کد خبر: 757169 A

در مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان ثبت و اسناد املاک کشور مطرح شد:

رئیس جدید سازمان ثبت و اسناد املاک کشور معتقد است: امروز بروزرسانی قوانین در ثبت شرکت‌ها و املاک اصلی‌ترین نیاز است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مراسم تکریم و معارفه رئیس سازمان ثبت و اسناد املاک کشور ظهر امروز با حضور حج‌الاسلام محسنی اژه‌ای (معاون قوه قضاییه) برگزار شد.

محسنی اژه‌ای با اشاره به رفتار دولت‌های غربی از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در ایران گفت: ما از سال 57 مورد حمله و هجوم تروریست‌ها بوده‌ایم و امروز نیز این وضعیت وجود دارد و رؤسای گروه‌های تروریستی امروز در دامان غرب هستند اما دولت‌های غربی کسانی را که این تروریست‌ها را تعقیب می‌کنند، تروریست می‌نامند.

وی با اشاره به اهمیت سازمان ثبت و اسناد املاک کشور گفت: این سازمان با همه خانواده‌های ایرانی ارتباط دارد و لذا اگر عملکرد این سازمان مثبت باشد می‌تواند اثرگذاری زیادی بر روی جامعه داشته باشد و مشکلات زیادی از دستگاه‌های دیگر را کم کند و اگر این سازمان را تقویت کنیم سودش به همه جامعه می‌رسد.

وی ادامه داد: اگر ما یک سازمان کافی و درست و بروز داشته باشیم، بسیاری از پرونده‌ها در قوه قضاییه کاهش پیدا می‌کند.

محسنی اژه‌ای با اشاره به لزوم خدمت‌رسانی به مردم گفت: وظیفه حکومت این است که به مردم خدمت سهل، آسان، کم‌هزینه و بدون منت ارائه کند و در این راه باید از تمامی روش‌های مثبت استفاده کنیم.

وی با اشاره به اهمیت امتیازدهی به اسناد گفت: باید اعتبار را به سند رسمی بدهیم و از طرق مختلف اطلاع‌رسانی کنیم و به مردم بگوییم که وقتی با یک سند عادی کارهای خود را انجام می‌دهند چه مشکلات و خطراتی را با آن مواجه می‌شوند. باید رابطه بنگاه‌های معاملاتی و سازمان ثبت را تعریف شود زیرا بسیاری از پرونده‌ها و دعواها بر اثر عملکرد بنگاه‌های معاملاتی است.

اژه‌ای با اشاره به مشکلاتی که شرکت‌های سوری و کاغذی این روزها در بحث مبارزه با مفاسد اقتصادی به وجود آورده‌اند، گفت: یک شرکت توسط یک فرد ثبت می‌شود و گاهی خود فردی که شرکت به نامش است هیچ اطلاعی از تجارت و قوانین اداره شرکت نمی‌داند. زمانی که فسادی در آن شرکت رخ می‌دهد و آن فرد به عنوان رئیس شرکت به دادگاه می‌آید معلوم می‌شود که از هیچدام از قضایا اطلاع ندارد و حتی هیچ پولی نیز ندارد اما افراد دیگر با سوءاستفاده از شرکت وی مشکلاتی را برای جامعه و قوه قضاییه به وجود آورده‌اند.

وی ادامه داد: مسئله بعدی بحث مناطق آزاد است. آنچه که امروز در مناطق آزاد ثبت می‌شود با آنچه که امروز در سازمان ثبت و اسناد املاک کشور ثبت می‌شود تفاوت دارد و نباید مناطق آزاد کاملا به حال خود رها شود.

وی افزود: باید دست واسطه‌ها در بحث ثبت اسناد و املاک کوتاه شود و در این راه باید از دستگاه‌های نظارتی کمک گرفت.

سپس خداییان (رئیس جدید سازمان ثبت و اسناد املاک کشور) با تشکر از حسن ظن ریاست قوه قضاییه گفت: باید همه ما به وظایف خود در راستای تحول مثبت در قوه قضاییه و همچنین هویت‌بخشی به سازمان ثبت و اسناد املاک کشور تلاش کنیم.

وی ادامه داد: سازمان ثبت و اسناد املاک کشور باید به دنبال تثبیت مالکیت‌ها باشد و اگر به این مسئله به خوبی عمل کند بسیاری از اختلافات ناشی از تداخل املاک و مستقلات حل می‌شود.

خداییان با اشاره به نامگذاری سال 98 گفت: باید یکی از وظایف سازمان ثبت و اسناد املاک کشور کمک به رونق کسب و کار باشد و در همین راه باید مسئله ثبت شرکتها و مشاغل با سرعت و دقت انجام شود زیرا در رونق کسب و کار تاثیر مستقیم دارد و باید با قاطعیت با افرادی که به دنبال رفتار سودجویانه در این امر هستند برخورد شود.

وی با اشاره به مسئله الکترونیکی کردن امور و تبدیل شیوه‌های سنتی به نوین گفت: مهمتر از الکترونیکی کردن امور در سازمان ثبت و اسناد املاک کشور بحث ایمن‌سازی مدارک است زیرا اگر یک هکر بتواند وارد سامانه ما بشود تمام سرمایه ما به باد می‌رود. امروز دشمنان در خارج از کشور دائم به دنبال حمله سایبری به ما هستند و ما از این لحاظ در رتبه اول هستیم به همین دلیل باید دائم سامانه‌های خود را بروزرسانی کنیم.

رئیس جدید سازمان ثبت و اسناد املاک کشور ادامه داد: باید به سمتی حرکت کنیم که مردم در بخش املاک به جای مراجعه به بنگاه‌ها، به سازمان ثبت و اسناد املاک کشور مراجعه کنند. البته باید قوانین ما در این بخش بروزرسانی شود زیرا قوانین مربوط به این بخش مصوب به سال 1310 است.

وی با اشاره به روند ثبت شرکتها گفت: امروز در ثبت شرکتها ما فقط آنها را به صورت شکلی بررسی می‌کنیم بلکه باید به صورت ماهوی نیز شرکتها بررسی و اعتبارسنجی شوند و نبودِ این اعتبارسنجی امروز سوءاستفاده‌هایی را به دنبال داشته است.

خداییان  ادامه داد: به طور مثال براساس قانون ثبت شرک‌تها با 500 هزار تومان می‌توان یک شرکت ثبت کرد. زمانی که این قانون مصوب شد 500 هزار تومان در کشور رقم زیادی بود اما امروز با 500 هزار تومان یک جفت کفش هم نمی‌توان خرید. به همین دلیل باید قوانین بروز شود.

وی بر تربیت نیروی انسانی تاکید کرد و افزود: بسیاری از نیروی انسانی ما در سال‌های 69 الی 73 استخدام شدند و امروز در مرز بازنشستگی هستند لذا باید نیروی انسانی جوان و جدید در سازمان ثبت و اسناد املاک کشور به کار گرفته شود.

مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان ثبت و اسناد املاک کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر