کد خبر: 762522 A

علی‌اصغر جهانگیر در جمع خبرنگاران:

رییس سازمان زندان‌ها با بیان اینکه با تورم کیفری مواجه هستیم، گفت: نباید این احساس در مجموعه کشور وجود داشته باشد که همه مشکلات کشور را می‌شود با مجازات‌ها حل کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی‌اصغر جهانگیر (رئیس سازمان زندا‌ن‌ها) در حاشیه جشن گلریزان ستاد دیه درباره کمک به زندانیان استان‌های سیل‌زده در جمع خبرنگاران گفت: چون ستاد دیه معین سازمان زندان‌هاست لذا علاوه بر کارگروهی که تشکیل شده است، در حال تلاش هستیم به آنها به صورت ویژه کمک کنیم. این کمک خارج از آن اساسنامه و دستورالعمل‌ها خواهد بود و تلاش می‌کنیم تا این زندانیان بتوانند سریعتر به آغوش خانواده‌هایشان بازگردند. همچنین ریاست قوه قضاییه در خصوص استان‌های آسیب دیده با بحث مرخصی زندانیان این استانها موافقت کردند که این امر کمک می‌کند تا آنها در کنار خانواده‌های خود باشند و از آسیب‌های آنها نیز کاسته شود.

وی همچنین درباره لزوم بازنگری در برخی قوانین که موجب افزایش زندانیان می‌شود، ادامه داد: ما باید در این خصوص فعالیت جدی‌تری را در دستور کار قرار دهیم. در همین رابطه ریاست قوه قضاییه اولین جلسه مشترک خود را با حضور نمایندگان مجلس روز گذشته برگزار کردند. چون لوایح زیادی از قوه قضاییه از گذشته در مجلس باقی مانده است. قطعا بخشی از این لوایح به مقوله حبس‌زدایی و کاهش جمعیت کیفری ما کمک می‌کند.

رئیس سازمان زندان‌ها خاطرنشان کرد: باید مراودات و تعاملات و ارتباطات دو قوه در این خصوص بیشتر شود تا ما هرچه سریعتر شاهد این امر باشیم که جرم‌زدایی از قوانین صورت گیرد. چون متاسفانه ما با تورم کیفری روبرو هستیم.

جهانگیر ادامه داد: نباید این احساس در مجموعه کشور وجود داشته باشد که همه مشکلات کشور را می‌شود با مجازات‌ها حل کرد.

وی بیان کرد: بسیاری از مشکلات کشور ریشه‌های ساختاری، اقتصادی و فرهنگی دارد و باید در این زمینه تلاش بیشتری کنیم تا با توسعه امر پیشگیری؛ زمینه ایجاد جرم را در جامعه کم کنیم. اگر این اتفاق رخ دهد هم جمعیت کیفری ما کاهش می یابد و هم جرایم کاهش می‌یابند.

وی ادامه داد: ما باید به سمتی برویم که بتونیم خیلی از جرایم را به سمت تخلفات ببریم و کاری کنیم که تخلفات هم انجام نشود.

رئیس سازمان زندان‌ها خاطرنشان کرد: اکنون بیش از ۱۳هزار و ۵۰۰ نفر زندانی جرائم غیرعمد داریم که بیش از ۱۰ هزار نفر از این زندانیان محکومین جرائم مالی هستند. ۲۵۰۰ نفر هم محکومین مهریه هستند و تعداد کمی محکومین دیه هستند. قریب به ۲ هزار ۴۵۰ میلیارد تومان هم جمع بدهی این افراد است.

رییس سازمان زندان‌ها علی‌اصغر جهانگیر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر