کد خبر: 764895 A

مدیرعامل ستاد دیه در گفت‌وگو با ایلنا:

مدیرعامل ستاد دیه با بیان اینکه ۸۰ پرونده در خصوص حوادث کارگاهی در این ستاد تشکیل شده است، گفت: محکومان حوادث کارگاهی سنگین‌ترین بدهی را در میان محکومان جرائم مالی غیرعمد دارا هستند.

اسدالله جولایی (مدیر عامل ستاد دیه) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با بیان اینکه در کل کشور ۱۲ هزار زندانی غیرعمد وجود دارد، گفت: از این تعداد زندانی افرادی که جزء مددجویانه ستاد دیه محسوب می‌شوند، ۸۶۴۲ نفر هستند که از این تعداد دو هزار نفر مربوط به پرونده‌های مهریه می‌شود.

وی با بیان اینکه در بهمن و اسفند ماه گذشته با توجه به افزایش قیمت سکه به یک‌باره تعداد زندانیان مهریه افزایش پیدا کرد، خاطرنشان کرد: بسیاری از افراد برای اینکه مبلغی را بدست آورند با توجه به این که همسرشان توانایی کامل از پرداخت مهریه را ندارد، دادخواست مهریه مطرح می‌کردند از همین رو ستاد دیه تلاش کرد در خصوص ارائه تسهیلات به زندانیان مهریه سخت‌گیرتر شود و این موضوع از طریق بخشنامه‌ای مبنی بر حذف کمک ویژه و بلاعوض به زندانیان مهریه به تمامی استانها ابلاغ شده است.

مدیرعامل ستاد دیه با بیان اینکه این ستاد به خیران متعهد شده است تا مبالغ آنها را برای زندانیان نیازمند هزینه کند، خاطرنشان کرد: در چند سال گذشته هم از طریق ستاد دیه و هم از طریق مستندهایی که در این خصوص تهیه شده، اعلام شده است که دیگر زمان "کی مهریه را داده و کی مهریه را گرفته" تمام شده است. چنانچه مرد توان پرداخت مهریه را نداشته باشد، همسر گذشت نکرده و مرد روانه زندان می‌شود، از همین روز ستاد دیه در خصوص کمک به زندانیان مهریه سختگیری دارد و همانطور که گفتم با توجه به بخشنامه‌ای که به استانها اعلام شده است، نگاه پیشگیرانه در این خصوص در دستور کار قرار گرفته و در حال فرهنگسازی در این خصوص هستیم.

جولایی با بیان اینکه از بدو تاسیس ستاد دیه تاکنون حدود ۱۳۰ هزار زندانی آزاد شده‌اند که تعدادی از آنها شامل زندانیان مهریه نیز بوده‌اند، ادامه داد: در سال گذشته از حدود ۷۹۳۲ زندانی که از طریق ستاد دیه آزاد شده‌اند، ۲۴۴۳ نفر زندانیان مهریه بودند، البته آزادی زندانیان مهریه هیچ‌گاه اولویت ما نبوده و نخواهد بود.

 وی همچنین درباره سرانجام طرحی که برای کاهش آمار زندانیان مهریه به مجلس شورای اسلامی ارائه شده بود، گفت: این پرونده همچنان مفتوح هستند و هنوز به نتیجه نرسیده است. استان اصفهان با ۳۲۶ زندانی بیشترین آمار زندانیان مهریه را داراست، بعد از این استان نیز استان تهران با ۲۲۷ زندانی و استان گیلان ۲۲۴ زندانی در رتبه‌های بعدی هستند.

مدیرعامل ستاد دیه در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان اینکه حمایت‌های ستاد دیه شامل اقلیت‌های دینی نیز می‌شود، تصریح کرد: گاهی اوقات ممکن است در برخی استان‌‌های مرزی یا در برخی استان‌ها مانند قم که اتباع دیگر کشورها در آنجا حضور بیشتری دارند نیز ستاد دیه در برخی از پرونده‌های این افراد نیز وارد شده و از آنها حمایت می‌کند تا طرف مقابل در این نوع پرونده‌ها که ایرانی است نیز مشکلش برطرف شود.

وی درباره حوادث کارگاهی نیز گفت: محکومان حوادث کارگاهی سنگین‌ترین بدهی را در میان محکومان جرائم مالی غیرعمد دارا هستند، اما خوشبختانه تعداد این پرونده‌ها کنترل شده است و در حال حاضر در کل کشور در حدود ۸۰ پرونده حوادث کارگاهی داریم که ستاد دیه نیز از این نوع پرونده‌ها حمایت می‌کند.

اسدالله جولایی مدیر عامل ستاددیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر