کد خبر: 759121 A

عضو شورای شهر تهران گفت: باید تعدادی خاص از کرسی های مجلس و شوراها به کارگران اختصاص پیدا کند تا حداقل با حضورشان بتوانند ابتدا از حقوق خود دفاع کرده و سپس مانع از تصویب قوانین ضدکارگری شوند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، افشین حبیب‌زاده، عضو شورای شهر تهران در صد و سی و هشتمین جلسه شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور خود گفت: ۱۵۱ سال است که از حوادث و اعتراضات کارگری شیکاگو می‌گذرد این کارگران خواهان کاهش ساعت کار بودند، اما سرکوب شدند.به هر صورت بعد از این اعتراضات در سراسر جهان روز بزرگداشتی برای کارگر انتخاب شد و در ایران هم این روز را گرامی می‌داریم.

حبیب زاده تصریح کرد: در این سال‌ها وضعیت کارگران بسیار تغییر کرده و نیروی کار در برخی کشورها منزلت خود را به دست آورده است،  ۱۲ درصد جمعیت کشور ما را کارگران تشکیل می دهند که نیاز به حمایت دارند.

وی در ادامه اظهار کرد: بخش عمده مشکلات کارگران به دلیل مشکلات اقتصادی کشور است و رشد بخش دلالی باعث افزایش این مشکلات شده است که این ناشی از ضعف بخش خصوصی است.

حبیب زاده گفت: سوء مدیریت و تحریم ها در این امر بی تاثیر نیستند و نتیجه اش این است که کارگران بیش از سایر بخش های کشور این مشکلات را حس کرده و عدم تضمین ها و عدم ثبات و امنیت شغلی بر این سختی ها افزوده است.

وی در ادامه گفت: در ۱۰۰ سال گذشته مشکل اصلی تضاد کار و سرمایه بود اما در ایران مشکل متفاوت است. در ایران کارگران و کارفرمایان در یک سو و رانت خواران و افراد با نفوذ در سوی دیگری هستند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: همین امر باعث شده است که کسب و کارها و کارخانه های کوچک تعطیل می شوند و دود همه اینها به چشم کارگر می رود. امسال که سال رونق تولید است فرصتی پیش آمده تا جهت گیری دیگری در حوزه کارگری پیش گرفته شود.

حبیب زاده عنوان کرد: تا زمانی که بخش خصوصی واقعی قدرت نگیرد و سیاست ها و قوانین پشتیبان تولید نباشند و تا زمانی که بخش دولتی عمده بازار را به دست گرفته و تا زمانی که صاحب نفوذان و دلالان بر این بازار سایه افکنده اند وضع نیروهای مولد بدتر از این می شود.

وی همچنین افزود: باید تعدادی خاص از کرسی های مجلس و شوراها به کارگران اختصاص پیدا کند تا حداقل با حضورشان بتوانند ابتدا از حقوق خود دفاع کرده و سپس مانع از تصویب قوانین ضدکارگری شوند.

رشد شورای شهر تهران مشکلات اقتصادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر