کد خبر: 773829 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره چرایی کاهش دو درصدی دستگیری عناصر اصلی توزیع‌کنندگان مواد مخدر توضیحاتی ارائه کرد.

سردار اسکندر مومنی (دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره چرایی کاهش دو درصدی دستگیری عناصر اصلی توزیع‌کنندگان مواد مخدر طی دو ماه گذشته گفت: ممکن است در یک مقطع زمانی عملیاتی برگزار شود و به یکباره تعدادی از قاچاقچیان دستگیر شوند و ممکن است در مقطعی با توجه به برنامه‌های اطلاعاتی عملیاتی انجام نشود، از همین‌رو گاهی اوقات در یک بازه زمانی کوتاه مدت با کاهش دستگیری قاچاقچیان و سرشاخه‌های مواد مخدر روبرو هستیم.

وی با بیان اینکه با توجه به عملیات‌هایی که انجام می‌شود، در دستگیری سرکرده‌های قاچاق مواد مخدر نوسانات ماهانه وجود دارد، ادامه داد: از آنجا که تمرکز ما بر موضوع پاکسازی خرده‌فروشان مواد مخدر و معتادان متجاهر است، از همین‌رو طبیعی است که برخورد با این عده باید افزایش پیدا کند.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر در پاسخ به سوال دیگری در خصوص وجود اردوگاه‌های کار اجباری در مراکز ماده ۱۶ ستاد مبارزه با مواد مخدر در استان‌ها گفت: ما چیزی به عنوان کار اجباری نداریم. اردوگاه‌های ما در واقع اردوگاه نگهداری، درمان، کاهش آسیب، بازتوانی و اشتغال است که معتادان متجاهر پس از جمع‌آوری و غربالگری به این مراکز منتقل می‌شوند.

مومنی خاطرنشان کرد: براساس قانون معتاد متجاهر برای نگهداری به مراکز کاهش آسیب باید منتقل شود و ما چیزی به عنوان اردوگاه کار اجباری نداریم و برای نگهداری و کاهش آسیب معتادان مراکز ماده ۱۵ و ۱۶ ایجاد شده است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به بررسی مجدد شیوه‌های درمانی معتادان ادامه داد: کمیته درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر در حال بررسی مجدد پروتکل‌های درمان، شیوه درمان، نحوه دارو درمانی و انتقال دارو است و مرجع تخصصی ما نیز این کمیته است و هر تصمیمی اتخاذ کنند، قابل احترام است.

سردار اسکندر مومنی دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر