کد خبر: 760489 A

وزیر بهداشت:

وزیر بهداشت گفت: در حال حاضر، وضعیت تولید دارو در کشور مطلوب است و کمبودی نداریم و امیدواریم بتوانیم این شرایط را ادامه دهیم.

به گزارش ایلنا، سعید نمکی در حاشیه مراسم رونمایی از 4 داروی ضد سرطان و ضد دیابت و در جمع خبرنگاران، گفت: داروهایی که امروز به عنوان ماده اولیه در حوزه سرطان و دیابت تولید شده‌اند، با همت عزیزانی در دو شرکت باران و البرز فارمد انجام شد و معاونت علمی ریاست جمهوری نیز در این تولید مشارکت داشته است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه تولید این داروها به شکل قابل توجهی ارزبری را در واردات مواد اولیه دارو های ضد سرطان و ضد دیابت کاهش می دهد، افزود: امیدواریم که ما هم در حوزه سیاست حمایت از تولید داخل در سالی که مقام معظم رهبری آن را سال حمایت از تولید داخل نامگذاری کردند، بتوانیم گام ‌های موثرتری را با حمایت و میدان داری بخش خصوصی در این زمینه برداریم.
 
نمکی درخصوص تولید انبوه این داروها تصریح کرد: داروهایی که امروز تولید شده، در حد تولید صنعتی بوده و قطعا هم در تولید انبوه داروهای خاص قابل استفاده است.
 
وزیر بهداشت درخصوص نحوه حمایت از تولیدکنندگان داخلی دارو نیز گفت: بزرگترین حمایت ما این است که جلوی واردات داروهای مشابه داخلی را بگیریم. در عین حال، نظام بانکی، اقتصادی و اجرایی کشور هم باید با تولیدکنندگان داخلی همراه ‌تر شوند تا بنیه بیشتری را در تولید ملی داشته باشیم.
 
 نمکی درخصوص تغییر قیمت ارز دارو گفت: فعالان اقتصادی دارو معتقدند که به دلیل بنیه اقتصادی پایین صنعت دارو، فعلا ارز ۴۲۰۰ تومانی تنها راهگشای این عرصه است و اگر قیمت ارز را بالاتر ببریم به دلیل سرمایه در گردش بیشتری که صنعت نیاز دارد، دچار مشکل می شویم.
 
وزیر بهداشت تاکید کرد: بنابراین ابتدا باید بتوانیم سرمایه در گردش صنعت دارو را تقویت کرده و سپس درباره تغییر نرخ ارز تصمیم گیری کنیم.
 
 نمکی درخصوص وضعیت تولید دارو در کشور نیز اظهار کرد: در حال حاضر، وضعیت تولید دارو در کشور مطلوب است و کمبودی نداریم. البته مشکلاتی وجود دارد که تلاش می کنیم آنها را مدیریت کنیم تا به ویژه صنعت داخلی دارو دچار مشکل نشود. در حوزه داروهای وارداتی هم فعلا کمبود قابل توجهی نداریم و امیدواریم بتوانیم این شرایط را ادامه دهیم.
بخش خصوصی حمایت از تولید دارو سرطان فعالان اقتصادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر