کد خبر: 755986 A

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پیامی روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای سال 1398 را تبریک گفت و افزود: با به کار بستن موازین ایمنی و بهداشت حرفه ای از سال 1389 تا 1396 شاهد کاهش 69 درصد مرگ و میرهای ناشی از کار در ایران بوده ایم که ضمن ارتقای سلامت نیروی کار سبب رشد اقتصاد کشور نیز بوده است.

به گزارش ایلنا به نقل از وبدا، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پیامی روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای سال 1398 را تبریک گفت و افزود: با به کار بستن موازین ایمنی و بهداشت حرفه ای از سال 1389 تا 1396 شاهد کاهش 69 درصد مرگ و میرهای ناشی از کار در ایران بوده ایم که ضمن ارتقای سلامت نیروی کار سبب رشد اقتصاد کشور نیز بوده است.

 متن پیام وزیر بهداشت به شرح زیر است:

بهداشت حرفه ای با شناسایی، ارزیابی و کنترل عوامل زیان آور و تهدیدکننده سلامت در محیط کار به منظور سالم سازی محیط کار و حفظ سلامت نیروی کاراز وقوع حوادث و بیماری های ناشی از کار در جامعه می کاهد.
بر اساس آمار سازمان بین المللی کار سالانه 2.78 میلیون کارگر از حوادث شغلی و بیماری های ناشی از کار جان خود را از دست می دهند و 374 میلیون کارگر نیز دچار از کارافتادگی موقت و دائم می شوند گذشته از خسارات اقتصادی، آلام انسانی ناشی از وقوع حوادث و بیماری های ناشی از کار بسیار دردناک بوده که با به کار بستن موازین ایمنی و بهداشت حرفه ای در محیط کار از طریق آموزش مداوم کارگران و کارفرمایان تا حد زیادی قابل پیشگیری است.

با به کار بستن موازین ایمنی و بهداشت حرفه ای از سال 1389 تا 1396 شاهد کاهش 69 درصد مرگ و میر ناشی از کار در ایران بوده ایم که ضمن ارتقای سلامت نیروی کار سبب رشد اقتصاد کشور نیز بوده است.

سازمان بین‌المللی کار، هشدار داده است مرگ هر نیروی کار، به طور مستقیم یک میلیارد تومان به اقتصاد هر کشوری آسیب می‌زند و با مرگ هر کارگر، حدود 7500‌ روز کاری نیز از بین می‌رود. براساس آمارهای این سازمان بین‌المللی، حدود 4 تا 5 درصد تولید ناخالص داخلی کشورها صرف هزینه‌های حوادث و  بیماری های ناشی از کار می‌شود. بر این اساس امروزه اقتصاددانان نیروی انسانی را به عنوان یک ثروت ملی به شمار می آورند. 

در راستای شعار امسال سازمان بین المللی کار "آینده کاری ایمن و سالم" و با تاکید بر هدف "توسعه پایدار با تامین محیط کار ایمن و سالم با رویکرد مدیریت مشارکتی و فناوری های نوین" رسالت ما تضمین محیط های کاری ایمن و سالم خواهد بود و خواستار به رسمیت شناختن ایمنی و سلامت در کار به عنوان یک اصل بنیادی و حق طبیعی کارگران در محیط کار هستیم و این در سایه توسعه همکاری و مشارکت های اجتماعی حاصل خواهد شد.

فرا رسیدن روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای مصادف با 28 آوریل 2019 و هشتم اردیبهشت 1398را به همکاران خدوم به خصوص کارشناسان سخت کوش بهداشت حرفه ای، کارگران، کارفرمایان و کلیه دست اندرکاران ارائه خدمات بهداشت حرفه ای کشور تبریک می گویم.

با عنایت به رهنمود های مقام معظم رهبری و نامگذاری «رونق تولید» در سال جاری امید است در دولت تدبیر و امید با تلاش مضاعف در راستای ارتقاء سطح سلامت شاغلین و تحقق شعار سازمان بین المللی کار برای نیل به اهداف مورد نظر گام برداشته و شاهد آن باشیم که با یک هماهنگی و مشارکت چند جانبه و با استفاده از فناوری های بروز فرصت ایجاد آینده کاری ایمن و سالم فراهم آید.

اقتصاد کشور ایران رشد نیروی کار وزیر بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر