کد خبر: 739057 A

استاندار تهران:

استاندار تهران با اشاره به آسیب‌های اجتماعی که یکی از دغدغه‌های مهم است، تاکید کرد: بر اساس آمار رسمی بالغ بر ۴۷ درصد طلاق‌های ثبت شده در پنج سال نخست زندگی ایجاد می‌شود که این مسئله نشانگر کاهش تحمل افراد و ظرفیت نقدپذیری در جامعه است.

به گزارش ایلنا، ششمین همایش شوراهای فرهنگ عمومی شهرستان‌های استان تهران عصر امروز با حضور حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی‌فرد امام جمعه موقت و رئیس شورای فرهنگ عمومی استان تهران، انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران، موالی‌زاده دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور، جاودانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، مرسل‌پور و حقیقی فرمانداران شهرستان‌‌های اسلامشهر و پردیس ائمه جمعه شهرستان ها و اعضای این شورا در محل تالار ایوان شمس پایتخت برگزار شد.

انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران در این همایش ضمن اشاره به اهمیت شورای فرهنگ عمومی در استان تهران گفت: مشکلاتی که امروز در حوزه فرهنگ عمومی با آن مواجه هستیم می تواند با اهتمام توجه و درایت ائمه جمعه، فرمانداران و مشارکت همه دستگاه ها،مورد واکاوی و کنترل قرار گرفته و به شرایطی تبدیل شود که بتوانیم آن را زیبنده نظام اسلامی بدانیم.

وی ادامه داد: فرهنگ عمومی از مشترک از باورها ارزشها و فرهنگ مشترک ملی همه ما در ایران عزیز است و همانگونه که رهبر معظم انقلاب بارها مورد تاکید قرار داده‌اند فرهنگی که بخش مهم در جامعه است که در حوزه سیاسی اقتصادی و اجتماعی تاثیر مستقیم خواهد داشت.

مقام عالی دولت در استان تهران افزود: ما همانگونه که عضو جامعه هستیم هزاران رشته ما را به سایر افراد اجتماع پیوند می دهد و باید در قبال مشکلات، موانع، مطالبات و دغدغه‌های سایر افراد در اجتماع مسئولیت داشته باشیم.

محسنی بندپی ضمن بیان اینکه مشکلات مربوط به حوزه آسیب‌‌‌های اجتماعی یکی از دغدغه های ویژه بوده و باید به آن توجه داشته باشیم، اظهار داشت: به عنوان مثال بر اساس آمار رسمی بالغ بر ۴۷ درصد طلاق‌های ثبت شده در پنج سال نخست زندگی ایجاد می‌‌شود که این مسئله نشانگر کاهش تحمل افراد و ظرفیت نقدپذیری در جامعه است در واقع باید به این سوال پاسخ بدهیم که چه میزان در مشارکت اجتماعی نقش‌‌‌آفرینی کرده و توانستیم به سمت مسئولیت‌‌پذیری در قبال هم‌نوعان خود نزدیک شویم.

وی اضافه کرد: افزایش مهارت در زندگی و مواردی از این دست بخش عمده‌‌ای از فرهنگ عمومی جامعه را شکل می‌دهد و باید در قبال آن توجه جدی داشته باشیم.

استاندار تهران ضمن تاکید بر لزوم توجه به حوزه اقتصاد مقاومتی در عرصه فرهنگ عمومی تصریح کرد: اولین نکته‌‌ای که باید در حوزه فرهنگ عمومی به آن توجه کنیم بحث و گفتمان‌‌سازی در حوزه اقتصاد مقاومتی است که در شرایط کنونی احتیاج و نیاز جدی به آن احساس می‌‌‌شود. امروز علاوه بر جنگ اقتصادی مسئله جنگ روانی نیز به صورت جدی از سوی ترامپ و ایادی آن علیه ملت ایران دنبال می‌‌شود. آنچه می‌‌تواند به عنوان برگ برنده در مقابل این توطئه‌ها و خصومت‌‌ها عمل کند نگاه به توانمندی‌های درونی و حوزه علم و فناوری است.

محسنی بندپی وی ادامه داد: در بیانیه گام دوم رهبر انقلاب نیز به اهمیت علم و دانش تاکید فراوان شده و باید نسبت به ارتقای سطح توانمندی‌‌ها در این حوزه تلاش کنیم اگر امروز به انرژی صلح‌‌آمیز هسته‌‌ای دست یافته‌‌ایم، شاهد هستیم که همین مهم لرزه بر اندام استکبار و دشمنان انقلاب شکوهمند اسلامی انداخته است.

وی افزود: یکی دیگر از مسائل مهم در حوزه فرهنگ عمومی توجه به بحث سرمایه‌‌‌های اجتماعی در کشور است که متاسفانه در بحث کاهش این سرمایه اقداماتی در سال‌های اخیر صورت گرفته که باید نسبت به ترمیم این سرمایه و افزایش آن توجه جدی داشته باشیم.

استاندار تهران اضافه کرد: شورای فرهنگ عمومی راهبردی‌‌ترین و بنیادی‌‌‌ترین نهاد در فرهنگ هر استان است. در عین حال در استانی زندگی می‌‌کنیم که ویژگی‌‌های خاصی داشته و در حوزه‌های مختلف مانند حوزه زیست محیطی حوزه آسیب‌‌های اجتماعی نیازمند تدوین و تبیین نقشه‌‌راه و اتخاذ تصمیمات راهبردی جهت رسیدگی شایسته به امور مذکور است.

محسنی بندپی ضمن اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر توجه و دقت مسئولان به عرصه اجتماعی خاطرنشان کرد: ایشان همواره در حوزه اجتماعی دقت نظر داشته و از سال ۹۴ گزارش مستمری از اقدامات صورت گرفته در حوزه مقابله با آسیب‌‌های اجتماعی از سوی مسئولان دریافت کرده و نسبت به آن توصیه‌‌ها و تاکیدات مکرر داشته و دارند.

وی اضافه کرد: آنچه می‌‌تواند ما را از معضلات اجتماعی رهایی دهد؛ تقویت اقدامات پیشگیرانه است چراکه اگر در حوزه درمان ورود کنیم موارد مشخصی را مورد پردازش قرار می‌‌‌دهیم اما اگر در حوزه عمومی اقدام کنیم تدابیر پیشگیرانه می‌‌تواند نقش موثری در حل و فصل مشکلات اجتماعی داشته باشد همانگونه که در ماده ۸۰ قانون ششم توسعه به درستی به امر پیشگیری اولیه از آسیب‌‌های اجتماعی تاکید شده هر میزان در این حوزه سرمایه‌‌گذاری کرده و در عرصه‌‌های مختلف به آن ورود کنیم در راستای فرهنگ عمومی قدم برداشته‌ایم.

مقام عالی دولت در استان تهران ادامه داد: در حوزه پیشگیری از آسیب‌‌های اجتماعی باید اقدامات فوق‌‌العاده در دستورکار قرار گرفته و مسائل و موارد مبتلا به این حوزه مورد بررسی و آسیب‌شناسی قرار بگیرد تا بتوانیم و اطلس آسیب‌های اجتماعی در هر منطقه به صورت تبیین شده برسیم.

محسنی بندپی افزود: ما می‌توانیم با نقشه‌‌راه علمی تخصصی و کارشناسی و همچنین با بهره‌‌گیری از اندوخته‌‌های علمی دانشمندان در عرصه‌‌‌های مختلف دینی و آکادمیک شرایطی را فراهم کنیم که در استان تهران نتیجه‌‌های عملی به دست بیاید.

وی اضافه کرد: در استان تهران باید با استفاده از ظرفیت‌‌ها و هم‌افزایی همه دستگاه‌ها نسبت به کاهش آسیب‌‌های اجتماعی اهتمام ورزیده و در این امر تسریع عمل کنیم.

انوشیروان محسنی بندپی انوشیروان محسنی‌بندپی انوشیروان محسنی بند پی انوشیروان محسنی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر