کد خبر: 771682 A

رئیس پلیس فتا استان زنجان از دستگیری سارقان اینترنتی که با ترفند تبلیغ و فروش انواع مختلف سلاح، بیش از ۷۰۰ میلیون ریال از قربانیان خود در سراسر کشور کلاهبرداری کرده بودند، خبر داد.

به گزارش ایلنا، سرهنگ محمدعلی آدینه لو رئیس پلیس فتا زنجان گفت: طی رصد و گشت زنی های مستمر انجام شده در فضای مجازی، کانالی در شبکه اجتماعی تلگرام شناسایی شد که با ترفند تبلیغ و فروش انواع مختلف سلاح از قبیل (چاقو ،پنجه بوکس ،شوکر و اقلام دیگر) افراد را به درگاه های جعلی بانکی (فیشینیگ) هدایت می کردند و با دریافت اطلاعات کارت بانکی قربانیان اقدام به کلاهبرداری از انها می نمودند، موضوع ضمن تشکیل پرونده، تا شناسایی و دستگیری عامل یا عاملان ارتکاب جرم در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.

وی خاطر‌نشان‌ کرد: با اقدامات فنی ، شیوه و شگرد‌های خاص پلیسی دو نفر از متهمان به هویت‌های معلوم در یکی از استان‌های همجوار مورد شناسایی قرار گرفتند و ضمن هماهنگی و گرفتن دستور قضایی اکیپی از کارآگاهان این پلیس به محل سکونت آنها مراجعه کردند و با توقیف کلیه ادله‌های دیجیتالی نامبرده‌ها دستگیر و به پلیس فتا انتقال داده شدند.

سرهنگ آدینه لو ادامه داد: در بازجویی‌های اولیه انجام شده متهمان منکر هرگونه ارتکاب خلافی شدند، ولی پس از مواجهه با مستندات و مدارک جمع‌آوری شده از سوی کارشناسان به جرم خود اقرار کردند.

این مقام مسئول گفت:متهمان در اظهارات خود بیان داشتند در شبکه اجتماعی تلگرام عضو می‌باشند و با تبلیغ و فروش چاقو، پنجه بوکس ،شوکر و اقلام دیگر ضمن هدایت قربانیان به درگاه‌های جعلی بانکی "فیشینیگ"، پس از بدست آوردن اطلاعات کارت بانکی و رمز دوم حساب طعمه های خود اقدام به برداشت غیرمجاز از حساب آن‌ها می‌کردند .

رئیس پلیس فتا زنجان افزود: متهمان در اظهارات خود به برداشت غیرمجاز از حساب ۵۴ نفر با بیش از ۷۰۰ میلیون ریال ضمن استفاده از این شگرد اعتراف نمودند و انگیزه خودشان را کسب منافع مالی بیان کردند.

سرهنگ آدینه لو با بیان اینکه حفظ و نگهداری کارت بانکی و اطلاعات آن یک ضرورت است، از کاربران خواست به هیچ‌ وجه اطلاعات شخصی خود را در اختیار دیگران قرار ندهند و در هنگام خرید‌های اینترنتی و پرداخت وجه از طریق درگاه‌های بانکی به اصالت و جعلی نبودن این درگاه‌ها دقت کامل را داشته باشند.

وی با بیان اینکه خرید و فروش این اقلام در فضای مجازی و حقیقی جرم می باشد، افزود: اکثر قربانیان از طرح شکایت در این خصوص خودداری می‌کنند.

رئیس پلیس فتا زنجان در پایان از شهروندان خواست: در صورت مواجهه با هرگونه موارد مشکوک، آن را از طریق ۱۱۰ یا وب سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش کنند.

رییس پلیس فتا استان زنجان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر