کد خبر: 759220 A

رئیس پلیس آگاهی ناجا با اشاره به راه‌اندازی سامانه " نما" گفت: تسریع و تسهیل در روند استرداد اموال مکشوفه مسروقه به مال باختگان محوری ترین کارکرد این سامانه است.

به گزارش ایلنا، سردار محسن حسن‌خانی در تشریح روند اجرایی سامانه "نما" اظهار داشت: در پی دیدار فرماندهان ناجا با مقام معظم رهبری "مدظله العالی" در روزهای پایانی سال ۱۳۹۴ و ابلاغ تدابیر "معظم له" مبنی بر تلاش در راستای کشف و استرداد حداکثری اموال مسروقه به مالکان، کارآگاهان پلیس آگاهی ناجا طی برگزاری جلسات متعدد با کارشناسان  معاونت فناوری اطلاعات ناجا، سامانه ای را در بستر اینترنت طراحی کردند که امکان شناسایی اموال مکشوفه مجهول المالک توسط مال باختگان را تسهیل کرد.

وی افزود: با ایجاد زیر ساخت های لازم در سال ۱۳۹۶، سامانه ای تحت عنوان "نما" به صورت آزمایشی در سطح شهر تهران راه اندازی و پس از برطرف کردن اشکالات و ایرادات آن سرانجام با نام "نمایشگاه مجازی اموال مسروقه مکشوفه" به منظور بارگذاری کالاهای مکشوفه در بستر اینترنت ایجاد شد.

رئیس پلیس آگاهی ناجا با بیان اینکه این سامانه پس از حدود یک سال اجرای آزمایشی، در دی ماه سال گذشته توسط  جانشین  فرمانده ناجا افتتاح و راه اندازی شد، ادامه داد: پس از حدود ۳ ماه از راه اندازی رسمی سامانه، ۵۹۰ قلم کالای مکشوفه مجهول المالک در سامانه بارگذاری شد.

وی با اشاره به اینکه راه اندازی این سامانه گامی در راستای حفظ کرامت شهروندان و حذف رفت و آمدهای بی شمار مردم به واحدهای انتظامی صورت گرفته است، تصریح کرد: در این بازه زمانی ۹۲ هزار  و ۳۳۰ مورد بازدید از این سامانه صورت گرفته است که نسبت به مدت زمان اجرای آزمایشی طرح، ۷۳ درصد رشد را نشان می دهد.

این مقام ارشد انتظامی در خصوص ساز و کار  فعالیت این سایت گفت: مال باختگان در صورت مراجعه به سایت پلیس(polic.ir) و  آیکون شناسایی اموال، می توانند بدون مراجعه حضوری به مراکز انتظامی درخواست خود را مبنی بر تعلق کالای مورد نظر ثبت و نشانه های آن را ارسال کنند.

وی در ادامه تشریح کارکرد این سامانه اضافه کرد: درخواست مال باخته توسط "اپراتور" سامانه مورد ارزیابی قرار گرفته و  "اپراتور" پاسخ "تایید" یا "عدم تایید"  را در سامانه بارگذاری می کند که در صورت اظهار عنوان " تایید "، راهنمایی لازم توسط " اپراتور" در خصوص اقداماتی که لازم است مالک در راستای تحویل کالای مورد درخواست انجام دهد، ارائه و  اموال پس از هماهنگی قضائی با اخذ رسید، تحویل مال باخته خواهد شد.

سردار حسن خانی تاکید کرد: امکان استرداد اموال از طریق سامانه مزبور، تنها برای افرادی امکان پذیر می باشد که سابقه تشکیل پرونده قضائی داشته باشند.

وی همچنین با اشاره به اهمیت مشارکت هموطنان در ثبت و ضبط شناسه اموال خود و در صورت امکان، تهیه تصویر از آن ها، خاطرنشان کرد: این اقدام مهم موجب می شود در صورت وقوع سرقت، امکان ردیابی اموال توسط کارآگاهان پلیس امکان پذیر شده و اموال سرقتی به صاحب حقیقی آن بر گردد.

رئیس پلیس آگاهی ناجا در پایان به شهروندان توصیه کرد: از نگهداری اموال و دارایی های با ارزش خود شامل طلا، سکه، ارز و ... در منزل خودداری و آن ها را به صندوق امانات بانک ها بسپارند.

رییس پلیس آگاهی ناجا سردار محسن حسن‌خانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر