کد خبر: 777007 A

علیرضا رشیدیان:

رییس سازمان حج و زیارت گفت: عربستان پاسخی به درخواست افزایش سهمیه حجاج ایران نداده است.

به گزارش ایلنا، علیرضا رشیدیان در همایش آموزشی- توجیهی کارگزاران حج منطقه یک کشور در تبریز با تاکید بر اینکه باید مدیران قدیمی تجربیات خود را به نیرو‌های جدید منتقل کنند، گفت: در کنار ایده‌پروری این طرح‌ها و ایده‌ها به صورت هماهنگ و ارزیابی شده، اجرایی شود.

وی خطاب به مدیران کاروان‌ها و سایر دست اندرکاران این مراسم عظیم گفت: عملکرد‌ها زیر ذره بین نظارتی است و مدیران کاروان باید تا آخرعملیات حج روحیه خدمتگزاری خود را حفظ و با همه وجود برای رضایت حجاج بیت الله الحرام گام بردارند.

وی با اشاره به اینکه زمان زیادی تا آغاز عملیات حج و اعزام حجاج که ۱۷ تیرماه است، باقی نمانده، تاکید کرد: باید آمادگی برای خدمت رسانی مناسب به حجاج وجود داشته باشد و این خدمت با سعه صدر، ظاهری آراسته و در شان زائران خانه خدا انجام گیرد.

رشیدیان گفت: با توجه به آسیب شناسی‌های انجام شده از مراسم سنوات قبل و اصلاحات صورت گرفته؛ مدیران تلاش کنند تا درحوزه کاری شان امور به بهترین نحو و کمترین مشکلی انجام شود و درحین عملیات مسائل و شرایط را به خوبی مدیریت کنند.

وی با بیان اینکه مدیران و خادمان حج با خدا معامله می‌کنند، ابراز امیدواری کرد: با هم پوشانی، هم افزایی و تلاشی صادقانه به گونه‌ای عمل شود تا نتیجه و برآیند این سعی و کوشش؛ رضایت خلق و خالق رادر پی داشته باشد.

وی با بیان اینکه حب رسول خدا و اهل بیت (ع) امری واحد میان مسلمانان است، اظهار کرد: حتی برادران و خواهران اهل سنت درکنار اهل تشیع دراین خدمت رسانی خود دلیلی بر این ادعاست و امید است درسایه این تلاش‌ها، وحدت و انسجام مسلمانان تداوم یافته و بیش از پیش مستحکم شود.

رئیس سازمان حج و زیارت ضمن تاکید بر اینکه مراسم حج در راستای ارتقای معنویت است، تصریح کرد: در این راستا خدمت بهتر و انجام کار‌های فرهنگی، بسترساز این تحول معنوی است وباید مدیران کاروان‌ها به موضوع پیوست فرهنگی هم توجه جدی داشته باشند.

وی اظهار کرد: با توجه به اقامت برخی کاروان‌ها تا ۳۵ روز در سرزمین وحی باید زمینه بهره گیری هر چه بهتر حجاج از این فرصت فراهم شود زیرا هدف تمامی عملیات حج؛ بعد فرهنگی و در راستای ارتقای ارزش‌های دینی و معنوی حجاج است و هدف ازبرگزاری این همایش هماهنگی‌های لازم برای خدمت بهتر به حجاجی است که شاید تنها یکباردرعمر خود توفیق حج تمتع را پیدا می‌کنند.

وی در ادامه این همایش با تاکید بر مدیریت هزینه‌ها گفت: در تدارک امور اعم از مسکن، حمل و نقل و اسکان این موضوع مورد توجه بوده و در عین آنکه کیفیت خدمات با برنامه ریزی‌ها و اقدام به موقع ارتقا یافته در هزینه‌ها هم صرفه جویی شده است.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران و عربستان در مورد اجرای هر چه بهتر کنگره حج تمتع توافق دارند در این راستا تفاهم‌های خوبی هم انجام شده و بر این اساس طرف عربستانی خدمات مناسبی را برای زایران ایرانی ارایه خواهد داد.

رییس سازمان حج و زیارت همچنین با اشاره به اینکه کار نقل و انتقال حجاج در سالجاری توسط هواپیمایی جمهوری اسلامی انجام می‌شود، ابراز امیدواری کرد: در یک تعامل و هم افزایی مطلوب، خدمات در خور شانی به زائران بیت الله الحرام ارائه شود.

وی با بیان اینکه درخواست افزایش ۱۰ هزارنفر سهمیه مازاد به طرف سعودی داده شده، گفت: البته هنوز عربستان به این درخواست پاسخی نداده که در صورت ارائه این سهمیه مازاد و وصول پاسخ مثبت آنان، عملیات ثبت نام برای مدینه بعد شروع می‌شود.

رشیدیان همچنین با اشاره به رقم تعیین شده برای ارزهمراه زائران هم گفت:: برای خرید سوغات هم مذاکراتی شده و امکاناتی فراهم شده تا حجاج قبل ازسفر از طریق فروشگاه‌های اینترنتی داخلی امکان خرید سوغات مورد نیاز خود راداشته باشند.

وی تصریح کرد: در زمینه مقدار این ارز با بانک مرکزی در حال مذاکره هستیم ضمن آنکه برای انجام خدمات شایسته به زائرین مان با مساعدت و دستور روحانی رئیس جمهور و همراهی دولت امسال ارز ۷ هزارتومانی تخصیص یافت که میانگین هزینه تمام شده برای حجاج در گروه‌های قیمتی مختلف به ازای هر نفر ۲۵ میلیون تومان است.

روحی ملکی مدیر حج و زیارت آذربایجان‌شرقی نیز ابتدای این همایش ضمن ارائه گزارشی از خدمات صورت گرفته در استان برای انجام این عملیات، ابرازامیدواری کرد: این همایش در هماهنگی و تعامل بیشتر بخش‌های مختلف خدمتگزار موثرباشد.

حج تمتع
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر