کد خبر: 765807 A

رئیس دانشگاه تهران :

رئیس دانشگاه تهران در دیدار با سفیر ترکیه گفت: با توجه به اینکه ترکیه و ایران در حوزه‌های علم و فناوری در منطقه سرآمد هستند، باید ارتباطات خود را حتی بیش از این افزایش دهند.

به گزارش ایلنا، دریا اورس، سفیر ترکیه در جمهوری اسلامی ایران با محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، دیدار و گفت‌وگو کرد.

نیلی احمدآبادی گفت: همکاری دانشگاه تهران با ترکیه بسیار گسترده است و دنیای امروز دنیای شبکه و ارتباطات است و با توجه به اینکه ترکیه و ایران در حوزه‌های علم و فناوری در منطقه سرآمد هستند، باید ارتباطات خود را حتی بیش از این افزایش دهند.

وی با اشاره به جایگاه بین‌المللی دانشگاه تهران افزود: دانشگاه تهران در حال حاضر ریاست اتحادیه دانشگاه‌های آسیا و اقیانوسیه را برعهده دارد و دانشگاه‌های کشور ترکیه نیز می‌توانند به این اتحادیه ملحق شوند.

رئیس دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: از نظر دانشگاه تهران تبادل دانشجو بین دو کشور اهمیت زیادی دارد چون این دانشجویان مدیران آینده کشورند. دانشگاه تهران دارای بزرگ‌ترین پارک علم و فناوری دانشگاهی است در نتیجه همکاری با کشور ترکیه که کشور همسایه، مسلمان و دارای مشترکات فرهنگی است برای دانشگاه تهران مغتنم است.

وی افزود: از نظر ما زبان ترکی استانبولی نیز اهمیت دارد زیرا زبان امری بیش از فرهنگ است و در نهایت به تفاهم بیشتر ملل کمک می‌کند و با شناخت فرهنگ هر کشور، روابط در سطوح دیگر نیز ارتقا می‌یابد.

نیلی احمدآبادی گفت: با توجه به اینکه دبیرخانه ۱۳ دانشگاه بزرگ ایران در دانشگاه تهران فعالیت می‌کند و با اتحادیه‌های دانشگاه‌های کشورهای مختلف از جمله ترکیه نشست‌هایی داشته‌ایم، لذا پیشنهاد می‌شود نشست مشترک دیگری با رؤسای دانشگاه‌های برتر ترکیه در ایران برگزار شود که در جهت آشنایی و توسعه همکاری‌ها بسیار مؤثر خواهد بود.

در ادامه جلسه دریا او رس، سفیر ترکیه در جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: در ترکیه ۲۱۰ دانشگاه وجود دارد که ۱۷۰ دانشگاه دولتی و ۵۰ دانشگاه خصوصی است؛ بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه از نظر رتبه بین‌المللی در سطوح بالایی قرار دارند.

وی افزود: برخی از گنجینه‌های نسخ خطی فارسی در ترکیه وجود دارد و تعدادی دانشجو از ترکیه در ایران مشغول به تحصیل هستند و ما آمادگی داریم که کتاب خانه‌های دانشگاه تهران را به کتب مرتبط با زبان و ادبیات ترکی و نیز ترکیه‌شناسی تجهیز کنیم.

ایران ترکیه دانشگاه تهران علم و فناوری مسلمان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر