کد خبر: 760992 A

به پیشنهاد حسینی میلانی؛

مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران به پیشنهاد رئیس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران ریشه کن کردن و حذف گیاهان بومی در سطح شهر تهران را ممنوع اعلام کرد.

به گزارش ایلنا، پیرو نامه سید آرش حسینی میلانی به علی محمد مختاری درباره ضرورت حفظ و صیانت از گیاهان بومی در فضای سبز بوستان ها، مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران با ابلاغ نامه چهار ماده ای رئیس کمیته محیط زیست و خدمات شهری، ریشه کن کردن و حذف گیاهان بومی در سطح شهر تهران را توسط پیمانکاران فضای سبز ممنوع اعلام کرد.

متن نامه میلانی ، سخنگوی کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران به شرح زیر است:

جناب آقای مهندس مختاری

مدیرعامل محترم سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران

موضوع: حفظ و صیانت از گیاهان بومی در فضای سبز بوستان ها

با سلام و احترام

با عنایت به بررسی ها و طبق گزارشات واصله، برخی پیمانکاران فضای سبز در حال ریشه کن کردن و یا حذف گیاهان بومی هستند. با توجه به اینکه حفظ ذخایر ژنتیکی بومی از اهمیت ویژه برخودار است، لازم است توجه به گیاهان بومی و جایگزینی گیاهان آب بر با گیاهان بومی و مقاوم در برابر کم آبی در اولویت آن سازمان قرار گیرد.

همچنین بسیاری از گیاهان خودرو در فضاهای آزاد رشد کردند و به شهر زیبایی و طراوات کم نظیری دادند با هیچ هزینه ای قابل ایجاد نیست و باید به این گیاهان فرصت داد تا با ریزش دانه های خود ذخیره بذری گونه های بومی را تقویت کنند. این گیاهان خودرو باعث تکثیر و ایجاد تنوع در فون حشرات می شوند. تقویت فون بومی حشرات نیز باعث می شود که گونه های مهاجی مانند سفید بالک ها و یا شته ها نتوانند در شهر گسترش یابند.

لذا شایسته است در راستای اهداف برنامه سوم شهر تهران اقدامات زیر در دستورکار آن سازمان قرار گیرد:

1. طبق بخشنامه ای به کلیه مناطق اعلام گردد که ریشه کن کردن گیاهان خودرو در فضای سبز به غیر از استثنائات مورد تایید کمیته فنی آن سازمان، ممنوع است.

2. از آنجایی که خشک شدن گیاهان یکساله و آتش سوزی آنها در ماه های تابستان می تواند چالشی برای فضای سبز باشد، پیمانکاران به جای آنکه انرژی خود را صرف ریشه کن کردن گیاهان سبز کنند، به صورت سازماندهی شده و ایجاد گشت های فنی، برای مقابله با آتش سوزی های احتمالی خود را آماده کنند.

3. با توجه به مفاد برنامه سوم توسعه شهر تهران و مطالعات در دست اقدام طرح جامع فضای سبز، ضرورت دارد تیم های اجرایی در این خصوص تعیین و مناطق 22 گانه نیز فعال شوند.

4. درخصوص استفاده از گونه های بومی در شهر تهران برنامه عملیاتی سال 98 تهیه و حداکثر ظرف یک ماه به این کمیته ارسال شود.

آرش حسینی میلانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر