کد خبر: 778207 A

مولوی عبدالحمید:

امام جمعه اهل تسنن زاهدان با بیان اینکه اسلام دین مذاکره است، گفت: مسلمان باید در کنار یکدیگر قرار بگیرند و برای حل مشکلات با هم گفتگو کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی (امام جمعه اهل تسنن زاهدان) در کنفرانس بین‌‌المللی ظرفیت‌های راهبردی آموزه‌های اسلام در تحقق همزیستی مسالمت‌آمیز گفت: دین اسلام، دین استدلال و منطق است و ظرفیت‌های کلانی دارد. اگر به سیره پیامبر مراجعه کنید، می‌بینید که اسلام چقدر ظرفیت دارد. در دین اجباری نیست و آنچه از بعثت پیامبران و نازل کردن کتب وجود دارد، بیان حق است.

او افزود: بعد از اینکه حق نازل شد، مردم اختیار دارند و ما حق نداریم در دین مردم و حتی آنهایی که با ما می‌جنگند، اجبار کنیم. آیات روشن از این امر در قرآن وجود دارد. اسلام دین افراط‌گرایی نیست و تندروی، افراط‌گرایی، تبعیض گرایی، بی انصافی و بی‌عدالتی در آن جایی ندارد. اسلام دین حقوق دیگران است. ما حق نداریم به معبودات مردم که غیر از خدا هستند، توهین کنیم. اسلام شراب و گوشت خنزیر(خوک) را برای غیر مسلمانانی که در بلاد اسلامی زندگی می‌کنند، ممنوع نکرده است.

وی تصریح کرد: ایرانی‌ها، رومی‌ها و هندی‌ها به زور مسلمان نشدند، بلکه همه اینها متاثر از اخلاق اسلامی و سیره ائمه و پیامبر است. ما باید امروز به اصل قرآن عظیم، شان و سیره ائمه و پیامبر برگردیم که زندگی و همزیستی مسالمت‌آمیز نیز بخشی از آن است.

اسماعیل‌زهی اظهار داشت: بسیار متاسفم که امروز تفرقه و اختلاف در کشورهای جهان اسلامی وجود دارد. امروز دشمن  بین کشورهای اسلامی اختلاف انداخته‌‌ و سعی دارد، از این تفرقه‌ها بهره ببرد. اسلام دین مذاکره است و راه‌حل تنها مذاکره و گفتگو است.

امام جمعه اهل تسنن زاهدان در پایان توضیح داد: مسلمانان باید حقوق یکدیگر را به رسمیت بشناسند. رعایت حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی به انسجام و برادری کمک می‌کند. ما در ایران اسلامی از گفتمان صحبت استفاده می‌کنیم و راه ما راه وحدت اسلامی است. مسلمان باید در کنار یکدیگر قرار بگیرند و با هم برای حل مشکلات گفتگو کنند.

مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی امام جمعه اهل تسنن زاهدان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر