کد خبر: 770932 A

رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی گفت: در حال حاضر عمده تجهیزات مورد نیاز دانشگاه‌ها توسط نوآوران و فناوران جوان ایرانی تولید می‌شود.

به گزارش ایلنا به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اسماعیل قادری‌فر درباره بومی سازی روند تولید علم در کشور، بیان کرد: باور ما این است که فعالیت‌های تحقیقاتی و علمی در کشور چه در بخش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و چه در بخش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام می‌شود باید در پلت‌فرم دانش‌بنیان و در منظومه راهبردی توسعه زیست بوم نواوری در کشور قرار بگیرد.

وی افزود: این کار کمک می‌کند که بحث تجاری‌سازی نوآوری‌ها، بازارسازی و تحریک تقاضا با به کارگیری ابزارهای سیاستی گوناگون انجام شود.

به گفته قادری‌فر، در حال حاضر همکاری‌ها و تعاملات بسیار خوبی بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت خانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایجاد شده است. در این میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان نهادی که تسهیل‌گر جریان تجاری سازی علم و فناوری و بازارساز برای محصولات دانش بنیان است، تلاش می‌کند.

وی تصریح کرد: ما هرگز در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به صورت موازی در حوزه کاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و یا بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وارد نشدیم و نخواهیم شد، بلکه رسالت خود را کمک به تجاری سازی نوآوری‌ها از طریق پلتفرم حمایتی شرکت‌های دانش بنیان با شکل گیری زیست بوم نوآوری در کشور قرار داده‌ایم.

استفاده از توان نخبگان برای پیشرفت کشور

رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری عنوان کرد: این تجربه درستی بود که به نخبگان و استعدادهای برتر فارغ از نگاه‌های سیاسی و با اتکا به جریان نخبگی نگاه کنیم. معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری خود به عنوان یک نخبه این مسأله را در دستور کار خود قرار داده است.

وی درباره روند تولید علم به صورت بومی در کشور، اظهار کرد: مثلاً نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ساخت داخل با حضور ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان و با تنوع ۱۲ هزار محصول فناورانه در پنج دوره در کشور برگزار شده است.

وی افزود: سال گذشته حدود ۳ هزار میلیارد تومان درخواست خرید تجهیزات از دانشگاه‌ها داشتیم، تجهیزاتی که تقریباً صد در صد از خارج وارد می‌شد و حتی تجربه خرید بیش از ۷۰ میلیون یورو تجهیزات آزمایشگاهی از خارج را هم داریم.

تولید تجهیزات دانشگاهی در داخل کشور

قادری‌فر ادامه داد: اما خوشبختانه در حال حاضر عمده این تجهیزات توسط نوآوران و فناوران جوان ایرانی تولید می‌شود و فناوران داخلی با تجهیزات ایرانی به روند تولید علم و فناوری در کشور می‌پردازد.

بنا به گفته رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری، این تجهیزات ایرانی مورد توجه دانشگاه‌های معتبر کشورهای منطقه هم قرار گرفته و بسیاری از آنها به کشورهای دیگر نیز صادر شده است.

وی درباره کشورهای متقاضی تجهیزات تولیدی در ایران، گفت: به طور مثال تجهیزات ایرانی به کشورهایی مانند عراق، عمان و کشورهای آسیای میانه صادر شده است و بسیاری از این تجهیزات موفق به دریافت اخذ استانداردهای اروپایی نظیر CE نیز شده‌اند.

فناوری کشورهای منطقه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نخبگان جوان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر