کد خبر: 739186 A

رییس شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: باید بتوانیم توجه واراده مسئولان ملی در سه قوه ، بخصوص مجلس و دولت را به توسعه و تجهیز حمل و نقل عمومی جلب کنیم در این صورت یک جهت گیری موثر وهدف انگیزه بخش وچالشی برای دهه پنجم انقلاب ترسیم خواهیم کرد که محور وموتور محرکه آن نیز مدیریت شهر و نهاد شورا است.

به گزارش ایلنا، محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران با حضور در جمع اعضای شورای استان تهران فرارسیدن ایام ماه رجب و آغاز پنجمین دهه از انقلاب اسلامی را به نمایندگان شورای استان تهران بعنوان مردمی ترین نهاد جمهوری اسلامی  تبریک گفت و افزود: استان تهران که حدود ۵/۱۳ میلیون نفر یعنی یک ششم جمعیت ایران را در خود جا داده است بیش از یکسوم اقتصاد ملی را رقم می زند واگر جمعیت استان البرز که همسایگی تهران را شامل می شود محاسبه کنیم حدود ۱۶میلیون جمعیت این بخش کشور می باشد که عدد بسیار بزرگی است بخصوص آنکه از این ۱۶ میلیون نفر ، ۱۵ میلیون نفر شهر نشین می باشند و شاغلین عمدتا در بخش خدماتی فعال هستند.

رییس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به مطالعات صورت گرفته است یادآور شد: استان تهران مهاجر پذیر ترین استان کشور بوده است و تعداد بیکاران در این استان کمتر از متوسط کشور است، بدلیل هزینه بالای تمام شده زندگی در تهران بخش قابل توجهی از شاغلان در حومه تهران یعنی ۱۵ شهر دیگر و استان البرز زندگی می کنند که این جمعیت حدود ۴ میلیون نفر براورد می شود از این جهت مهمترین مساله استان تهران ، معضل حمل ونقل است.

وی ادامه داد: در ابتدا اشاره ای به آغاز پنجمین دهه انقلاب اسلامی کردم و اگر بخواهیم یک محور را بعنوان دستاورد انقلاب اسلامی برای حل مسایل ومشکلات مردم در استان تهران انتخاب کنیم موضوعی بهتر از حمل ونقل عمومی، وجود ندارد.

رییس شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: روزانه بیش از ۲۰ میلیون سفر روزانه در سطح شهر تهران صورت می گیرد که اگر سفرهای محدوده مذکور یعنی سفرهای سایر شهرستانهای استان به شهر تهران وهمچنین سفرهای ساکنان استان البرز به تهران را محاسبه کنیم، روزانه به رقمی حدود سی میلیون سفر می رسیم که این سی میلیون سفر به معنای بیش از ۲۰ میلیون لیتر سوخت در روز شامل ۱۵ میلیون لیتر بنزین و ۵میلیون لیتر گازوییل و گاز در سفرهای بین استانی است و بیش از ۴۰ میلیون ساعت در روز وقت شهروندان است که اگر هزینه های جانبی این میزان سفر را در آلودگی محیط زیست، سلامت جسم وروان شهروندان، سوانح، بزهکاری و سایر پیامدهای آن بررسی کنیم به یکی از بزرگترین اتلاف ها نه تنها در ایران بلکه در جهان می رسیم.

محسن هاشمی رییس شورای اسلامی شهر تهارن که در جمع اعضای شورای استان تهران سخن می گفت خاطر نشان ساخت: تنها یارانه اتلاف سوخت این سفرها، سالانه بالغ بر ۴۰ هزار میلیارد تومان می باشد که اگر تنها یک چهارم از این سفرها با سیستم حمل ونقل عمومی انجام شود، سالانه به میزان ده هزار میلیارد تومان صرفه جویی می شود که می توان با این مبلغ ظرف ۵ سال یک سیستم حمل ونقل انبوه بر غیرالاینده در استان تکمیل وتجهیز کرد و زمان سفر شهروندان تهرانی را به حدود نصف زمان موجود کاهش دادکه این موضوع دهها دستاورد مثبت از جمله در حوزه سلامت جسم وروان، کاهش سوانح و بزهکاری ها، امنیت، شفافیت و رونق کسب وکار واشتغال خواهد داشت.

وی ادامه داد: اگر ما بتوانیم توجه واراده مسئولان ملی در سه قوه ، بخصوص مجلس و دولت را به این موضوع جلب کنیم می توانیم یک جهت گیری موثر وهدف انگیزه بخش وچالشی برای دهه پنجم انقلاب ترسیم کنیم که محور وموتور محرکه آن نیز مدیریت شهر ونهاد شورا است. در غیر اینصورت ما دچار روزمرگی در اداره شهر و احاطه شدن توسط چالشهای محلی وملی شده وحتی در تامین منابع اداره روزمره شهر نیز موفق نخواهیم بود.

هاشمی با تاکید براینکه در حوزه خطوط مترو خوشبختانه زیرساختهای خوبی فراهم شده است افزود: متروی تهران از جنوب به شهر پرند، از غرب به استان البرز متصل شده  ودر شمال و شرق نیز علاوه برطرحهای توسعه هم می توان از ظرفیت راه آهن برای تغذیه درگاههای مترو وایجاد دسترسی ریلی شهروندان استفاده کرد.

رییس شورای اسلامی شهر کمبود در حوزه تجهیزات مترو را یکی از چالش ها برشمرد و افزود: بخش قابل توجهی از ظرفیت زیرساختها بدون استفاده می باشد، سیستم ریلی تهران در حال حاضر کمتر از سه میلیون سفر در روز را پوشش می دهد و با تجهیزی متوسط این رقم به شش میلیون وبا تجهیز وبهره برداری کامل این رقم به بیش از ده میلیون سفر ، یعنی روزانه ۵۰ میلیارد تومان صرفه جویی در سوخت می رسد.

او تاکید کرد: استفاده از سیستم حمل ونقل عمومی غیرآلاینده، در ادبیات امروز مدیریت شهری درجهان، بعنوان موتور ومحور اصلی توسعه به شمار می آید و TOD  یا توسعه مبتنی برحمل ونقل عمومی، بستر اصلی توسعه کلانشهرها در جهان می باشد.

ایجاد عزم تحقق بخشیدن به این هدف و ایده، یکی از موضوعاتی است که می تواند انسجام شورای استان تهران و تعامل آنها با مسئولان ملی کشور بویژه ریاست محترم جمهور و وزرا و همچنین ریاست مجلس را در جهت حل مشکلات مردم را فراهم کند و هدف اصلی این سازمان مردم نهاد در دهه پنجم انقلاب باشد.

استان تهران استان کشور حمل و نقل عمومی شورای اسلامی شهر تهران مترو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر