کد خبر: 763147 A

وزیر بهداشت:

وزیر بهداشت در مراسم رونمایی و امضای مشترک آیین‌نامه تاسیس و بهره‌برداری از شرکت‌های تسهیل‌گر ارائه خدمات تشخیصی درمانی به بیماران بین‌الملل گفت: دلال‌ها وجاهت گردشگری سلامت را زیر سوال بردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مراسم رونمایی و امضای مشترک آیین نامه تاسیس و بهره‌برداری از شرکت‌های تسهیل‌گر ارائه خدمات تشخیصی درمانی به بیماران بین‌الملل با حضور سعید نمکی، وزیر بهداشت و مونسان، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در وزارت بهداشت برگزار شد.

در این مراسم سعید نمکی با اشاره به اینکه یکی از منابع درآمد کشورها بحث توریسم می‌باشد، گفت: یکی از منابع درآمد کشور از قدیم توریسم فرهنگی بوده است، اما درباره توریسم سلامت در گذشته مشکلات درمانی خود را در خارج از کشور حل می‌کردیم و ارز قابل توجهی برای درمان مصرف می‌کردیم. اما امروز با توسعه زیرساخت‌های سلامت هیچ مورد قابل علاجی در دنیا وجود ندارد که نتوانیم در کشور برای آن گام برداریم و این افتخاری برای کشور پس از دوران جنگ است.

وی با بیان این نکته که در این تفاهمنامه به مشکلات گردشگر سلامت پس از ورود به کشور پرداخته شده است به بیان جزئیات این تفاهمنامه پرداخت.

وزیر بهداشت با بیان این نکته که اکنون زیرساخت‌های لازم در کشور موجود است اما بهره‌برداری درستی وجود ندارد، تصریح کرد: باید قابلیت‌های توریسم سلامت را به کشورهای همسایه شناساند، اما سازوکار آن خوب طراحی نشده که توسط بخش دولتی هم میسر نیست و نیازمند ورود بخش خصوصی در تهیه مطالب مورد نیاز و سایت‌های جذاب و واقع بینانه برای معرفی قابلیت‌های کشور به گردشگران سلامت است.

نمکی با بیان این نکته که سازوکار مناسب برای رفت و برگشت گردشگر سلامت طراحی نشده، افزود: ورود افراد غیرحرفه‌ای و دلال‌ها باعث شد وجاهت خود را زیر سوال ببریم، در نتیجه تصمیم بر این شد شرکت‌های واجد صلاحیت تعیین شوند تا قیمت‌ها برای گردشگر به مسیر فرعی نرود. از طرفی برای همراه توریست سلامت و مراحل پس از درمان نیز سازوکارهایی نیاز است که در این تفاهمنامه به آن پرداخته شده است.

وی در ادامه با اشاره به اقداماتی که برای حرکت اصولی در راستای جذب گردشگر سلامت انجام شده، تصریح کرد: یکی از اهداف این است که گردشگر سلامت با قابلیت‌های واقعی کشور آشنا شود و ویترین آرایی برای جذب گردشگر نداشته باشیم و ظرفیت‌های موجود را با واقعیت‌ها تطبیق دهیم. طبق ابلاغیه ما ده درصد تخت‌های بیمارستان‌ها به عنوان VIP برای گردشگر سلامت درنظر گرفته شده است.

وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به انتصاب پزشک مسئول برای هر گردشگر سلامت افزود: برای هر بیمار یک پزشک مسئول خواهیم داشت که مسئول فنی بیمار است و چنانچه تحت هر شرایطی بیمار را در کشور سرگردان کند با مسئول فنی برخورد و پروانه فنی او را لغو خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه در طرح گردشگر سلامت شهروند درجه دو محسوب نخواهد شد، افزود: در صورتی که پزشک مسئول پروسه‌هایی برای گردشگر سلامت تعریف کند که در پروتکل درمانی نیست و هزینه‌های درمانی اضافه دریافت کند، به مانند یک شهروند ایرانی از حقوق گردشگر سلامت دفاع خواهیم کرد.

نمکی درباره تعرفه‌های خدماتی درنطر گرفته شده برای گردشکر سلامت نیز گفت: تعرفه‌های داخلی برای گردشگر سلامت درنظر گرفته نمی‌شود و دلیلی ندارد یارانه ارز را به توریسم خارجی تخصیص دهیم، در نتیجه تعرفه‌ها به گونه‌ای است که اجحافی به توریسم سلامت نشود و یارانه ملی نیز به جیب گردشگر سلامت نرود.

آیین نامه سلامت شهروند مشکلات گردشگری سلامت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر