سرخط خبرها:
کد خبر: 774221 A

اسکندر مومنی خبر داد:

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: از میان حدود 2 میلیون و 800 هزار نفر مصرف‌کننده مواد مخدر در کشور، 100 هزار نفر آنها متجاهر هستند.

به گزارش ایلنا، اسکندر مومنی در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر این استان با بیان اینکه کشور در جاهایی که منشا تولید محسوب می‌شوند دخالتی ندارد، گفت: در حوزه آسیب‌ها چند مورد از جمله طلاق و قاچاق مواد مخدر احصا شده که مواد مخدر را می‌توان از همه آنها مهم‌تر دانست.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر بیان کرد: در مورد مواد مخدر چند حوزه کاری از جمله معتادان متجاهر، مقابله، درمان و پیشگیری داریم که براساس برنامه‌های مشخص شده برخی نسبت به برخی دیگر اولویت داده شده‌اند.

وی با اعلام این آمار که از حدود 2 میلیون و 800 هزار نفر مصرف‌کننده مواد مخدر در کشور، 100 هزار نفر آنها متجاهر هستند، ادامه داد: اگر بخواهیم یک راه‌حل کوتاه مدت در نظر بگیریم، ساماندهی معتادان متجاهر مهم بوده، اما از نظر پیدا کردن یک راه‌حل راهبردی اولویت با پیشگیری است. 

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر خاطرنشان کرد: در خراسان رضوی به‌صورت ویژه از هر طرحی به ویژه در حوزه پیشگیری از مصرف مواد مخدر برای اجرایی شدن حمایت می‌کنیم.

«پیشگیری» راهبرد اساسی مبارزه با مواد مخدر

استاندار خراسان رضوی نیز این جلسه با اشاره به اینکه روند گذشته دنیا و ایران در حوزه تجارت مواد مخدر فزاینده بوده، گفت: ایران تاکنون هزینه‌های زیادی را به‌دلیل عبور و مرور مواد مخدر داده است.

علیرضا رزم حسینی بیان کرد: با توجه به حضور سالانه حدود 30 میلیون زائر در خراسان رضوی و مطرح شدن این استان به عنوان پایتخت معنوی ایران، می‌طلبد که در حوزه مبارزه با مواد مخدر طرح‌هایی مضاف بر طرح‌های مصوب دیگر استان‌ها در این جلسات داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه دنیا درباره مبارزه با مواد مخدر به این نتیجه رسیده که  باید پیشگیری کند، اضافه کرد: هر چقدر که در حوزه ارتقای سطح آموزش و فرهنگ‌سازی مردم بیشتر سرمایه‌گذاری شود، هزینه کمتری در حوزه مواد مخدر پرداخت می‌شود، در غیر این صورت کم‌اثرترین کار مقابله است.

استاندار خراسان رضوی افزود: در سال جاری با دستگاه‌هایی که صاحب جمعیت هستند در بحث آموزش مسئله پیشگری را دنبال می‌کنیم و در این زمینه هر مقداری که ستاد کل در کشور پشتیبانی کند، تلاش می‌کنیم، منابع خودمان خود را برای گسترش و ارتقای فرهنگ مردم و مصون‌سازی جامعه در حوزه اعتیاد انجام بدهیم، بنبراین، امیدواریم در سال جاری این استان بتواند رتبه برتر را به‌دست آورد.

رزم حسینی درباره راهکار «مقابله» بیان کرد: همان طور که کشفیات به‌دست آمده نشان می‌دهد همه نیروهای متولی در این حوزه کار خودشان را به خوبی انجام می‌دهند، اما نباید فراموش کنیم که تجارت مواد مخدر یک تجارت پرسود محسوب می‌شود، بنابراین، همیشه باید پیش‌بینی‌های لازم برای مقابله با آن صورت گیرد.

وی به بخش درمان معتادان پرداخت و گفت: از جایی که تنها 20 درصد از معتادین برمی‌گردند زیاد در این زمینه موفق نبوده‌ایم.

مواد مخدر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر