کد خبر: 767869 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

مدیرکل دفتر ارزیابی زیست‌محیطی سازمان محیط زیست گفت: ادارات کل استان سازمان جنگل‌ها در پاسخ به استعلام درباره صیانت از جنگل همواره به تعیین خسارت بسنده می‌کنند و بیشتر رویکردشان اخذ خسارت است تا حفظ جنگل.

حمید جلالوندی (مدیرکل دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره اظهارات اخیر رئیس شورای عالی جنگل مبنی بر اینکه برای ساخت سدهای کوچک در منطقه هیرکانی سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرده این سدها به دلیل ابعاد کوچک‌شان نیاز به ارزیابی زیست‌محیطی ندارند، گفت: از نظر من همه سدها چه ابعادشان کوچک باشد و چه بزرگ نیاز به ارزیابی و مجوز محیط‌زیست دارند.

وی ادامه داد: ارزیابی زیست‌محیطی پروژه‌ها صرفا محدود به پروژه‌هایی است که شورای عالی حفاظت محیط زیست فهرست آن را تصویب می‌کند. از همین‌رو پروژه سدهای بزرگ که بیش از ۱۵ متر ارتفاع و یا ۴۰۰ هکتار سطح دریاچه دارند، مشمول انجام ارزیابی زیست‌محیطی هستند و برای اخذ مجوز باید مراحل ارزیابی زیست‌محیطی نیز برای ساخت این سدها طی شود. همانطور که برای پروژه‌هایی مانند بزرگراه و آزادراه ازریابی زیست محیطی انجام می‌شود، در حالی که برای جاده‌‌های روستایی اینطور نیست، اما باید مجوز را از سازمان محیط‌زیست دریافت کنند.

مدیرکل دفتر ارزیابی زیست‌محیطی سازمان محیط زیست ادامه داد: سدهایی با ابعاد کوچک نیز توسط کارشناسان در سطح استان بررسی می‌شود و اینکه گفته می‌شود، ارزیابی زیست‌محیطی نمی‌خواهند بسیار متفاوت است از این که مجوز محیط‌زیست نمی‌خواهند. به طور معمول سدهای کوچک از طریق فرآیند استانی مجوزهای لازم را اخذ می‌کنند.

جلالوندی خاطرنشان کرد: اساسا سازمان جنگل‌ها و سازمان محیط‌زیست دو دستگاه مستقل از هم هستند و دلیلی نمی‌شود که اگر ما مجوزی برای ساخت سد بدهیم آنها هم آن را تایید کنند، بلکه آنها می‌توانند پس از بررسی کارشناسی با ساخت سد مخالفت کرده و مجوز قطع درختان را در آن مکان ندهند، اما ادارات کل استان سازمان جنگل‌ها در پاسخ به استعلام درباره صیانت از جنگل همواره به تعیین خسارت بسنده می‌کنند و بیشتر رویکردشان اخذ خسارت است تا حفظ جنگل.

وی با بیان اینکه متولی قانونی در خصوص صیانت از جنگل، سازمان جنگل‌هاست، تصریح کرد: وقتی ما به عنوان سازمان محیط زیست به این موضوعات ورود پیدا می‌کنیم از سوی دستگاه‌های نظارتی به ما ایراد وارد می‌شود، چراکه قانون سازمان جنگل‌ها را متولی این امر می‌داند.

مدیرکل دفتر ارزیابی زیست‌محیطی سازمان محیط زیست با اشاره به سد لاسک گفت: ارزیابی زیست‌محیطی سد لاسک در سازمان مطرح شده است و اداره کل منابع طبیعی استان درباره این پروژه در حدود  ۴۸ میلیارد تومان طلب خسارت کرده است. تغییر ارتفاع سد و مساحت تخریب جنگل از ۴۰۰ هکتار به ۹۴ هکتار از موضوعاتی است که در ارزیابی زیست‌محیطی مشخص شد و با مخالفت سازمان این تغییرات انجام شد.

جلالوندی خاطرنشان کرد: سازمان جنگل‌ها متولی صیانت است و باید به طور مستقل اظهارنظر کند، اما همیشه به اخذ خسارت بسنده می‌کنند.

حمید جلالوندی مدیرکل دفتر ارزیابی زیست محیطی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر