کد خبر: 747404 A

فرمانده نیروی انتظامی:

فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه ۲ هزار پاسگاه و کلانتری در کشور وجود دارد از کمبود هزار و ۹۵۰ پاسگاه و کلانتری خبر داد.

به گزارش ایلنا از پایگاه خبری پلیس، سردار "حسین اشتری" در برنامه "نگاه یک" شبکه یک سیما اظهار داشت: به طور میانگین در جهان به ازای هر هزار نفر بین ۵ تا ۸ پلیس وجود دارد البته مرزبانی را در نظر نمی گیرند اما در کشور ما با احتساب مرزبانان به ازای هر هزار نفر ۲/۳ پلیس داریم که تعداد پلیس دست کم باید دو برابر شود.

وی با بیان اینکه بر اساس میانگین جهانی به ازای هر ۲۰ کیلومتر دو گشت پلیس یا پنج پلیس باید در جاده ها حضور داشته باشند افزود: این رقم در کشور ما یک گشت پلیس به ازای هر ۵۰ کیلومتر است.

فرمانده نیروی انتظامی در ادامه افزود: ۲ هزار پاسگاه و کلانتری در کشور وجود دارد و حدود هزار و ۹۵۰ پاسگاه و کلانتری کمبود داریم که باید با توجه به پیش بینی های صورت گرفته هرچه سریعتر در این خصوص اقدام شود.

وی درباره سیلاب های اخیر و خسارت های آن در کشور گفت: تخریب مسیرها، امداد رسانی به برخی مناطق سیل زده را با مشکل روبه رو کرده است اما با توجه به عمق حادثه باید کمک های بیشتری انجام شود و امداد رسانی سرعت بیشتری داشته باشد.اسکان موقت، پوشاک، خوراک و کمک های اولیه درخواست مردم سیل زده است و نیروی انتظامی افزون بر برقراری امنیت، نظم، آرامش و اطلاع رسانی به مردم به سیل زده ها با تجهیزات خود امداد رسانی می کند.

سردار اشتری  با بیان اینکه نیروی انتظامی امنیت اموال سیل زدگان را تضمین می کند و در امداد رسانی با همه توان وارد شده، افزود: ۳۰ هزار نیروی پلیس کمکی افزون بر نیروهای مستقر در مناطق سیل زده به این مناطق اعزام کرده ایم.

وی  ادامه داد : در پلدختر افزون بر نیروهای پلیس محلی یک هزار نیرو نیز به همراه تجهیزات مستقر کرده ایم و گشت های پلیس موجب آرامش مردم مناطق سیل زده شده است.

فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه مردم کمک های خود را به سیل زدگان به نهادهای مشخص شده بدهند، افزود: ممکن است در شرایط بحران برخی کمک ها به درستی توزیع نشود اما هر روز روند کمک رسانی بهتر می شود و مردم از کمک های خود دریغ نکنند.

سردار اشتری  با اشاره به اینکه مدیریت صحنه باید دقیق تر و سریع تر باشد و با برنامه ریزی می توان از خسارات سیل جلوگیری کرد، ادامه داد: اینکه در فضای مجازی ادعا می کنند کمک ها به دست آسیب دیدگان از سیل نمی رسد شایعه و تشویش اذهان عمومی است و نیروی انتظامی با این اشخاص برخورد می کند.

فرمانده نیروی انتظامی  با تاکید بر اینکه  از سیل نمی توان جلوگیری کرد اما از خسارات آن می توان پیشگیری کرد، بیان کرد: در مناطقی که به طبیعت خسارت زده ایم و رودخانه ها را به پارکینگ و جاده تبدیل کرده ایم طبیعت نیز به ما خسارت می زند.

وی  در بخش دیگری از سخنان گفت: در نیمه نخست تعطیلات نوروزی که از ۲۷ اسفند تا پنجم فروردین ادامه داشت تعداد سفرها در مقایسه با سال گذشته ۱۴ درصد افزایش یافت اما در نیمه دوم تعطیلات به دلیل بارندگی ها و هشدارهای پلیس ۱۳ درصد کاهش سفر داشتیم البته این آمار باید دقیق تر محاسبه شود.

فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه قرارگاه ترافیکی نوروزی پلیس از ۲۵ اسفند تا ۱۷ فروردین برای کاهش تصادفات و تلفات جاده ای فعال بود افزود: تا شنبه ۱۷ فروردین در مقایسه با سال گذشته کاهش تصادفات و جان باختگان جاده ای را بین ۱۵ تا ۲۵ درصد داریم.

سردار اشتری  با بیان اینکه  البته آمار نیروی انتظامی با اورژانس متفاوت است و آمار دقیق چند هفته دیگر اعلام خواهد شد، خاطر نشان کرد:از دلایل کاهش تصادفات جاده ای افزایش فرهنگ رانندگی و وجود ۱۰ میلیون همیار پلیس است.

فرمانده نیروی انتظامی گفت: بهبود نقاط حادثه خیز جاده ها، افزایش کیفیت خودروها و فرهنگ رانندگی تصادفات جاده ای را کاهش می دهد.

سردار اشتری با بیان اینکه اکنون ۳۳ میلیون وسیله نقلیه در کشور وجود دارد و سفرها افزایش داشته اما تلفات جاده ای کاهش یافته است، مطرح کرد:۱۰ سال پیش فقط ۱۰ میلیون خودرو در کشور وجود داشت اما تعداد تصادفات و تلفات جاده ای بالایی داشتیم.

فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه صدا و سیما پل ارتباطی نیروی انتظامی با مردم است، افزود: هوشمند شدن خودروها و سامانه های پلیس و پایش تصویری و تمرکز بر نقاط حادثه خیز، حوادث جاده ای را کاهش داده است. چتر امنیتی پلیس در تعطیلات نوروز برای شهرهایی که مانند تهران خلوت می شوند گسترده تر می شود اما بر اساس آمار ابتدایی در برخی شهرها امسال افزایش و در برخی شهرها کاهش سرقت داشتیم.

وی  با اشاره به اینکه آمار دقیق میزان سرقت ها در نوروز امسال تا آخر هفته اعلام می شود،از راه اندازی پلیس امنیت اقتصادی در نیروی انتظامی  خبر داد و افزود : با راه اندازی این پلیس و امکانات خوبی که داریم کسانی که در حوزه اقتصادی فساد می کنند از جمله دانه درشت ها را شناسایی و با آنها برخورد می کنیم.

سردار اشتری درباره تاثیر قاچاق دام زنده بر افزایش قیمت گوشت نیز افزود: در هفت ماه پیش از افزایش قیمت گوشت یک یا دو درصد نیاز کشور دام زنده قاچاق شد و پس از آن نیز قاچاق دام کنترل شد که نشان می دهد درصدی که دام زنده قاچاق شده هیچ تاثیری بر قیمت گوشت نداشته است.

فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه یکی از اولویت های امسال نیروی انتظامی مبارزه با قاچاق کالا و ارز می باشد و پلیس دراین موضوع جدی است، افزود: نمی گذاریم به امنیت مردم در حوزه های گوناگون خدشه وارد شود و با ناهنجاری ها برخورد می کنیم.

سردار اشتری از شهادت ۶۹ نفر از نیروهای انتظامی کشور در سال گذشته خبر داد و گفت: اگر کسی به حقوق مردم تعدی کند نیروی انتظامی با قدرت با آن برخورد می کند. بر اساس آمار و نظر سنجی های دستگاه های مختلف اعتماد مردم به نیروی انتظامی افزایش یافته است.

سردار اشتری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر