کد خبر: 753988 A

پیروز حناچی:

شهردار تهران گفت: محیط زیست هر سال با صدایی رساتر ضرورت توجه به زمین و طبیعت که حیات و ممات ما به آن وابسته است را یادآور می‌شوند.

به گزارش ایلنا، پیروز حناچی در پیامی به مناسبت روز زمین نوشت: «شعار امسال این روز جهانی، «زمین پاک؛ حفظ گونه‌های زیستی» است روزی که به همه جهانیان یادآوری می‌کند سیاره زمین تنها پناهگاه موجودات که بشر به هیچ بهانه‌ای حق تخریب آن را ندارد، نیازمند همراهی ساکنانش است.

حناچی افزود: در این راستا شهرداری تهران به‌عنوان یک نهاد عمومی با عزم راسخ جهت پاسداشت و حفاظت از محیط زیست و زمین به‌عنوان تنها مامن و سرچشمه منابع زیستی انسان‌ها با اعمال سیاست‌های محیط زیستی در تمامی بخش‌ها به رفع و کاهش چالش‌ها و بحران‌های محیط زیستی شهر پرداخته تا زمینه را جهت ارتقاء سطح کیفی زندگی شهروندان فراهم نماید که بدون‌تردید دراین میان نقش شهروندان و فراهم نمودن زمینه مشارکت آنان در موضوعات محیط زیستی نقش بسزایی می‌تواند داشته باشد.

وی متذکر شد:‌ موضوعاتی از قبیل حفظ حریم محیط زیستی شهرها، حفاظت از خاک، پوشش گیاهی مناسب با در نظر گرفتن اقلیم منطقه، عدم تجاوز به حریم رودخانه ها، مدیریت پسماند شهری شامل تفکیک زباله از مبداء و کاهش تولید و دفع مناسب آن، کاهش استفاده از ظروف و کیسه‌های پلاستیکی و انتخاب جایگزین مناسب آن مواردی هستند که با رعایت آن می توان شرایط زیست پذیری شهر را برای زیستن همه گونه‌های زیستی فراهم نمود.

حناچی افزود: استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و توسعه آن و وسایل حمل و نقل عمومی پاک قطعاً از جمله روش‌هایی هستند که به داشتن زمین پاک کمک می‌نماید؛ همانند استفاده از دوچرخه و تقویت پویش‌های اجتماعی در این زمینه که در این بین شهرداری تهران با تمام محدودیت‌های موجود، در ماه‌های گذشته بر آن بود تا هر روز را روز «زمین پاک» بداند و در راستای توسعه حمل‌ونقل عمومی و بهره‌گیری از مدهای حمل و نقل پاک در پایتخت بکوشد؛ چنانچه از این پس شهروندان می‌توانند در روزهای سه‌شنبه به‌طور رایگان از سیستم هوشمند دوچرخه‌سواری بهره ببرند. امیدوارم همه مسئولان و شهروندان عزیز با عزمی راسخ، همتی والا و اتحادی بی‌مانند از هیچ کوششی جهت پاسداشت و حفاظت از زمین به عنوان تنها مامن و مهد آرامش برای انسان دریغ نورزند. امروز فرصت خوبی است تا به بهانه روز «زمین پاک» بار دیگر سیاست‌های خود در سطح خرد و کلان را بازنگری نموده تا شاید این دهکده جهانی به جای بهتری برای زیست شهری تبدیل شود.

پیروز حناچی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر