کد خبر: 766054 A

شریعتمداری مطرح کرد:

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در حال حاضر دو میلیون و ۴۰۰ هزار خانوار از سازمان بهزیستی به نوعی خدمت می‌گیرند و از طرفی بالغ بر ۵۰۰ هزار پرونده مددجویی در این سازمان تعریف شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد شریعتمداری (وزیر  تعاون، کار  و رفاه  اجتماعی) در مراسم گلریزان شیرخوارگاه آمنه با اشاره به اینکه محسنین و نیکوکارانی که همه زندگی خود را وقف مردم  و امر  خیر  می‌کنند، همواره از یاران الهی هستند، گفت: زمانی که این مسوولیت بزرگ به بنده محول شد، یکی از مهمترین انگیزه‌هایم برای پذیرفتن این مسئولیت خدمت به سازمان بهزیستی بود که در ایجاد آن زحمات زیادی کشیده شده است.

وی  افزود: امروز  افتخار  می‌کنیم  که ۹۰ درصد از خدمات این سازمان توسط خیرین و مردم انجام می‌شود، چرا که معتقدیم سپردن کار مردم به خود مردم یکی از ثروت‌های جمهوری اسلامی است.

او با اشاره  به  تاکید  مقام  معظم  رهبری  مبنی بر  سپردن  کار  مردم  به  خود  مردم  بیان  کرد: در شروع کارم در مجلس اعلام کردم که یکی از مهم‌ترین برنامه‌هایم گسترش پایه‌های شرکای اجتماعی در همه عرصه‌ها به ویژه سازمان بهزیستی است که براساس قانون اساسی مسوولیت های بزرگی بر عهده آن است تا بتواند با استفاده از کمک خیرین بزرگوار به اهداف خود برسد.

به  گفته  شریعتمداری در  حال  حاضر  دو میلیون و ۴۰۰ هزار خانوار از سازمان بهزیستی به نوعی خدمت می‌گیرند و از طرفی بالغ بر ۵۰۰ هزار پرونده مددجویی در این سازمان تعریف شده است.

وی  با  تشکر  از دولت  و شخص  رییس جمهور، خطاب  به  خیرین  مدرسه‌ساز  ، سلامت  و  مسکن‌ساز  گفت: وسعت مهارت‌آموزی و مهارت افزایی در کشور کافی  نیست، به همین  منظور در سال ۹۸ نهضت مهارت‌ افزایی  و  گسترش  شرکای  اجتماعی  را در کنار  سایر  امور  در  دستور  کار  داریم که  امیدواریم  چراغ  این  کار مهم   توسط  خیرین روشن  شود.  

او با بیان اینکه امروز  جوانان  فارغ‌ التحصیل  ما  از  مقطع  دبیرستان،  صاحب  مهارت  نیستند، گفت:  از  طرفی مجموعه  سازمان  فنی  وحرفه‌ای به تنهایی توانایی انجام مهارت‌آموزی به جوانان را ندارد از این رو لازم  است از  ظرفیت‌های  خیرین  و بخش خصوصی در این  زمینه  استفاده شود.

وی  با  ابراز  تاسف  از  وضعیت  مناسب‌سازی  شهرها  تصریح  کرد:  هنوز بعد سالها موفق نشده ایم، شهرها را برای معلولان و افراد کم توان مناسب سازی کنیم و ضرورت دارد در این زمینه قدم‌های  بزرگی برداشته شود.

او همچنین  به  افزایش  یارانه  مددجویان  اشاره  کرد و گفت : با وجود  افزایش  سه تا ۵ برابری  مستمری  مددجویان  باید  دید که  آیا  یک  معلول می تواند با این مبلغ زندگی خود را اداره کند؟ قطعا  مشکل است و نیاز به  کمک خیرین است.

وحید  قبادی‌دانا  (رییس  سازمان  بهزیستی  کشور)  نیز  در  ادامه  این  مراسم به  استاندار سازی  شیرخوارگاه‌ها  و مراکز  نگهدای  از  کودکان  بد سرپرست  و بی‌ سرپرست اشاره کرد و گفت: در  حال  حاضر یکی از مشکلات ما تعداد نیروهای انسانی در شیر خوارگاه‌هاست که  امیدواریم با رایزنی که با سازمان امور استخدامی صورت گرفته است، بتوانیم افراد متخصص و مرتبط برای نگهداری از کودکان و شیرخواران را جذب کنیم تا استاندارهای لازم در خصوص نگهداری فرزندان در این مراکز  ارتقا پیدا کند.

 وی  همچنین  اظهار امیدواری  کرد  که  در دستورالعمل ها به بحث کنترل بیماری‌های واگیر بیش از پیش توجه ویژه  شود.

رییس  سازمان  بهزیستی  در ادامه  یکی از سیاست های اصلی سازمان را  افزایش و رشد فرزند خواندگی دانست  و افزود:  بزودی سامانه ملی فرزندخواندگی که در حال حاضر در استان تهران یه صورت پایلوت انجام شده در  سطح  کشور راه اندازی می‌شود، چراکه یکی از سیاست‌های ما، حضور فرزندان بی‌سرپرست و بدسرپرست به جای حضور در مراکز در خانواده‌ها بصورت امین موقت و دائمی است تا فرزندان در شرایط  روحی، روانی، معنوی و سلامت جسمی خوبی تربیت  شوند.

وی با اشاره به اینکه  در حال حاضر ۲۶ هزار نفر فرزند تحت پوشش سازمان هستند، بیان کرد: از  این  تعداد حدود ۱۰ هزار نفر در مراکز شبه خانواده و ۱۶ هزار نفر هم در خانواده‌های جایگزین نگهداری می‌شوند.

او در ادامه اظهار  امیدواری  کرد که روند واگذاری فرزند خواندگی تسهیل پیدا کند تا خانواده‌ها با مشکلات و بوروکراسی کمتری بتوانند روبرو شوند.

قبادی همچنین  گفت: امسال برای اولین بار مجموعه شرکت‌های شستا به طور متمرکز با تلاش مدیرعامل و سیاست‌گذاری وزیر تعاون از قبال مسوولیت اجتماعی شرکت‌ها، مبالغ کمک‌های  خود را به حساب سازمان بهزیستی کشور برای ساخت مسکن مددجوها به ویژه  مددجویان  سیل‌زده واریز خواهند کرد.

او در پایان به انعقاد تفاهم نامه  با بسیج سازندگی اشاره کرد و گفت: به زودی شاهد افتتاح مسکن مددجویان  آسیب دیده از سیل در استان  مازندران خواهیم بود.

محمد شریعتمداری‌
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر