کد خبر: 740271 A

بیانیه وزراء در اجلاس کمیسیون موادمخدر برای تقویت اقدامات در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی و به‌منظور تسریع در اجرای تعهدات مشترک برای مقابله با معضل جهانی مواد مخدر تصویب شد.

به گزارش ایلنا، در نخستین روز از نشست وزرای کمیسیون موادمخدر سازمان ملل، بعد از افتتاحیه اجلاس، بیانیه وزرا برای تقویت اقدامات در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی و به‌منظور تسریع در اجرای تعهدات مشترک برای مقابله با معضل جهانی مواد مخدر، به تصویب رسید.

برخی از محورهای این بیانیه به شرح زیر می‌باشد:

- تأکید مجدد بر تعهد مشترک کشورها برای مقابله مؤثر با معضل جهانی موادمخدر از طریق اقدامات مؤثر و پایدار در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی و تسریع در اجرای تعهدات موجود در حوزه موادمخدر؛

- تأکید مجدد بر ایجاد جامعه‌ای عاری از سوءاستفاده از موادمخدر؛

- تأکید بر اصل مسئولیت مشترک در مقابله با معضل جهانی موادمخدر؛

- تأکید بر نقش اساسی کمیسیون موادمخدر سازمان ملل به‌عنوان نهاد سیاست‌گذار در موضوعات مرتبط با موادمخدر؛

- عزم بر جلوگیری، کاهش چشمگیر و کار در جهت حذف کامل کشت، تولید، قاچاق و سوءاستفاده از موادمخدر و پیش سازهای آن؛

- ابراز نگرانی عمیق از هزینه‌های بالای جوامع، اشخاص و خانواده‌ها در اثر معضل جهانی موادمخدر و ادای احترام به قربانیان مقابله با این معضل؛

- تعهد به تقویت همکاری‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی در مقابله با معضل جهانی موادمخدر؛

- تعهد به بسیج منابع، ارائه کمک‌های فنی و ظرفیت‌سازی در تمامی سطوح برای تضمین مقابله مؤثر با چالش‌های موجود و نوظهور موادمخدر توسط تمامی کشورها؛

- تعهد به افزایش ارائه کمک‌های فنی و ظرفیت‌سازی به کشورهای تولیدکننده، ترانزیت و مصرف‌کننده موادمخدر؛

- تصمیم به بررسی اجرای تعهدات بین‌المللی کشورها در حوزه موادمخدر در سال ۲۰۲۹ و بررسی میان‌دوره‌ای در سال ۲۰۲۴ در چارچوب کمیسیون موادمخدر.

نشست وزرا امروز و فردا در جریان است و در این نشست، دو رئیس دولت، ۳۴ وزیر شامل ۶ وزیر امور خارجه و ۶۹ مقام عالی‌رتبه دیگر حضور دارند. در نشست افتتاحیه نیز، پیام‌های تصویری دبیر کل سازمان ملل، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل و مدیرکل سازمان بهداشت جهانی پخش شد و رئیس هیات بین‌المللی کنترل موادمخدر و مدیر اجرایی دفتر مقابله با جرم و موادمخدر سازمان بین‌المللی نیز سخنرانی کردند.

همچنین هیئتی از ایران به سرپرستی اسکندر مؤمنی، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز در این اجلاس حضور دارد و ابتدای این نشست، کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، به‌عنوان معاون اول کمیسیون و رئیس کمیته همگانی (بررسی قطعنامه‌ها) انتخاب شد.

نشست ۶۲ کمیسیون مواد مخدر، هفته بعد نیز برای بررسی موضوعات مختلف، ازجمله هشت قطعنامه در حوزه‌های مختلف مرتبط با موادمخدر، به کار خود ادامه خواهد داد.

مواد مخدر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر