، یادآور شد: توجه به عزت حجاج ایرانی اهمیت زیادی دارد. حجاج باید سفیر عزت ایران باشند و این موضوع را مدنظر قرار دهند. در واقع زائر ایرانی باید پیام‌آور مهرورزی، قانون‌گرایی، وحدت‌گرایی و پرهیز از تفرقه باشد تا دیپلماسی حج را با رفتارش عملی و پیام وحدت را با رفتارش منتقل کند.

وی افزود: موضوع کرامت نیز باید مورد توجه قرار گیرد. البته امسال اهمیت این مهم مضاعف است. شرایط حج امسال با توجه به مضیقه‌های اقتصادی به گونه‌ای است که کارگزاران حج باید این کرامت را در نظر داشته باشند و رعایت حال زائران را در نظر بگیرند.

وزیر ارشاد امنیت حجاج را نیز بسیار مهم دانست و تاکید کرد: امنیت روانی و داشتن احساس امنیت نباید کاهش یابد، بلکه مرتباً این موضوع باید مد نظر قرار گیرد و به حجاج تزریق شود.

وی گفت: میلیون‌ها ایرانی به این ۸۶ هزار نفر حجاج نگاه می‌کنند و فضای ایران درگیر این احساس امنیت است. امیدوارم  امسال نیز یک حج امن را دنبال کنیم. امنیت هویت حج است که این احساس امنیت باید بین حجاج و خانواده‌های آنها حفظ شود.

صالحی به موضوع سلامت حجاج اشاره کرد و افزود: توجه به حوزه سلامت حجاج نیز بسیار ضروری است. با توجه به میانگین سنی زائران و همچنین شرایط گرما و طولانی شدن سفر برای حجاج، اهمیت سلامت مضاعف می‌شود بنابراین باید بیشتر به این موضوع اهتمام بورزیم تا حجاج با سلامت به کشور بازگردند.

حج تمتع ۹۸
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر