کد خبر: 751997 A

رحمانی‌فضلی:

رئیس ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی گفت: بحران سیل به خوبی مدیریت شد و همه متحد، منسجم و هماهنگ عمل کردند.

به گزارش ایلنا، عبدالرضا رحمانی‌فضلی در نوزدهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور، ضمن تاکید بر اهمیت اطلاع رسانی به موقع و کارآمد گفت:  شرایط کنونی کشور اقتضا می‌کند که مراقبت‌های بیشتری در حوزه رسانه‌ای انجام شود، چراکه برخی موضوعات مطرح در فضا، زمینه ایجاد اختلاف و تهدید و تهییج را فراهم می‌کند و نیاز است مسئولان و دستگاه‌های اجرایی بیش از پیش در حوزه ایجابی و سلبی در جهت مدیریت اطلاع‌رسانی متمرکز شوند و ضمن عمل به وظایف خود، به شبهات و سؤالات و ابهامات پاسخ دهند.

وی افزود: دستگاه‌ها و نهادهای دولتی در پاسخگویی، در حوزه سلبی با رفع شبهه و مقابله و در حوزه ایجابی در قالب خبر، گزارش، مستند و تحلیل اقدام کنند، به‌علاوه هر اقدام رسانه‌ای که موجب افزایش اعتماد و رضایت‌مندی مردم می‌شود در دستور کار دستگاه‌ها قرار گیرد.

رئیس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی با اشاره به واقعه سیل اخیر در کشور، گفت: این بحران به خوبی مدیریت شد و همه متحد، منسجم و هماهنگ عمل کردند. این در حالی است که بسیاری از دشمنان و رسانه‌های معاند تلاش کردند تا این واقعه طبیعی را به بحران ادامه دار تبدیل کنند، اما نتوانستند کاری از پیش ببرند.

وی با اشاره به نقش موثر رسانه‌ها گفت: رسانه‌ها بخصوص صداوسیما در زمینه اطلاع رسانی و همچنین نمایش ابعاد مشارکت و همدلی مردم و مسؤولان به‌خوبی عمل کردند. البته عظمت و ابعاد کار و ایثار و فداکاری مردم تا حدودی منعکس شد اما ظرفیت خبر به اندازه‌ای نیست که آن حجم از جلوه ایثار و فداکاری را نشان دهد. اکنون پس از مقابله موفق با سیل، وارد مرحله بازسازی و نوسازی می‌شویم و البته باید در نظر داشته باشیم عواطف و احساسات در این مرحله، با حساسیت مضاعفی مطرح می‌شود و باید بر تکیه بر برنامه و اولویت‌بندی و زمان‌بندی صحیح عمل کنیم.

رحمانی‌فضلی ضمن یادآوری ابعاد خسارات سیل اخیر گفت: مرحله بازسازی مناطق آسیب‌دیده از سیل که وسعت زیادی را اعم از شهر و روستا در بر می‌گیرد، زمان‌بر و کار بسیار سختی خواهد بود و نباید بگذاریم دشمنان از این مسیر برای ناکارآمد جلوه دادن مدیریت کشور و تهییج و تحریک افکار عمومی، سوء استفاده کنند.فشارها و تحریم‌های دشمن گرچه در عمل تاثیری در روند کار بازسازی مناطق سیل زده ندارد اما تبلیغات می‌تواند تاثیرات سوئی بر افکار عمومی داشته باشد به همین دلیل امسال بیش از گذشته نیازمند تحلیل درست و مقابله به موقع در این عرصه هستیم.

وزیر کشور با اشاره به اینکه وظیفه اصلی ستاد آرامش‌بخشی و امیدآفرینی به فضای جامعه و همچنین زمینه‌سازی برای شکل‌گیری بینش واقع‌بینانه در جامعه است، گفت: نباید در حوزه افکار عمومی انفعالی عمل شود. همچنین درباره کالاهای اساسی مشکلی وجود ندارد و با نزدیک شدن ماه مبارک رمضان دستگاه‌ها و نهادهای متولی باید این اطمینان را به مردم بدهند در حوزه تامین مواد غذایی و کالاهای اساسی، مشکلی نخواهند داشت.

وی در پایان گفت: موضوع قاچاق کالای اساسی و شایعات و اخبار مطرح در این حوزه، همچنان به عنوان یک نگرانی مطرح است و لازم است استانداران به‌عنوان روسای شوراهای تامین استان و نیروی انتظامی، دقت و مراقبت بیشتری در این خصوص داشته باشند. مسئولان بخش‌های مرتبط، از انتشار اخبار جعلی قاچاق کالاهای اساسی در فضای مجازی و رسانه‌های کشور که موجبات نگرانی مردم و زمینه روانی گرانی‌های بیشتر را فراهم می‌کند، جلوگیری کنند.

ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر