کد خبر: 767803 A

اعضای شورای شهر تهران پس از بررسی جزئیات پرونده پنج باغ در تهران، به سه پرونده رأی باغ دادند و دو پرونده غیرباغ اعلام شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اعضای شورای شهر تهران در یکصد و چهل و چهارمین جلسه شورا، پرونده چند ملک را برای تشخیص باغ و غیرباغ بودن مورد بررسی قرار دادند. یکی از این پرونده‌ها مربوط به ملکی بدون درخت بود که کمیسیون معماری و شهرسازی بر اساس سند ملکی و رأی ماده ۱۲ آن را باغ تشخیص داد.

مرتضی الویری در واکنش به این رأی گفت: شورا چرا به زمینی که در آن یک درخت نیست باید رأی باغ دهد.

 سالاری دراین باره توضیح داد: اگر قرار باشد به میزان درختان باقی مانده توجه کنیم سایر مالکان باغ نیز درختان های موجود در باغ را خشک کرده و درخواست تغییر نوع سند را خواهند داشت.

همچنین در این جلسه به موضوع زمین‌هایی که بخشی از یک زمین مادر هستند نیز پرداخته شد که محسن هاشمی دراین باره گفت: این موضوع در هیأت رئیسه مطرح و برای بررسی بیشتر به کمیسیون تخصصی حقوقی ارجاع شد که این موضوع از سوی این کمیسیون رد شد بنابراین نمی‌توان تمامی قطعات یک پلاک را قبل از درخواست برای رأی صادر کرد.

شهربانو امانی درباره ملاک تشخیص باغ یا غیر باغ بودن اظهار داشت: شورای شهر بر اساس مستندات باید درباره باغات اعلام نظر کند.

وی گفت: از ابتدای دوره جاری شورا قانون ملاک عمل ما بوده و در ادامه راه نیز باید قانونی عمل کنیم.

امانی اظهار داشت: در حوزه باغات اگر خلا قانونی وجود دارد باید با ارائه لایحه این خلا رفع شود.

او با اشاره به رویه‌های گذشته در خصوص مجوز ساخت و ساز گفت: در میانه پارک‌ها نیز مجوز ساخت و ساز داده بودند.

بهاره آروین عضو هیأت رئیسه شورای شهر نیز در جریان بررسی پرونده باغات پیشنهاد کرد که شورای شهر باغاتی که مالک آنها نهادهای عمومی هستند، را باغ اعلام کند تا فضای آنها برای شهروندان حفظ شود.

آروین ادامه داد: چه اشکالی دارد که اراضی نهادهای مختلف که کاربری خاصی ندارد، باغ اعلام شود.

صدر اعظم نوری نیز گفت: املاک بنیادمستضعفان متعلق به مردم است و باید به آنها بازگردانده شود.

محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران هم در این جلسه گفت: بررسی شود که اگر نیاز است، طی نامه‌ای به مجمع تشخیص مصلحت نظام، مسئولیت تشخیص باغات را از دوش شورا برداریم.

حسن خلیل آبادی عضو دیگر شورای شهر تهران هم در جریان بررسی پرونده باغات خاطر نشان کرد: در اسناد بسیاری از املاک نوشته شده باغچه و اطلاق باغ به این نوع اسناد وجاهت قانونی ندارد.

خلیل آبادی تأکید کرد: در بسیاری از موارد، در سند باغچه ذکر شده در حالی که تعداد درخت مورد نیاز یک باغ در آن موجود نیست.وی پیشنهاد کرد در چنین مواردی رأی به باغ بودن یک ملک داده نشود.

علی‌محمد مختاری رئیس سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شورای اسلامی شهر تهران نیز در این جلسه اظهار داشت: در پرونده‌های املاک مناطق ۲۲و ۲۰ شهر تهران، ۲۵ درصد از ملک به فضای سبز اختصاص داده می‌شد. در گذشته تلاش شد تا ۷۰ درصد از اراضی این دو منطقه را به عنوان باغ حفظ کنیم.

در انتها اعضای شورای شهر تهران پس از بررسی جزئیات پرونده پنج باغ در تهران، به سه پرونده رأی باغ دادند و دو پرونده غیرباغ اعلام شد.

رئیس شورای اسلامی شهر شورای شهر تهران فضای سبز لایحه مجمع تشخیص مصلحت نظام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر