کد خبر: 771417 A

میلانی:

سخنگوی کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری گفت: امیدوار هستیم تدوین ضوابط مربوط به طرح خانه‌باغ گرفتار محدودیت زمانی و ترافیک طرح‌های متعدد در معاونت شهرسازی و معماری نشود.

به گزارش خبرنگار ایلنا،‌ سید آرش حسینی میلانی در یکصد و چهل و ششمین جلسه صحن علنی شورای شهر تهران در واکنش به گزارش معاونت شهرسازی و معماری گفت: طرح خانه‌باغ که چندی پیش از سوی شورای شهر مورد تصویب قرار گرفت نیازمند تهیه الزامات و ضوابط تکمیلی مربوط به کاربری‌های سازگار با حفظ باغات است تا سازوکار آن مشخص و به عنوان جایگزین مصوبه قبلی، بستر مناسبی برای توسعه اقتصاد سبز شهری ایجاد شود.

وی با ابراز امیدواری نسبت به تدوین ضوابط مربوط به طرح خانه باغ گفت: امیدواریم این طرح گرفتار محدودیت زمانی و ترافیک طرح‌های متعدد در معاونت شهرسازی و معماری نشود.

این عضو شورای شهر تهران با ضروری دانستن تدوین و اجرایی ساختن شاخص‌های توسعه پایدار در حوزه افزود: در برنامه ششم توسعه کشور، رعایت حقوق محیط زیستی مردم مورد تاکید قرار گرفته و در این چارچوب لازم است برای اجرایی کردن آن شاخص‌های توسعه پایدار مشخص شود. البته شهرداری در این باره در طرح تفصیلی منطقه ۲۲ بازنگری‌هایی انجام داده ولی لازم است این شاخص‌ها برای مناطق مختلف تهران تهیه شود و هنوز جای کار بسیاری وجود دارد.

حسینی میلانی با اشاره به اینکه در تهران هیچ تناسبی میان معیارهای زیست‌پذیری با بارگذاری‌ها و تراکم‌های ساختمانی نمی‌بینیم تصریح کرد: در این چارچوب لازم است معاونت شهرسازی و معماری نقش رهبری را در تدوین ضوابط مربوط به شاخص‌های توسعه پایدار برعهده گیرد.

وی درباره حریم شهر تهران نیز گفت: حفظ راهبردی حریم شهر تهران مسئله‌ای ضروری است که در شورای عالی شهرسازی نیز مورد تصویب قرار گرفته است. سند بالادستی حریم تهران از نظر محیط زیستی دارای اهمیت است. در این چارچوب مدیریت یکپارچه موجب عدم گسترش آلودگی هوا، حفظ دارایی‌های سبز، جلوگیری از تجاوز به روددره‌ها می‌شود.

رئیس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر در ادامه افزود: برای پیشبرد این مسئله می‌توانیم از ظرفیت‌های شورای عالی استان‌ها و شورای استان تهران استفاده کنیم و به همین خاطر از آقای گلپایگانی می‌خواهم پیگیری‌هایی اثربخش‌تری را در این رابطه انجام دهند. همچنین نهایی شدن تعیین مرز حریم ۱۸۰۰ متر از مطالبات کمیته محیط زیست شورا است که باید هرچه زودتر نهایی شود زیرا می‌توان با کمک مردم از تجاوز جدید به حریم جلوگیری کرد.

حسینی میلانی شفافیت را یکی از رویکردهای مهم شورای پنجم دانست و ابراز داشت: در حوزه تغییر کاربری‌ها و تصمیمات کمیسیون ماده ۵ ما نیازمند شفاف‌سازی جدی هستیم و شورای شهر باید در جریان تغییرات کاربری قرار گیرد. متاسفانه طی سال‌های گذشته حق شهر رعایت نشده و به همین خاطر لازم است شفاف‌سازی‌هایی به ویژه در حوزه‌های مرتبط با فضای سبز و محیط زیست در فرایند تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری کمیسیون ماده ۵ انجام شود.

ترافیک تغییر کاربری شورای شهر شهر تهران محیط زیست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر