کد خبر: 763031 A

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر از افزایش ۲۰ درصدی کشفیات مواد مخدر در کل کشور در هفته سوم اردیبهشت ماه خبر داد.

به گزارش ایلنا، ناصر اصلانی گفت: مجموع کشفیات این هفته ۱۶ هزار و ۲۱۹  کیلوگرم می‌باشد که در مقایسه با هفته دوم اردیبهشت ماه که ۱۳ هزار و ۴۲۸ کیلوگرم بود، ۲۰ درصد افزایش دارد.

وی افزود: بیشترین حجم مواد مکشوفه مربوط به تریاک به میزان ۱۲ هزار و ۳۶۰ کیلوگرم بوده و ۷۶ درصد مجموع کشفیات را شامل می‌شود.

این مقام مسئول ادامه داد: همچنین از این میزان، ۱۶۴۹ کیلوگرم حشیش، ۳۳۳ کیلوگرم شیشه، ۲۷۵ کیلوگرم هرویین، ۱۳۷۱ کیلوگرم مرفین، ۱۴ هزار و ۹۰  عدد قرص روان‌گردان، ۱۵ هزار و ۱۳ کیلو مواد پیش‌ساز و ۲۳۱ کیلوگرم سایر مواد کشف شده است.

اصلانی با بیان اینکه این میزان از کشفیات طی ۱۲۰۲ فقره عملیات صورت گرفته است، گفت: سرانه کشفیات مواد مخدر در این دوره ۱۳.۴ کیلوگرم به ازای هر عملیات بوده است.

وی اظهار کرد: در هفته سوم اردیبهشت ماه، در هفته اخیر مجموعاً ۶۱۸۹ متهم در ارتباط با جرایم مواد مخدر و خصوصاً طی طرح‌های جمع‌آوری و ساماندهی معتادان متجاهر در سطح کشور دستگیر شده‌اند که از این تعداد ۲۰۲ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر و روانگردان،  ۲۲۵۶ نفر خرده‌فروش و توزیع‌کننده مواد و ۳۵۲۷ نفر معتاد متجاهر دستگیر شده‌اند. ۲۰۴ نفر نیز طی سایر عملیات‌های مرتبط با موضوع مواد مخدر دستگیر شده‌اند.  

معاون مقابله با عرضه ستاد افزود: از ۱۴ هزار و ۹۰ عدد قرص‌های روانگردان مکشوفه در این مقطع، بیشترین تعداد با ۹۴۰۵ عدد مربوط به استان تهران است که نشان دهنده ۶۶  درصد مجموع کشفیات قرص های روانگردان در هفته اخیر است.

اصلانی با بیان اینکه بالغ بر ۸۵  درصد کشفیات این دوره زمانی مربوط به هفت استان کشور می‌باشد،‌ اظهارکرد: بیشترین حجم کشفیات با ۵۵۰۱ کیلوگرم مربوط به استان سیستان و بلوچستان است که معادل ۳۴ درصد کشفیات کشور می‌باشد و کرمان با ۱۷۷۸ کیلوگرم، فارس با ۱۶۹۲ کیلوگرم، خراسان جنوبی با ۱۶۶۷ کیلوگرم، تهران با ۱۳۶۸ کیلوگرم، هرمزگان با ۱۲۵۹ کیلوگرم و خراسان رضوی با ۷۷۲ کیلوگرم به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، وی افزود: سهم کشفیات ۵ استان اولویت دار حوزه مقابله یعنی سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، بوشهر و خراسان جنوبی  از کشفیات کشور در هفته مذکور  ۶۵ درصد است.

اصلانی اظهار کرد: طی این مدت، ۱۹۶ دستگاه خودرو،  ۱۸ دستگاه موتورسیکلت، ۱ قبضه سلاح و ۳۱ دستگاه موبایل توقیف شد.

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر