کد خبر: 741149 A

شهردار تهران:

شهردار تهران گفت: آخرین خبری که دیشب به من دادند، مبنی بر این بود که بیش از ۹۰ درصد بودجه شهر تهران برای سال ۹۷ محقق شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، پیروز حناچی با حضور در جلسه علنی  شورای شهر تهران در توضیح دوفوریت اصلاحیه بودجه مصوب سال 98 گفت: این اصلاحیه بودجه به دلیل جابه جایی ردیف هاست و سقف بودجه تغییری نکرده است.

شهردار تهران با اشاره به ردیف های جابه جا شده گفت: موارد هزینه ای در شرکت واحد اتوبوسرانی، سازمان آتش نشانی، سازمان بازنشستگی و دو مورد جابه جایی ردیف های تملک دارایی بوده که باید مجوزهای آن امسال اخذ شود تا قابل ارائه باشد.

حناچی با اشاره به تحقق درآمدهای بودجه سال 97 گفت: 94 درصد بودجه نقد امسال معادل 126 هزار و 47 میلیارد محقق شده و در بخش غیرنقد نیز 42 درصد معادل 17 هزار و 72 میلیارد محقق شده است. براساس اخرین آماری که داشتم 82 درصد منابع مصوب بودجه محقق شده بود که بر اساس آماری که شب گذشته به دست من رسید، این تحقق بودجه به بالای 90 درصد رسیده است.

وی با بیان اینکه اعضای شورای شهر تهران در سال 98، 298 تذکر به شهردار تهران دادند، گفت: از این میان 269 تذکر کارشناسی و پاسخ داده شد و 29 تذکر نیز در حال پیگیری است.

حناچی، کاهش آلودگی هوای پایتخت را خبر خوش سال 98 به شهروندان تهرانی دانست که به جز نزولات جوی، افزایش کنترل و نظارت های شهری از جمله معاینه فنی در آن تأثیرگذار بوده است.

وی از راه‌اندازی خط هفت مترو در روز گذشته و خط شش مترو در سال آینده و نیمه دوم فروردین خبر داد و گفت: توقف مصوبه برج باغ ها یکی از اقدامات بزرگ سال گذشته بود که تحت تأثیر 62 پرونده ای قرار گرفت که لای در قرار گرفته و مجبور شدیم به آن رأی دهیم. شورا با مصوبه برج باغ ها از منابع بزرگ مالی چشم پوشی کرد.

شهردار تهران گفت: 1250 هکتار جنگل کاری در حریم تهران را هم داشتیم که در این مدت به بهره برداری رسید.

در ادامه موافقین و مخالفین با اصلاحیه بودجه ۹۷ سخنان خود را اظهار کردند.

 محمد جواد حق‌شناس به عنوان مخالف این دو فوریت گفت: میزان کسری بودجه به صورت خوشبینانه اکنون بالای ۱۰ درصد است که بالغ بر هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان خواهد شد. این اصلاحیه باید قبلا ارائه می‌شد.

عضو شورای شهر تهران افزود: درخواست من این است که دوستان به دو فوریت این اصلاحیه رای ندهند تا موضوع به کمیسیون های تخصصی و کمیسیون ویژه برود.

 سیدحسن رسولی، خزانه دار شورای شهر تهران هم در موافقت با دوفوریت اصلاحیه بودجه ۹۷ گفت: بودجه باید طی بازه ۳۶۵ روزه همه درآمدها و هزینه هایش محقق شود و شهرداری حق هیچ گونه هزینه‌ای را ندارد مگر اینکه قبلاً در تبصره‌ها و ردیف‌های بودجه به تصویب شورا برسد. ای کاش شهرداری زودتر این لایحه را ارائه می کرد اما به نظرم برای تعادل در منابع و مصارف ناچار شده‌اند.

 ابراهیم امینی، نایب رئیس شورای شهر تهران هم اظهار کرد: من با این لایحه مخالفتی ندارم اما یک سوال دارم و آن این است که چه اشکالی دارد بررسی اصلاحیه بودجه ۹۷ به سال بعد موکول شود؟ بررسی بودجه یک روند طولانی دارد و ما با یک لایحه دو فوریتی در لحظه آخر نباید آن را تغییر دهیم.

سید حسن رسولی در پاسخ به امینی گفت: بودجه یک سند یک‌ساله درآمد و هزینه است و اصلاح آن در سال ۹۸ که سال دیگری است و برای آن بودجه دیگری تصویب کرده ایم درست نیست. آخرین روز سال مالی از حیث قبول اسناد ۳۱ تیرماه است ولی مفهوم این تاریخ این نیست که تا آن زمان حق اصلاح بودجه سال قبلی را داریم. قبول دارم لایحه اصلاحیه را باید زودتر ارائه می‌دادند اما هرگونه اصلاح باید در ظرف زمانی سال ۹۷ اتفاق بیفتد‌.

 مجید فراهانی، رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران نیز در موافقت با دو فوریت لایحه گفت: معنای بودجه برنامه ریزی برای آینده است و ما در بودجه ۹۸ هم شهرداری را الزام کردیم اگر اصلاحی دارد تا شهریور ماه ارائه کند. اما به هر حال باید ولو دیر هنگام اصلاح بودجه را انجام دهیم.

در نهایت دو فوریت لایحه اصلاحیه بودجه ۹۷ شهر تهران با ۱۱ موافق و ۵ مخالف به تصویب رسید.

برج بودجه رئیس شورای شهر تهران شهر تهران لایحه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر