کد خبر: 774873 A

عضو شورای شهر تهران نسبت به لزوم توجه به حقوق کودکان کار و ایفای مسئولیت اجتماعی شهرداری در برابر آنها به شهرداری تهران تذکر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مجید فراهانی در  یکصد چهل و نهمین جلسه علنی شورای شهر تهران درتذکری گفت: بازیافت زباله و منابع سرشار اقتصادی ناشی از این طلای کثیف،سبب شده است تا ما شاهد شکل گیری مافیای منفعت گرای کثیفی باشیم که نه فقط محیط زیست شهر را قربانی مطامع و منافع مادی خود می کند، بلکه با بهره کشی و استثمار کودکان کار، اتباع بیگانه و آسیب دیدگان اجتماعی را به عنوان زباله گرد به خدمت می گیرند تا از جمع آوری و بازیافت زباله ها،کیسه منافع خود را پرتر کنند.

وی با انتقاد از عملکرد شهرداری در رابطه با کودکان زباله گرد افزود: فقدان نظارت دقیق و واگذاری مجوز جمع آوری زباله به پیمانکارانی که کودکان محروم را بکار می گیرند، سبب شده است تا ما شاهد پرسه ۱۴ هزار زباله‌گرد در تهران باشیم که متاسفانه از این تعداد 4700 نفر یعنی یک سوم آن کودک هستند.

عضو شورای شهر با بیان این نکته که در حالی شاهد این وضعیت تاسف بار هستیم که شهرداری برای ایفای مسئولیت اجتماعی خود و مقابله با آسیب های اجتماعی بیش از 5 درصد بودجه سالانه خود را در حوزه امور اجتماعی و فرهنگی صرف می کند، افزود: این بودجه تا امروز هیچ مشکلی از مشکلات این کودکان زباله گرد شهر حل نکرده و شهرداری تهران نه در مقام مسئول اداره شهر با پیمانکاران متخلفی که این کودکان را در بدترین شرایط به کار می گیرند برخورد جدی کرده و نه در مقام ایفای مسئولیت اجتماعی اش قدم جدی به جز چند حرکت نمایشی برداشته است.  

فراهانی در ادامه تاکید کرد: ما به عنوان نمایندگان مردم تهران می بایست نسبت به کیفیت و شرایط زندگی یکایک شهروندان این شهر مسئولانه برخورد کنیم و در مسیر بهبود کیفیت زندگی در همه محلات شهر و برای همه شهروندان اقدامات لازم را پیگیری کنیم.

عضو شورای شهر در ادامه گفت: این کودکان اگر ژنِ خوب ندارند، اما در انسانیت،مسلمان بودن و حق حیات و تعالی با یکایک ما برابر و برادرند و نسبت به شرایط آنها مسئولیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم با اقدام به موقع، موثر و اهتمام جناب آقای دکتر حناچی، شهردار تهران و حسن استفاده از ظرفیت سازمانهای مردم نهاد شاهد توجه به حقوق کودکان کار و بهبود شرایط بکارگیری، محیط کار و زندگی این گروه از شهروندان باشیم، تا در سایه توجه به زندگی همه شهروندان تهران را به شهری برای همه بدل سازیم.

حقوق زباله شهرداری شهرداری تهران کودکان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر