کد خبر: 772590 A

رئیس نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها:

رئیس نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها در مراسم سی و هفدمین سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: هدف نظام علمی و دانشگاه‌های کشور، تحقق تمدن اسلامی است و با عافیت‌طلبی و مسئله‌گریزی نمی‌توان انتظار تحول داشت.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اجلاس «دانشگاه آزاد اسلامی؛ گام دوم انقلاب اسلامی»صبح امروز با حضور  علی اکبر ولایتی رییس هیات امنا دانشگاه آزاد اسلامی، حجت السلام والمسلمین مصطفی رستمی نماینده ولی فقیه در دانشگاه‌ها، محمد مهدی طهرانچی رییس دانشگاه آزاد حجت‌الاسلام والمسلمین سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، میرحمایت میرزاده عضو  رؤسای کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی و برخی معاونان دانشگاه آزاد اسلامی در واحد علوم و تحقیقات برگزار شد.

حجت‌السلام و المسلمین رستمی، نماینده ولی فقیه در دانشگاه‌ها در این نشست اظهار داشت: امام حسن (ع) در جایی می‌فرمایند ضرر دانشمندان بد به جامعه شیعی بیشتر از آسیبی است که لشکر یزید به سپاه امام حسین (ع) و یارانش وارد کردند چرا که دانشمند بد، جامعه را منحرف می‌کند.  بی‌تردید نهضت علمی اسلام بعد از بعثت پیامبر (ص) اهمیت و ارزش والایی دارد. در این مسیر برتر دانستن و ارزش قائل شدن برای انسان‌های حامل علم بسیار مهم است.

رستمی با بیان اینکه مقام معظم رهبری، سه کارویژه برای دانشگاه‌ها در نظر دارند، گفت: رهبری در ابتدا دانشگاه را محل حل مسائل جامعه توصیف کرده‌اند. هر مسئله‌ای باید عالمانه و خردمندانه حل شود و دانشگاه محل گرد هم جمع شدن خرد و علم برای برون‌رفت از مشکلات در قالب‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، صنعت، رونق تولید و تشویق به خرید کالای ایرانی و ... است.

وی افزود: دانشگاه‌ها به خصوص دانشگاه آزاد اسلامی باید برای حل مسائل قدم بردارد. دکتر طهرانچی (رئیس دانشگاه آزاد اسلامی) تعبیر زیبایی از گام دوم دانشگاه آزا اسلامی داشت. نقش کلان دانشگاه آزاد اسلامی در تمام اجزا باید مشخص شود تا جایگاه خود را در فضای کلی حل مسئله تبیین کند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری با بیان دومین کارویژه گفت: کارویژه دوم را تقویت قوه عاقله جامعه می‌دانند. بخش مهمی از فرایند تربیت جوانان در دانشگاه اتفاق می‌افتد و دانشگاه‌ها باید جوانان عالم، باشرف، امیدوار به آینده و دارای عزم تغییر تربیت کند. وظیفه‌ای که برای استادان و دانشجویان تعریف می‌کنیم، باید طراحی صبورانه و عالمانه داشته باشد.

وی در خصوص سومین کارویژه گفت: سومین کارگروه مد نظر رهبری، تحول دائمی دانشگاه‌هاست. مصالح نظام سلطه و مبدعان دانشگاه‌ها در تاسیس دانشگاه، مقدم بر مصالح جامعه بوده است. هدف از تاسیس دانشگاه، تربیت کارشناس در راستای اهداف نظام غرب بوده است.مجموعه نظام دانشگاهی باید بپذیرند نظام علم و فرهنگ به حدی مهم است که شورایی به نام شورای عالی انقلابی با حضور سران مملکتی تشکیل شده تا در راستای حل مسائل جامعه قدم بردارد. در جریان انقلاب اسلامی و پس از دفاع مقدس، دانشگاه‌ها نقش پررنگی در پیشرفت کشور داشتند و مسیر پرافتخارشان همچنان ادامه دارد اما نظام دانشگاه در راستای مصالح نظام و جامعه ما نبوده است.

رستمی تصریح کرد: آموزش الکترونیک و هوش مصنوعی در حال تغییر دادن ماهیت آموزش عالی است، اما آیا دانشگاه‌های ما خود را مجهز کرده‌اند؟ آینده‌پژوهی و آینده‌محوری جزو موارد مهم و قابل تامل دانشگاه‌های ماست. باید طراحی و بازخوانی دائم اهداف صورت بگیرد. دانشگاه آزاد اسلامی گامی بزرگتر از گام‌های پیشین خود برداشته است. هر چند نباید از زحمات ۳۷ ساله دانشگاه آزاد اسلامی غافل شد اما نباید به وضع موجود راضی باشیم و باید به پیشرفت‌های بیشتر فکر کنیم. نگاهی که دانشگاه به سبک زندگی دانشجویی پیدا کرده و برای اصلاح وضع موجود، اقدام کرده است. در سیل اخیر هم حضور ارزشمند و نقش‌پذیری اجتماعی را از دانشگاه آزاد اسلامی شاهد بودیم.

نماینده نهاد رهبری در دانشگاه‌ها تاکید کرد: دانشگاه آزاد در شرایطی که جامعه نیاز داشت، مسئولیت‌پذیر عمل کرد. امیدوارم خداوند در این مسیر به ما توفیق دهد. هدف نظام علمی و دانشگاه‌های کشور، تحقق تمدن اسلامی است و با عافیت‌طلبی و مسئله‌گریزی نمی‌توان انتظار تحول داشت.

نماینده مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر