کد خبر: 759219 A

وزیر بهداشت در زنجان:

وزیر بهداشت با اشاره به اجرای طرح بسیج ملی کتترل فشارخون بالا و همچنین پیشگیری از دیابت در کشور، در خصوص بودجه‌های مورد نیاز اجرای این طرح‌ها، گفت: در شرایط سخت اقتصادی قرار داریم و در این شرایط باید کیفیت مدیریت را افزایش دهیم و با منابع موجود، اولویت‌بندی‌ها را مشخص کنیم و منابع جدیدی را برای اجرای این طرح‌ها طلب نخواهیم کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از وبدا، سعید نمکی در حاشیه بازدید از کلینیک ویژه تخصصی و فوق تخصصی شفیعیه زنجان اظهار داشت: با منابع مصوب وزارت بهداشت همراه با افزایش کیفیت خدمات و اولویت‌بندی خدمات پیشگیری بر درمان و درمان سرپایی بر درمان بستری و توزیع عادلانه منابع، طرح‌ها و برنامه‌ها را اجرا می کنیم.

وی در خصوص برنامه‌های وزارت بهداشت برای کنترل بیماری‌های روان، گفت: وزارت بهداشت به تنهایی متولی تامین سلامت روان جامعه نیست بلکه صداوسیما با تزریق نشاط بیشتر که رهبر معظم انقلاب نیز بارها بر ایجاد امید و نشاط و پیشگیری از ناامیدی و یاس در جامعه تاکید کرده‌اند، می‌تواند در این مسیر کمک کننده باشد، همه باید به همدیگر کمک کنیم و در این مسیر، هنرمندان، مدیران و رسانه‌ها باید امیدبخشی به جامعه را در دستور کار خود قرار دهند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه حدود 30 سال پیش ادغام مراقبت‌های روان در شبکه بهداشت و درمان را اجرا کردیم، افزود: در وزارت بهداشت رسیدگی به سلامت روان را به عنوان اولویت با مشارکت سایر بخش‌ها در نظر داریم تا بتوانیم در آموزش و پرورش و صداوسیما به توسعه نشاط و سلامت روان کمک کنیم.

نمکی در خصوص تاثیر تحریم‌ها بر تامین دارو در کشور، گفت: تحریم‌های ظالمانه آمریکا، کشور و مردم ما در همه ابعاد را مورد هدف قرار داده و آمریکایی‌ها اعلام می‌کنند که دارو و تجهیزات پزشکی مشمول تحریم نیست اما این یک دروغ بزرگ است چون نقل و انتقال مالی برای همه امور حتی کمک ایرانیان خارج از کشور به سیل‌زدگان با مشکلاتی روبرو است.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه راهکارهایی را پیدا کرده‌ایم که تا امروز، کمبودی در داروهای بیماران خاص، صعب‌العلاج و تجهیزات پزشکی نداشته‌ایم و به جرات می‌توانم بگویم که کمبود دارویی امروز در کشور از روز مشابه سال گذشته نیز کمتر است.

وزیر بهداشت در خصوص تقویت ناوگان اورژانس کشور، گفت: در حال حاضر حدود 400 دستگاه آمبولانس به ناوگان اورژانس کشور اضافه می‌شود و تعدادی پایگاه اورژانس هوایی نیز راه‌اندازی خواهند شد.

نمکی از راه‌اندازی بیش از دو هزار تخت بیمارستانی در کشور تا پایان سال خبر داد و گفت: در مناطق مختلف، نیاز به تخت‌های بیمارستانی متفاوت است چون در برخی مناطق، تعداد تخت‌های بیمارستانی بیشتر از حد نیاز است و در  برخی مناطق از نظر تخت، با کمبود روبرو هستیم و همکارانم، نیازهای واقعی استانها به تخت بیمارستانی مبنی بر توزیع منطقه‌ای را بررسی می‌کنند چون توزیع عادلانه تخت‌های بیمارستانی در استانها، مهمتر از تعداد آنها است.

وزیر بهداشت در پایان افزود: در مناطق مختلف کشور، وجود یا ایجاد 1.6 تخت بیمارستانی به ازای هر هزار نفر را از وظایف دولت می‌دانیم و سایر تخت‌های بیمارستانی مورد نیاز توسط بخش خصوصی تامین خواهد شد و فضا برای ورود بیشتر بخش خصوصی را ایجاد خواهیم کرد البته این به معنی افزایش پرداختی بیماران نیست بلکه سوبسیدهای لازم را برای مناطق کمتر برخوردار می‌پردازیم تا پرداختی بیماران افزایش پیدا نکند.

بسیج بودجه جامعه رسانه وزارت بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر