کد خبر: 739303 A

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: در ارتباط با لایحه جنجالی برج باغ‌ها نسبت به شورای شهر کم‌لطفی شد و واقعیت از سوی رسانه‌ها منعکس نشد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محسن هاشمی در پایان جلسه امروز شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به مصوبات جلسه امروز اظهار کرد: امروز لایحه ارسالی از شهرداری درباره ایمنی سرویس مدارس دانش‌آموزی مورد بررسی قرار گرفت.

وی با بیان این‌که این لایحه پر ماده‌ترین لایحه شورا در طول یک سال و نیم گذشته بود افزود: ۱۹ ماده این لایحه تمام‌وقت جلسه امروز را گرفت ولی خوشبختانه این لایحه توانست با رأی مثبت اکثریت به تصویب برسد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه به لایحه برج باغ که هفته گذشته به تصویب رسید اشاره کرد و گفت: در ارتباط با لایحه جنجالی برج باغ‌ها نسبت به شورای شهر کم‌لطفی شد؛ چون خبرنگاران در صحن شورا بودند و لایحه را با کم‌لطفی پوشش دادند.

هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: برخی رسانه‌ها این مصوبه را با تیترهای تخریبی منعکس کردند که این موضوع باعث ملتهب شدن فضا شد.

وی در ارتباط با این‌که واقعیت در ارتباط با مصوبه برج باغ در رسانه‌ها منعکس نشد گفت: واقعیت این بود که با توجه به مصوبه قبلی که تعداد باغ‌های آن بیش از هزار مورد عبور می‌کرد و منجر به تخریب و تبدیل به برج باغ می‌شد، شورای پنجم تصمیم گرفت که جلوی آن را بگیرد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران افزود: در این راستا طی طرحی، شهرداری را ملزم کردیم تا مصوبه برج باغ را به‌صورت قانونی منسوخ و لایحه آن را به شهرداری بفرستد تا شورا بتواند جلوی تخریب باغ‌ها را بگیرد.

هاشمی رفسنجانی اذعان کرد: بیش از ۱۰۰ هکتار از باغات با توجه به مصوبه برج باغ تخریب و ۴۷۳ پرونده در شهرداری در ارتباط با آن ایجاد شده بود که این پرونده‌ها می‌بایست به روش برج باغ قدیم مورد بررسی قرار می‌گرفت.

وی تصریح کرد: شورای اسلامی شهر تهران در بررسی ۴۷۳ پرونده بلاتکلیف از تخریب ۴۱۱ باغ جلوگیری کرد و در حالی که رسانه‌ها باید اعلام می‌کردند که جلوی تخریب این تعداد باغ گرفته شده، تمرکزشان را بر روی تخریب ۶۲ باغ قرار دادند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان این‌که قرار شد کمیته‌ای برای بررسی این ۶۲ پرونده تشکیل شود، گفت: مقرر شد تا این کمیته در ارتباط با باغ‌هایی که تعداد درختان زیادی دارد با مالکان گفتگو کند تا بتوانند با پیگیری حقوق مکتسبه مالکین در جاهای دیگر نسبت به جلوگیری باغات اقدام کنند.

هاشمی ضمن با اشاره به این‌که همچنان مجوز قطعی برای تخریب این ۶۲ باغ صادر نشده است، افزود: اگر باغی دارای جنبه تاریخی باشد می‌بایست از این ۶۲ باغ حذف شود و تنها در صورتی که زمین‌هایی دارای درختان از بین رفته باشد و جریمه آن‌ها پرداخت شده باشد مجوز ساخت‌وساز برای آن‌ها صادر می‌شود.

وی در ادامه اذعان کرد: ما مدعی هستیم بر اساس دستور مقام معظم رهبری که چند سال پیش صادر شد جلوی تخریب بیش از ۴۳۰ باغ را گرفته‌ایم و از این به بعد نیز دیگر پرونده‌ای به نام برج باغ در شهرداری باز نخواهد شد و این اقدام مثبتی بود که به‌صورت منفی منعکس شد.

شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: شهرداری تهران بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان در گذشته برای برج باغ‌ها پول گرفته است و شهرداری می‌توانست با اعمال‌نظر کند جلوی تخریب ۴۷۳ باغ را بگیرد و کل مصوبه از بین می‌رفت.

محسن هاشمی در پایان نسبت به هویت مالکان این ۶۲ بار اظهار بی‌اطلاعی کرد.

برج رسانه شورای اسلامی شهر تهران شورای شهر لایحه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر