کد خبر: 751306 A

رییس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور گفت: باید حضور فکری و اثرگذاری دانشگاه‌ها برای حل مسائل کشور تقویت شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، وحید احمدی، رییس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در نشست هم اندیشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با استادان و صاحبنظران برجسته دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور با اشاره به این اینکه این نشست دنباله اولین نشستی است که در سال ۹۷ برگزار شد، گفت: در اولین نشست بحث گستردگی دانشگاه‌ها، بودجه، آیین نامه ارتقا، معیشت استادان، اخلاق پژوهشی، ارتباط جامعه و صنعت، افزایش اختیار اساتید و دانشگاه‌ها،  نقش دانشگاه‌ها در حل مسائل جامعه و... در آن جلسه مطرح شد.

وی ادامه داد: همه نظرات جمع بندی و پس از آن در جلسات بعدی این محورها دسته بندی شد و نهایتا تصمیم بر این شد که این نشست‌ها در سال‌های آتی به صورت تخصصی‌تر با تجزیه و تحلیل ادامه پیدا کند. همچنین قرار بر این شد بعد از تحلیل نظرات و موضوعات آنها را به عنوان پیشنهادات کاربردی ارائه دهیم. مقام معظم رهبری روی محورهای علم و پژوهش تاکید داشته‌اند و محورهای بعدی عدالت، اخلاق و مبارزه با فساد و... است.
 
رییس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور گفت: در ابتدای سال ۹۸ باز مقام معظم رهبری نکاتی را مطرح کردند و مشکلات اقتصادی را جزو محوری‌ترین مشکلات مطرح کردند، مشکلات کارخانجات و تعطیلی آنها نیز از  جمله مسائل اقتصادی است. در کنار اینها بحث حضور فکری و اثرگذاری دانشگاه‌ها جهت حل مسائل تقویت می‌یابد. دانشگاه باید مدیریت و حضور عالمانه در این زمینه داشته باشد. پس از گفتگوها در نهایت بنا بر این شد موضولات در قالب دو محور اساسی: ۱- تعامل دانشگاه با جامعه (آسیب شناسی وضع موجود، ارائه مدل در رفع آثار اقتصادی، اجرای اقتصاد مقاوتی، مسائل زیست محیطی،...) ۲-  نظام مدیرت آموزش عالی بررس شود. 
 
احمدی در پایان تاکید کرد: ما در جلسات و نشست‌هایی که تاکنون در این زمینه برگزار شده است اقداماتی انجام داده‌ایم که عبارتند از مکاتبه با دانشگاه‌ها جهت معرفی نماینده، مکاتبه با نمایندگان دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری  جهت ارائه دیدگاه‌ها و نظرات حول محورهای نشست، دریافت نقطه نظرات استادان صاحب‌نظر در خصوص محورهای نشست و در نهایت جمع بندی تدوین کتابچه.
آیین نامه بودجه علوم تحقیقات و فناوری سیاست آسیب شناسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر