کد خبر: 777885 A

رئیس ستاد اجرایی شورایاری ها از برگزاری انتخابات شورایاری محلات در 4 مرداد ماه سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدرضا جوادی یگانه، رئیس ستاد اجرایی انتخابات شورایاری ها در نشست خبری که به منظور تشریح اقدامات پنجمین دوره انتخابات شورایاری برگزار شد با بیان اینکه از روز گذشته فرآیند ثبت نام انتخابات آغاز شده است گفت: کاندیدا از روز گذشته می‌توانند با مراجعه به سایت http://shorayari.tehran.ir نسبت به بارگذاری اطلاعات خود اقدام کنند.

وی با بیان اینکه انتخابات در ٣۵٢ محله در ۴ مرداد اجرایی می شود گفت: در این دوره با مصوبه شورای شهر دو تبصره به آیین نامه شورایاران اضافه شده است به‌گونه‌ای که برای اولین بار شهرداری و شورای شهر تهران ملزم شدند از نظر و تجربه  شورایاران در تصمیم گیری‌های محلی بهره گیرند همچنین شورایاران به هیچ وجه اجازه دخالت در امور مالی، اجرایی، معاملاتی اداری و غیره مدیریت شهری را ندارند و تنها ناظر هستند.

وی با اشاره به اینکه تصمیم گیری در سطح محلات حالت مطلوب مدیریت شهری است اظهار داشت: امیدواریم شورایاری ها فرصت تصمیم گیری در سطح محلات را فراهم کند.

جوادی یگانه با بیان این نکته که در معاونت اجتماعی شهرداری تهران در تدارک دستورالعمل اجرایی هستیم افزود: در این دستورالعمل مشخص می شود تصمیم در سطح محلی چیست و شهرداری موظف به اخذ نظرات می شود. اگرچه در وظایف و اختیارات اجبار وجود ندارد اما اینکه شهرداری موظف به اخذ نظر شورایاران به عنوان تنها نماینده قانونی محلات شود و هنگام تصمیم گیری به نظر مردم توجه کند مهم است.

وی در ادامه با اشاره به ارکان شورایاری ها که برای انتخابات دوره پنجم شورایاری ها در نظر گرفته شده به شورای راهبردی اشاره کرد و گفت: شورای راهبردی تمامی نهادهای بیرونی سطح مدیریت شهری را موظف کرد در این دوره به ما کمک کنند. ستاد هماهنگی شورایاری ها متشکل از 7 نفر از اعضای شورای شهر تهران نیز از دیگر ارکان اجرایی انتخابات این دوره هستند.  هیات اجرایی مرکزی هم که رئیس آن معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران است از دیگر ارکان انتخابات شورایاری ها در این دوره است.  هیات اجرایی مناطق شهر تهران نیز رکن دیگر این انتخابات هستند.

رییس ستاد اجرایی انتخابات شورایاری ها با اشاره به اینکه در این دوره ثبت نام و بررسی صلاحیت کاندیداها در این دوره به صورت کاملا مکانیزه انجام می شود  افزود:  نکته بسیار مهمی که در این دوره در نظر گرفته شده است خوداظهاری داوطلبان است که شامل حداکثر و حداقل سن،ساکن بودن در محله و اشتغال داشتن در محله و مدارک تحصیلی و مدارک دیگر است و افراد تعهد می دهند براساس این مدارک در انتخابات شرکت کرده اند و درهر مرحله ای خلاف این تعهد ثابت شود افراد فاقد صلاحیت مستعفی شناخته خواهند شد.

وی با بیان اینکه شهرداری به عنوان عامل اجرایی موظف به ایجاد فضایی سالم در اجرای انتخابات است تصریح کرد: این فرصت و تکلیفی برای مردم است تا در این انتخابات شرکت کنند.

جوادی یگانه در ادامه اظهار داشت: نیمی از جامعه شهری تهران زنان هستند درحالی که تنها 11 درصد آنها از اعضای شورایاری ها هستند. از طرفی تعداد جوانان نیز در این انتخابات کم است و در این دوره معافیت موقت تحصیلی نیز درکنار معافیت دائم فرصت حضور جوانان را در این انتخابات فراهم کرده است.

وی با دعوت از تمامی مردم از دانشجویان و سالخوردگان و بازنشستگان گرفته تا انجمن ها و مهندسین و غیره درخواست کرد تا با حضور در این انتخابات از ابزار شورایاری ها برای ارتقای محلات استفاده کنند.

جوادی یگانه در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره حضور احزاب سیاسی در این انتخابات اظهار کرد: یکی از کارهای احزاب حضور در جریان های اجتماعی جامعه است و ما احزاب را تشویق می کنیم در صحنه حضور داشته باشند. نمی توانیم برای یک حزب خاص محدودیت ایجاد کنیم و به نظر نمی رسد نقش و دیدگاه سیاسی افراد در عمران و آبادانی محلات تغییری ایجاد کند.

وی درباره بودجه ای که برای انتخابات این دوره درنظر گرفته شده است گفت: شش میلیارد تومان بودجه برای برگزاری انتخابات شورایاری در نظر گرفته‌ایم و سعی داریم از ظرفیت‌های فعلی شهرداری برای برگزاری این انتخابات استفاده کنیم.

جوادی یگانه با اشاره به اینکه ۸۰۰۰ صندوق رأی در ۱۸۰۰ شعبه اخذ رأی در ۳۵۲ محله در نظر گرفته شده است، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه اقدامی در راستای ممنوعیت و جلوگیری از رأی دادن اتوبوسی در محلات در نظر گرفته‌اید، اظهارکرد: شما ساکن تهران هستید و می‌توانید در انتخابات شهر تهران مشارکت کنید و اینکه برخی افراد در محلات دیگر رأی می‌دهند تخلف نیست.  تنها شرط حداقل سن 18 سال تمام برای رای دهندگان است.

وی در پایان گفت: شورای شهر تهران تنها شرط برگزاری انتخابات را شرط سنی عنوان کرد و مطلب دیگری در مورد شروط برگزاری انتخابات نداشته است.

آیین نامه اجتماعی و فرهنگی اشتغال انتخابات زنان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر