کد خبر: 760317 A

وزیر بهداشت در آیین رونمایی از ٤ داروی ضدسرطان و ضد دیابت؛

وزیر بهداشت با بیان اینکه سیاست ‌مان در وزارت بهداشت حمایت از تولید داخلی است، گفت: تلاش می‌کنیم تا گره‌های تولید دارو در داخل را باز کنیم.

به گزارش ایلنا، سعید نمکی در مراسم رونمایی از 4 داروی ضد سرطان و ضد دیابت، اظهار کرد: در سال هایی که در سازمان برنامه و بودجه، درگیر کار برنامه ریزی کشور بودم، همواره یکی از تعاریف توسعه را بیشتر مدنظر داشتم و آن تعریف، این بود که توسعه یعنی تبدیل نیروی انسانی به سرمایه انسانی؛ چراکه این سرمایه انسانی است که می‌تواند در تولید ملی نقش آفرینی کند. عزیزانی که در حوزه تولید کشور زحمت می‌کشند یکی از بزرگترین شاهکارها را در کشور انجام می‌ دهند.

نمکی با بیان اینکه سیاست ‌مان در وزارت بهداشت حمایت از تولید داخلی است، عنوان کرد: به هیچ وجه اجازه واردات ماده اولیه‌ای را که قابلیت تولید در کشور را دارد نخواهیم داد. البته این شیوه حمایت از تولید داخل یک همبستگی ملی را می‌ طلبد و نظام بانکی، ساختار اجرایی و  سایرین باید در سطح ملی به یکدیگر کمک کرده و به طور جدی حمایت را به عرضه در سطح ملی تبدیل کنند.

وزیر بهداشت با اشاره به رونمایی از 2 داروی ضد سرطان، گفت: وزارت بهداشت در حوزه سرطان دو برنامه دارد؛ اولین برنامه ما بحث پیشگیری از ابتلا به سرطان از طریق تغییر شیوه زندگی مردم است. زیرا در حال حاضر شیوع بیماری‌ های سرطان و سایر بیماری ‌های غیر واگیر زیاد شده است. زمانی که معاون بهداشت وزارت بهداشت بودم، توفیق ایجاد اداره بیماری ‌های غیر واگیر را داشتم که پس از مدتی منحل شد، اما امروز دوباره پا گرفته است. در آن زمان برایم مسلم بود که اگر از مشکلات 6 بیماری مسری و واگیردار آن زمان عبور کردیم به تله بیماری ‌های غیر واگیر خواهیم افتاد که هزینه ‌های بیشتری برای کشور دربر خواهد داشت.

نمکی ادامه داد: دومین برنامه ما در حوزه سرطان، ساخت داروهای مورد نیاز این بیماری در داخل کشور است که امروزه 3 درصد از داروهای وارداتی ۲.۵ برابر کل هزینه‌های تولید داخلی دارو به کشور هزینه تحمیل می‌ کند.

وزیر بهداشت در ادامه با بیان اینکه استان البرز شرایط بسیار ویژه‌ای در حوزه تولید دارو دارد، گفت: این استان به عنوان یک نقطه حساس در صنعت دارو محسوب می‌شود. قطعا استاندار هم از صنعتگران البرز حمایت کرده و گره ‌ها را خواهد گشود. ما هم در سطح ملی تلاش می‌کنیم تا گره‌های تولید دارو باز شوند.

دارو معاون وزارت بهداشت سیاست حمایت از تولید داخلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر