کد خبر: 779208 A

حق‌شناس تاکید کرد:

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی گفت: اگر قرار است شهر ما شهری انسان محور باشد و در عرصه فرهنگ و هنر سخنی برای گفتن داشته باشیم لازم است توجهی جدی به ساحت هنر وجایگاه هنرمندان، دانشمندان و شاعران سرزمینمان داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا،محمد جواد حق شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی و هنری در نطق پیش از دستور خود در جلسه شورای شهر تهران با طرح سوالی اظهار داشت: از خود می پرسیم هنر در شهر تهران چه جایگاهی دارد. شهر تهران برای هنرمندان چه دارد و هنرمندان تهران برای شهر چه ارمغانی دارند؟

وی با اشاره به اینکه طی سالهای گذشته کمتر طرح و لایحه‌ای در شورای شهر برای ارج گذاشتن به هنر و هنرمندان این شهر به تصویب رسیده است افزود: بسیار بدیهی است که هنرمندان نیز حقی بر این شهر دارند. شهر به هنر و هنرمندش می بالد. هنرمندان ما سفیران عشق، محبت، فرهنگ و هنر شهرند و سرمایه های ارزشمند میهن اند.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی اظهار داشت: امروزه شهرها و ابرشهرها با انسان معنا می‌شوند و هویت خود را از انسان‌ها می‌گیرند. مشاهیر و دانشمندان و هنرمندان مایه فخر شهر و همشهریان می‌شوند و به شهر هویت می بخشند و نام پیشقراولان دین و علم و دانش و فرهنگ و هنر با افتخار بر پیشانی شهرها می درخشند. و تندیس های ایشان در میدان ها و گذرگاههای شهری افتخارآفرینی می کنند.

وی در ادامه افزود: شاید به رسم سنت دیرینه پاسداری و قدرشناسی از بزرگان و نام آوران، نامگذاری چند کوچه و خیابان به نام مشاهیر و هنرمندان این شهر گامی کوچک در انجام وظیفه ما بوده باشد. شاید بتوانیم با چند کتاب و سردیس و چند بزرگداشت ارادت خود را به ساحت هنر و هنرمندان و مشاهیر این شهر نشان دهیم.

وی با بیان اینکه بسنده کردن به همین موارد بی هنری خواهد بود خاطرنشان کرد: سرمایه هنر و فرهنگ ما بسیار گران سنگ است و وجه تمایز فرهنگ ایرانی و اسلامی ما در همین است.

حق شناس خاطرنشان کرد: اگر قرار است شهر ما شهری انسان محور باشد و اگر قرار است در عرصه فرهنگ و هنر سخنی برای گفتن داشته باشیم یا بخواهیم شهری زیبا و دلنشین و پرنشاط و آرامش بخش بسازیم و در آن زندگی کنیم لازم است توجهی جدی به ساحت هنر و جایگاه هنرمندان، دانشمندان و شاعران سرزمینمان داشته باشیم.

وی با بیان اینکه هنر را درمان بر دردهای تهران می داند تصریح کرد: باور کنید که هنر نشاط و زندگی به مردم و سرمایه اجتماعی به نظام می بخشد. هنر در اقتصاد رونق در فرهنگ، فروغ و زیبایی و در سیاست لطافت و در اجتماع مهربانی را به ارمغان می آورد.

عضو شورای شهر با اشاره به اینکه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر اولین گام در حمایت از هنر هنرمندان در عرصه های مختلفی چون سینما،تئاتر، خوشنویسی، نقاشی، معماری و گرافیک و مشاهیر ادبیات و شعر با حمایت اعضای محترم شورا و کمیسیون تخصصی در نامگذاری خیابان‌ها و معابر برداشته است افزود: برنامه تجلیل از «مفاخر و چهره‌های فرهنگی تهران» در واقع تلاشی در همین راستا است. در این برنامه فهرستی از بزرگان و نام‌آوران حوزه‌های مختلف اهل و ساکن شهرمان را براساس مشورت و مشارکت جمعی آماده کرده‌ایم و می‌کوشیم تا آغازی مناسب و درخور برای مسیری باشد که به آینده اتصال یابد.

وی درادامه افزود: نام‌هایی از حوزه‌های دین، قرآن‌پژوهی، ادبیات، معماری، خوشنویسی، موسیقی، سینما، نقاشی و غیره در فهرست پیشنهادی جای گرفته است تا پس از بررسی و تصویب در پیشانی معابر شهری قرار گیرد.

حق شناس تصریح کرد: می‌کوشیم تا این نام‌ها را با انتشار کتاب‌هایی فاخر و معتبر، یا ساخت و قرار دادن سردیس‌های زیبا و هنرمندانه و برگزاری مراسم یادواره و بزرگداشت، در حافظه‌ی تاریخی و هویت بصری و شکلی و فرمی شهرمان ثبت و ماندگار کنیم.

حق شناس با بیان اینکه پس از نامگذاری‌هایی که در شورای شهر بنام نام آوران فرهنگ، شعر و ادبیات و هنر صورت گرفت انجمن‌های تخصصی و هنرمندان شهر هر یک به طریقی از تلفن تا نامه و یا گفتگو در رسانه ها و با حضور در شورا مراتب قدرشناسی و سپاس خود را نسبت به اعضای شورای شهر اعلام کردند ضمن تقدیر از یکی از هنرمندان در صحن شورا اظهار داشت: آنچه برای خود، برای شورا برای این شهر و مدیریت شهری به ارمغان آمده است اعتماد، مشارکت و همراهی هنرمندان شهر است و این همان سرمایه اجتماعی است که باید بر دیده منت نهیم.در این راه آماده‌ایم تا از مشارکت، همراهی، همفکری و همیاری شهروندان، چه در قالب فردی و چه جمعی، چه در هویت حقیقی و چه در هویت حقوقی، بهره‌مند شویم و در این میان از اعضای محترم شورا همدلی و همراهی و حمایت را طلب می‌کنیم.

محمد جواد حق شناس رییس کمیسیون فرهنگی و هنری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر