کد خبر: 745573 A

وزیر کشور در جلسه ستاد مدیریت بحران شهر تهران:

عصر امروز در سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران جلسه‌ای برای بررسی وضعیت پایتخت در بارندگی‌های نوروزی تشکیل شد که علاوه بر شهردار و استاندار تهران، وزیر کشور نیز در آن حضور داشت.

به گزارش ایلنا، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در جلسه‌ای که عصر امروز با حضور پیروز حناچی شهردار،انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران و نمایندگان سازمان های مسئول برای بررسی وضعیت پایتخت در بارندگی‌های نوروزی برگزار شد، ضمن تأکید بر این‌که همه دستگاه‌های اجرایی به‌دنبال این هستند که حوادث طبیعی کمترین آسیب جانی را در پی داشته باشند، گفت: خداوند لطف کرده است و تا این لحظه از این نظر نسبتا موفق بوده‌ایم؛ تلاش شده است تا مردم و زندگی‌شان از سیل نجات پیدا کند.

رحمانی فضلی ادامه داد: اگر در یکی دو روز آینده، که پیک این بارش‌ها نیز هستند، شرایط را به خوبی بگذرانیم وضعیت بهتر خواهد شد. همه عزیزان دارند با تمام وجود و در نهایت هماهنگی و همکاری در جهت برداشتن بار خسارت‌های سیل و آب‌گرفتگی از روی دوش مردم خدمت می‌کنند.

وزیر کشور در ادامه تصریح کرد: ۵ روزی که استان گلستان بودم، شاهد ایثار، هماهنگی و ازخودگذشتگی همه نیروها، اعم از کشوری و‌ لشگری بودم. درست است که شهرداری تهران نقش ملی ندارد، اما در این موقعیت واقعا موثر عمل کرده است.

رحمانی فضلی ضمن تأکید بر این‌که باید چند روز باقی‌مانده با دقت و تعهد بیشتر عمل کنیم، گفت: باید پیش‌بینی‌ها را دقیق‌تر محاسبه کرد، مخصوصا وزارت نیرو باید تحلیل نهایی روان آب‌ها، امکان طغیان‌ها و حجم بستری که امکان این طغیان‌ها را فراهم می کند، با دقت بالاتری محاسبه کرد.

وزیر کشور همکاری مردم را خیلی خوب دانست و افزود: باید کماکان از مردم بخواهیم که به ما اعتماد کنند، اما بعضا مشاهده شده است که همکاری آنان در ترک منازل شخصی‌شان آن‌طور که باید نیست. به ناجا ابلاغ کرده‌ام که برای حفظ جان مردم، هر کار که لازم است انجام دهد.

وی تلاش‌ها برای مدیریت وضعیت در تهران را تا الان موفقیت‌آمیز خواند و تصریح کرد: هیچ آب‌گرفتگی‌ای شکل نگرفته است که ترافیک ایجاد کند و به منازل مردم آسیب بزند. در تهران باید امشب را در حداکثر آمادگی باشیم.

وزیر کشور در ادامه این اصل را ضروری دانست که تحلیل‌ها در پیش‌بینی شرایط باید بدترین حالات را در نظر بگیرند و نباید مبتنی بر حالات متوسط و حداقل باشند و گفت: باید دقت کنیم تا از جایی ضربه نخوریم که هیچ فکرش را نمی‌کنیم.

رحمانی فضلی در ادامه وضعیت سدهای تهران را مطلوب خواند: از جانب سدها هیچ نگرانی نداریم. حجم و گنجایش سدها به اندازه‌ای است که هیچ نگرانی نداشته باشیم، اما نباید از حوضچه‌ها خیالمان راحت باشد. هر جایی که گودی و یک دیواره داشت نباید به آن تکیه کنیم. اگر این دیواره بشکند خسارت زیادی وارد می‌کند.

وزیر کشور گفت: الان استان خوزستان اولویت دارد. وزیر محترم نیرو در این استان مستقر شده است. استان بعدی که با مخاطرات مواجه شده است لرستان است. بعضی روستاها و شهرهای این استان در محاصره سیل است. آخرین خبری که من دارم مربوط به پلدختر است که وضعیت خوبی ندارد. الان ۱۴ هلیکوپتر آماده است تا به شرایط این مناطق رسیدگی کند.

وی تصریح کرد: بخشنامه‌ای را ابلاغ کردم تا همه استان‌هایی که امکانات دارند، برای لرستان و ایلام بفرستند. استان بعدی که موقعیتی حساس دارد، ایلام است که با خراب شدن راه‌ها و قطعی برق و تلفن مواجه است؛ استان کرمانشاه و چهارمحال و بختیاری را نیز باید مدیریت کنیم؛ در استان گلستان نیز با توجه به وضعیت جغرافیایی و توپوگرافی نیز هنوز مشکلاتی داریم. نیروهایی نظامی هنوز در حال تلاش هستند تا از مشکلات مردم کم کنند، هر چند بارش‌های الان کماکان در استان گلستان مشکل آفرین است.

رحمانی فضلی تصریح کرد: در شرایط کنونی باید تلاش کنیم تا مشکلات ناشی از این رخدادها جبران شود. لازم است یادآوری کنم، دولت خسارت‌های مالی را محاسبه می‌کند و اجازه نمی‌دهد تا این خسارت‌ها ماندگار شود.

وی اضافه کرد: باید به همدیگر کمک کنیم. اگر منزلی را آب گرفته است، همسایه به دیگری کمک کند. الان وقت یاری رساندن به دوست و فامیل و همسایه است. از طرف دیگر مهم است که مسایل ایمنی را نیز رعایت کنیم.

وزیر کشور در پایان خاطرنشان کرد: آقای رییس‌جمهور امروز چندین بار با بنده و استانداران تماس داشته‌اند و پیگیر امور هستند؛ جناب معاون محترم اول نیز پیگیر هستند. از همه شما تشکر می‌کنم و امیدوارم بتوانیم کاری کنیم تا از این بارش‌ها برکات و خیرات باقی بماند.

پایتخت شهر تهران مدیریت بحران معاون وزیر کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر